7 Wereldwijd 5000 infecties per dag Hetero's donken: hiv gaat niet over mij, het is een homoziekte. Vrouwen denken: hiv gaat niet over mij, het is een mannenziekte Er zijn 38 vrienden van me gestorven, van wie twee in mijn armen. Jaar najaar trokken we van de ene begrafenis naar de andere dat ze zichzelf verraden, die nooit meer seks hebben en avond aan avond in hun huispak op de bank zitten met de poes op schoot." Voor zo'n leven past deze extraverte vijftiger. „Ik zou gek worden. Ik ben vrolijk, druk, ik sta midden in het leven." Lang was hij de zingende barman van café Het Mandje, het oudste gaycafé op de Amsterdamse Zee dijk. Tegenwoordig is hij debatlei der, cateraar, theatermaker, hij geeft de workshop How to please your man, hij is fotomodel (de komende tijd het gezicht van bril- lenketen Pearl) en hiv-counseler. Hij schrok, zegt hij, toen hij in juli 2005, vlak voor zijn veertigste ver jaardag, te horen kreeg dat hij hiv positief was. „Ik heb een tijdje gedacht dat hiv op mij geen vat had, dat ik er immuun voor was. Klinkt dat gek? Ik heb een heel heftige periode gehad in mijn leven, met veel drank, veel drugs en heel veel mannen. Ik dacht: als ik nu geen hiv heb, dan krijg ik het gewoon niet meer." Lange tijd zette Orlando Lansdorf zich in voor de promotie van veilige seks. Hij maakte onder meer deel uit van de Safe Sex Guerillas, een trio dat heftig uitgedost opdook in discotheken en op evenementen, om mensen te attenderen op het gebruik van condooms. Maar als hij eerlijk is, lukte het hem zelf ook niet om altijd veilig te vrijen. „Ja, euh, hoe gaan die din gen? Moet ik dat echt uitleggen?" Hij weet het precies, zegt hij, hij raakte besmet in Apeldoorn. „Nee hoor, daar hoefje niet voor naar Amsterdam. Ik kreeg hiv van een getrouwde man met twee kinderen." Hij veroordeelt de man niet. „Welnee joh! Ik ben nooit boos geweest, ik had zelf beter moeten weten." Hij heeft de man anoniem laten waarschuwen door de GGD. Je kunt met hiv en de huidige me dicatie een prima leven leiden, zegt hij. Rust, reinheid en regelmaat zijn daarbij van het grootste be lang. „De excessen van vroeger kan ik me niet meer veroorloven." Hij slikt drie pillen per dag. „Het eerste jaar was heftig, ik was erg ziek: ik viel van de ene longontste king in de andere dysenterie- aanval. Ik dacht: als het zo moet, laat dan maar zitten." Nu heeft hij de juiste medicijncombinatie. „Ik ben ondetecteerhaar, zoals dat heet. Dat betekent dat de medicijnen het virus dusdanig onderdrukken dat ik het niet kan doorgeven." Verbonden Hij was 17 jaar toen de grote aids- epidemie uitbrak. „Er zijn 38 vrien den van me gestorven, van wie twee in mijn armen. Jaar najaar trokken we van de ene begrafenis naar de andere." Die zwarte periode bracht ook mooie dingen voort, zegt Orlando Lansdorf. „In april 1991 overleed een goede vriend van me, Harry. Zoals dat in die dagen ging, had hij zijn afscheid van begin tot einde geregisseerd. Zo wilde hij thuis in een open kist liggen. Ik vond dat een vreselijk idee, maar Harry wilde het zo, dus Harry kon het zo krijgen. Uiteindelijk hebben we het rond die kist ongelofelijk gezellig gehad - we aten er, dronken er, stopten er cadeautjes in. Het was intens verdrietig maar er ontstond ook een enorme verbondenheid. Dat gevoel van verbondenheid heb ik nu weer, met hiv-patiënten. We weten allemaal hoe lastig het is. Om er open over te zijn of juist niet, om in conditie te blijven, om er op een goede manier mee om te gaan, om er mee door te leven." Hij ergert zich eraan dat de aan dacht voor hiv verslapt. „Ach, er zijn toch pillen voor, is de gedachte. Jonge homo's, hetero's boven de vijftig, meiden van in de twintig - zij denken nog steeds dat hiv niet over hen gaat. Er wordt heel veel onveilig gevreeën. En intussen stijgt het aantal besmettingen." Nederland moet af van het René Klein-beeld zegt Orlando Lansdorf - die doodzieke jongen met aids die ooit een liedje mocht zingen in een show van Paul de Leeuw, toen heel Nederland daar nog naar keek. „Hiv-patiënten leven, ze werken, krijgen kinderen." Nee, zegt hij, je hoeft niet meer dood te gaan aan aids, en dat is prachtig. „Maar het zijn precies deze omstandigheden die het dit virus wel erg gemakke lijk maken." dinsdag I december 2015 GO 44 Orlando Lansdorf leeft al tien jaar met hiv en is daar open over. 44 Hiv krijg je van onbeschermde seks. De meeste mensen worden niet meteen ziek van een besmetting. Ze kunnen het virus ongemerkt door geven aan anderen. Daarom wordt er behalve op condoomgebruik ook zo gehamerd op testen. Hiv is het virus dat aids veroor zaakt. Hiv breekt stap voor stap de afweer af die mensen van nature hebben tegen ziekteverwekkers. Je spreekt van aids als het afweersys teem door hiv zodanig is verzwakt dat het allerlei virussen en bacte riën niet meer de baas kan. De dia gnose aids volgt als hiv je afweer zo ernstig heeft aangetast, dat je ziek wordt door een infectie die door een gezonde afweer normaal gesproken wordt bestreden. Met een hiv-test weet je binnen een paar minuten of je het virus hebt opgelopen. Wie hiv heeft, is hiv-po- sitief. Je draagt het virus voor altijd bij je. Je voorkomt aids door dage lijks medicijnen te slikken die hiv onderdrukken. Zelfs mensen die al aids hebben, kunnen met deze me dicijnen aids terugdringen en verder leven met hiv. Wereldwijd leven 36,9 miljoen men sen met hiv. Er komen meer dan 5000 hiv-infecties per dag bij. Aids is doodsoorzaak nummer I onder jonge vrouwen wereldwijd. Sinds 2000 zijn er 38,1 miljoen mensen geïnfecteerd en ruim 25 miljoen mensen gestoven aan aids; 70 procent van alle mensen met hiv leeft in Afrika. In Nederland krijgen elke week negentien mensen de diagnose. Naar schatting leven er in Nederland 25.000 mensen met hiv. Ongeveer eenderde van hen weet niet dat hij of zij is besmet. Een hiv- vaccinatie is nog altijd niet gevon den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 52