Kleinste boekwinkeltje kiest voor een selectief aanbod ZEELAND 11 Het boekwinkeltje in de voorgevel van het stadhuis van Damme is vijftien vierkante meter groot en het kleinste van het land Fraude Waterschap Jagers Waterdunen Begin november werd het kleinste boekwin keltje van Vlaanderen, 'Feniks' van Willy Ti- bergien en Guido De Ville, officieel geopend door bur gemeester Joachim Coens van Damme. Tibergien en De Ville zijn ge passioneerd door boeken. Tiber gien was jarenlang directeur en uitgever bij het Poëziecentrum in Gent. Hij verrichtte pionierswerk en dankzij zijn grote inzet voor de poëzie slaagde hij erin om in Gent een in de wereld uniek centrum te realiseren dat zich dagelijks be zighoudt met poëzie. Enkele jaren geleden ging hij met pensioen en vestigde hij zich in het nabij gelegen Brugge. Afge lopen zomer was hij verantwoor delijk voor de poëziekeuze van 'Kunstenfestival Watou' en van het kunstenfestival 'De Hervon den Tijd' in Damme, waar hij sa men met enkele geestverwanten het 'Antiquariaat Maerlant' uit baat. Leugenboek De Ville heeft met Zorro Books zijn eigen uitgeverij. Daarnaast heeft hij al heel wat boeken op zijn naam staan. Guido De Ville was vijfendertig jaar lang recher cheur bij de Brugse gerechtelijke politie. Hij gaf ook les in verhoor technieken aan diverse politiescho len. Eerder verschenen van hem het autobiografische 'Flik Geflikt' en 'Het Grote Leugenboek'. De Vil- le bracht met zijn eigen uitgeverij Zorro in Damme ook het ludieke boek 'Leer liegen' uit. Zijn laatste uitgave was de misdaadroman 'Rioolrat'. Beide boekliefhebbers vonden Mini-boekhandel beschikt over een selectie boeken die vaak niet meer in de handel te krijgen zijn elkaar en waren het snel met el kaar eens. Ze runnen samen met nog twee andere kompanen ook boekhandel Maerlant in de voor malige school in de Burgstraat, dus een band was er al. „Toen we vernamen dat het lokaaltje bij de pui van het stadhuis vrijkwam, hebben we niet lang getwijfeld", legt Guido De Ville uit. „Dit is een prachtlocatie in het centrum van Damme. Het winkel tje is inderdaad erg klein maar we kiezen voor een selectief aanbod. De betere romans aangevuld met veel aandacht voor poëzie en filo sofie. We beschikken over boeken die vaak niet meer in de handel te krijgen zijn. We streven naar een breed aanbod. Onze boekhandel is ieder weekend open en is ook geopend tijdens de vakantieperio des. Bij mooi weer zullen we soms wat boeken buiten zetten" Naam Feniks symbool voor Damme dat van boekendorp een beetje een slaapdorp dreigt te worden Beide heren willen met hun ini tiatief ook het wat ingedommelde concept van Damme Boekendorp, dat in t997 van start ging, nieuw leven inblazen. Ze kozen voor Fe niks als naam voor hun pittoreske winkeltje. Naar het alom bekende verhaal van de Feniks die uit zijn as herrijst. „Het is eigenlijk ook een toespeling op Damme Boeken dorp. Het boekendorp dreigt jam mer genoeg een beetje een slaap dorp te worden", vertelt De Ville. „Het aantrekken van een pu bliek van boekenliefhebbers is po sitief voor andere aspecten van Damme, zoals voor kunst, erfgoed en gastronomie." Brieven In de krant van t2 september stond een artikel over Richard Wolf. Ik zou eerder in de pen ge klommen zijn, als ik in die perio de niet flink ziek was geweest. In het artikel beschuldigt Wolf de voormalige Pinkstergemeente al weer van fraude, zelfverrijking en brandstichting zonder naam en toenaam te vermelden. Ik vind dat bepaald niet gepast. In die tijd was dr. W.J. Lentink zowel voor ganger van de Pinkstergemeente als directeur van de stichting Sja- loom. Mocht zijn beschuldiging enig sprankje van waarheid bevat ten, dan zou de heer Lentink - ja ren na zijn emeritaat - niet gerid derd zijn. Immers voordat je een koninklijke onderscheiding krijgt, moet je brandschoon zijn. Wolfs beschuldigingen zijn niet geba seerd op enige rechtsgrond. Waterschappen (krant van t4 no vember) hebben als taak het droog houden van onze voeten en waterzuivering. Dit i4e-eeuwse in stituut probeert door extra taken als wegenonderhoud, bomen rooien en verkiezingen het hoofd boven water te houden. Watermanager koning Willem II heeft, omdat water geen grenzen kent rond 2850 al als modernise ring de Rijkswaterstaat opgericht. Servicekosten zijn eenvoudig te bepalen via vervuilingeenheden per mens en (landbouw)huisdier. Woningen zijn vanwege de volks gezondheid verplicht op het riool aangesloten. Voor landbouwhuis dieren ontbreekt nog een verplich te rioolaansluiting. Voor het droogmalen zijn dit de kosten per vierkante meter grond oppervlak op maaiveldniveau. Niet meer op basis van de grond prijs. In steden zijn grondprijzen gemiddeld negentig maal hoger als in het buitengebied. Voor een appartement op vierhoog zijn de kosten zo'n kwart als voor huizen met tuinen of weilanden. Congres sen zijn overbodig. Rijkswater staat wacht al jaren op een tele foontje. In de krant van 24 november lees ik dat jagers in Nederland voortaan betaald moeten krijgen om wild af te schieten, volgens CDA-Europarlementariér Annie Schreijer-Pierik. Dat zou hun nut tige functie onderstrepen. Gekker moet het toch echt niet worden vind ik. Als je van jagen je hobby maakt en er nog voor be taald worden ook. Wie met zo'n voorstel komt, spoort niet! Waar heb ik zo'n foto van Water dunen (krant van 27 november) meer gezien, vroeg ik me af. Na tuurlijk bij alle, achter de pc geko pieerde 'natuurparken' met een re creatiepark ernaast, zag ik bijna diezelfde foto. Erg creatief zijn die kopieerders, zeg. Net als schilder Anton Heyboer, die aan de lopen de band 'schilderijen' maakte, ma ken deze mensen ook 'natuur'. Ge woon iets veranderen en dan lijkt het anders. Mag de recreatiegigant lekker daar naast bouwen. Typerend in de laatste zin: 'Over twee jaar is het natuurpark klaar'. Volgens mij evalueert natuur steeds en is ze nooit 'klaar'. DINSDAG 1 DECEMBER 2015 Antwerpen Boekendorp Damme leeft op door Frank Gijsel Winkelbeheerder Jean Pierre in Feniks, het kleinste boekwinkeltje van België, foto Peter Nicolai Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Zaky Verner van der Spil Roompot 51-e, Hansweert H. Steehouwer Zuidsingel 69, Middelburg J. Koeman Polderweg 5, Kruiningen J. de Jonge Dolfijnstraat 12, Nieuwerkerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 40