effeweg.nl Heerlijke cruises Uit bijna alle openingstoespraken sprak een hoog gevoel van urgentie NIEUWS 3 KLIMAATTOP PARIJS Met toespraken van 150 wereldleiders is gisteren de klimaattop in het zwaarbewaakte Parijs gestart. 50.000 PARIJS. Eind volgende week moet de klimaattop leiden tot een mon diaal en in potentie wereldred dend akkoord. Dat klinkt drama tisch, maar zo klonken ook de woorden van de Franse president gisteren in zijn openingsrede. „Het gaat hier in Parijs over de toe komst van de planeet zelf', aldus Francois Hollande. In zijn optiek, zo kort na de aan slagen van 13 november, is dat een planeet zonder terreur en zonder onbeheersbare temperatuurstij ging. Want die dreigt behalve tot regionaal nu al zichtbare fenome nen als orkanen, overstromingen en extreme droogte, straks ook te leiden tot nooit geziene volksver huizingen en gewapende conflic ten om water en de nog wel leefba re stukken aarde, hield Hollande de conferentiedeelnemers voor. Wie ziet hoe 1,5 miljoen mi granten nu Europa al compleet kunnen ontregelen, kan zich mak kelijk de gevolgen voorstellen als het er straks ettelijke miljoenen zijn. Bovendien, aldus onder meer de Britse prins Charles, zijn kli maatvluchtelingen geen verre toe komst; ze zijn er al. Uit bijna alle toespraken giste ren sprak een groot gevoel van ur gentie. Neem president Obama: „We zijn de eerste generatie die de klimaatverandering voelt - en de laatste die er iets aan kan doen." 'Parijs' moet volgens hem een keerpunt worden. Klimaat chef Christiana Figueres, opvolg ster van Nederlander Yvo de Boer: „Nooit eerder lag er zo veel verant woordelijkheid in de handen van zo weinig mensen." Haar baas, VN-chef Ban Ki-Moon, riep op de temperatuurstijging te beperken tot 1,5 graden. Dat is de helft van waarop de wereld uitkomt als de tot nu toe beloofde broeikasgasre ducties van alle landen bij elkaar worden opgeteld. En minder dan een halve graad boven de gemid delde temperatuurstijging waarop we dit jaar al uitkomen. Het gevoel van urgentie was er ook op vorige klimaathoogmissen (Kyoto, 1997; Kopenhagen, 2009). Maar de roep om maatregelen klinkt dwingender. Hollande mikt op een wereldwijd, bindend en ge differentieerd akkoord. Met dat laatste bedoelt hij dat de industrie landen, die de afgelopen decennia groei realiseerden met gratis ge bruik van schone lucht die aan ie dereen toebehoorde, een grotere inspanning moeten doen dan de ontwikkelingslanden. Die staan nog aan het begin van hun groei, en mogen niet worden geremd doordat aan het gebruik van scho ne lucht nu ineens een fors prijs kaartje hangt. Geef ons de techno logie om schoner te produceren, aldus het appel van de Chinese president Xi Jinping. Zoals zes jaar geleden trekken grootvervuilers Amerika en China samen op, maar deze keer wel met de insteek van forse C02-reducties. Alleen nog niet met die van bindende ak koorden. Vandaag beginnen de on derhandelingen. Meestal eindigen die in een afmattende vergaderma rathon, die makkelijk een paar et malen kan doorgaan. Worden de afspraken bindend? Komen de rij ke landen hun belofte na om van af 2020 elk jaar 100 miljard dollar op tafel te leggen om arme landen te wapenen tegen de gevolgen van klimaatverandering? Dat blijft, ook na gisteren, afwachten. S Minicruise Londenva €89 Minicruise Göteborgva €119 Vraag owz.t gratis, brochure aaia,! NU VANAF effeweg.nl www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 DINSDAG 1 DECEMBER 2015 'Laatste generatie die iets aan klimaatverandering kan doen' door Frans Boogaard De Russische president Vladimir Poetin en de Amerikaanse president Barack Obama schudden elkaar de hand, maar kijken elkaar niet in de ogen. foto Mikhail Klimentyev/AP 3 daagse bootreis - Vertrek: 2 januari, 6 februari, 4 maart Een bezoek aan Londen in combinatie met 2 nachten aan boord van de luxe schepen van Stena Line! Bekijk Londen vanuit de London Eye, ga varen op deTheems, zet uw horloge gelijk met de Big Ben of ga lekker een dagje winkelen! INCLUSIEF: verblijf aan boord van de Stena Line begeleiding door chauffeur/reisleider vervoer per luxe touringcar 3 daagse bootreis - Vertrek: 30 januari, 6 februari, 18 maart Maak kennis met de winter van Scandinavië! Geniet van een heerlijke verblijf aan boord van de Stena Line en ontdek de kleurrijke stad Göteborg! INCLUSIEF: verblijf aan boord van de Stena Line begeleiding door chauffeur/reisleider vervoer per luxe touringcar O ca O <N LU CC z> X u O cc ca id cc yj Jaarlijks meer dan 1 tevreden i vakantiegangers! 1 Fouten voorbehouden. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. |jv|f Slt-NP 5CQNOINDVICO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3