mm 1 ZEELAND 9 M De stank is werkelijk ondraaglijk Marjet ziet overal lege blik ken van soep liggen en de bakjes waarin puddinkjes hebben geze ten. Daartussen liggen stof en propjes, plakkerige troep en over schotjes van opgerookte shagjes." Schrijfster Sarah Barrage heeft daar dus gestaan. In het boek noemt ze zichzelf Marjet, maar in het echt is het Sarah die bijna onpasselijk wordt van de stank. Hoe is het mogelijk dat iemand in een welvarend Bevelands dorp als Kapelle zo kan vereenzamen? Sarah: „Iedereen in het dorp heeft het geweten. Dat gebeurt toch alleen in de grote stad, den ken velen. Jaap werd de dorpszot genoemd. De vraag is of hij echt gek was. Iemand als Jaap roept veel reacties over zichzelf af en gaat zich gedragen naar wat men sen van hem verwachten. Het schuurtje waarin hij woonde was voor passerende jongeren een spannende plek. Jaap werd een doelwitje op zich: als er iemand aan zijn deur rammelde begon hij te krijsen als een heks. Dat was lachen natuurlijk." Maar twintig jaar eenzaam in een schuurtje... „Iemand verplicht in een echt huis zetten, dat werkt niet. Ik heb ook wel eens iemand bege leid die alleen in een tentje woonde. Jaap was geen echte zwerver. Een klui zenaar, ook niet echt. Je kunt hem het beste een outcast noe men, iemand die zichzelf buiten de maatschappij plaatst." Hij vindt dat hij geen hulp meer verdient. Hij heeft het toch allemaal verknald Is de hulpverlening in dit geval te kort geschoten7 „Dat kun je niet zeggen. De man weigerde hulp. Tot ik bij hem kwam. Misschien kun je wel zeg gen dat er te weinig gepaste hulp verlening is geweest. Voor mij is het belangrijkste, dat er iemand is voor de mens die hulp nodig heeft. Dat past in de zogenaamde 'presentietheorie'. Het is een vorm van 'out-reachend hulpver lening'. Nee, geen medelijden, dan vind je mensen zielig en is er sprake van een dominante hou ding. Een hulpverlener moet niet boven, maar naast de cliënt staan." In het boek gaat het over Jaap, een zonderling. Maar zijn er niet veel meer mensen als Jaap? „Die vereenzaming kan iedereen overkomen. Baan kwijt, een scheiding, voor je het weet heb je een bak schuld. We leven op een dun lijntje. Je ziet het al bij jonge ren. Een blowtje, geldgebrek, ouders in de bijstand, altijd kle ren van de kledingbank, al tijd voedsel van de voedselbank. Als de studiefi- mëf&iat .-aSL iv IS ring dan wordt teruggedraaid heb je weinig kansen meer. Het is verschrikkelijk dat de sociale zekerheid momenteel zo wordt afgebouwd. Steeds meer mensen worden in de steek gelaten. De participerende samenleving gaat ervan uit dat we omzien naar el kaar. Het klinkt leuk maar ik ge loof niet dat het werkt. Wat niet wegneemt dat ik er ook van over tuigd ben dat we wel iets voor el kaar kunnen betekenen. In het ge val van Jaap had het al kunnen schelen als er iemand goedemor gen tegen hem had gezegd en ge vraagd had hoe het met hem ging. Maar iedereen keek weg." In het boek hakt hulpverleenster Marjet met instemming van Jaap knopen door. Hij komt tot opluchting van fruitteler Henk in een opvanghuis terecht. Na een medisch onderzoek on dergaat hij tegen zijn zin een bloedtransfusie. Als dat niet af doende is weigert Jaap verder me dische hulp. Niet lang na zijn ver huizing wordt hij 75 jaar. Twee weken later overlijdt hij. Sarah Barrage: „Een oplossing voor een geval als Jaap ligt niet meteen voorhanden. Belangrijk is dat we plaats bieden aan het 'anders zijn', we moeten minder snel oordelen. Dat is de reden dat ik mijn boek heb geschreven. Er moet meer geld komen voor naas tenliefde. Gooi de sociale zeker heid op zijn kop en zorg dat men sen als Jaap een plaats krijgen." nancie Twitter H de Leeuw @HlLeeuw Doe zoals bij het Me disch Centrum Mid delburg: patiënten krijgen bij de balie een uitrij-munt. Niet patiënt wel betalen Uw reactie Online Top 5 Monnikenwerk DINSDAG 1 DECEMBER 2015 soep in zijn baard Ff ijS k't 'O* 4- De schuur van Jaap was niet wintervast. foto's Marcelle Davidse Het Admiraal De Ruyter Zieken huis in Goes gaat mogelijk par- keergeld invoeren voor patiën ten en bezoekers. 'Vreemd par keren' door bijvoorbeeld car poolers zou zo teruggedrongen worden. De PZC kreeg vele reacties met oplossingen, waar onder deze. Gert-Jan (59) solliciteert al 15 maanden naar een baan, zijn dochter (25) vond binnen een maand na haar afstuderen werk. Ook 'Bezorgd' kwam niet mak kelijk aan de bak toen hij op 41-jarige leeftijd solliciteerde: „Smoezen genoeg, maar als je ouder bent, ben je voor een werkgever moeilijker te plooien (denken ze) en je bent te duur. Vakkennis en ervaring wordt niet als waardevol beschouwd." Verschillende reaguurders val len hem bij. Cor: „Werkgevers hebben het liefst iemand van 16 jaar met 20 jaar ervaring." 1. Vader en dochter: zij vindt werk, hij kan het schudden 2. Zes auto's betrokken bij ket tingbotsing Goes 3. Man neemt wraak na steek partij in centrum Hulst 4. 'Terrorismecontrole' aan grens bij Sas van Gent 5. Storm op zondag: veerdienst stil, verkeerslicht waait open Wist je dat de PZC een weblog heeft over religie en kerken in Zeeland? José Baars schreef het laatste blogbericht, over Zeeuw en en hun Lourdes. Hierin ver telt ze over de bedevaart naar Lourdes en de enige resterende replicagrot in de buurt in Hein- kenszand. Weblog Monnikenwerk pzc.nl/monnikenwerk Kijk op www.pzc.nl of 0 @pzcredactie G facebook.com/depzc @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 38