Sleutel archief hangt op haakje naast de deur PZC COLOFON Twintig jaar eenzaam in een schuurtje 8 ZEELAND Jaap leefde twintig jaar in een hutje in een boomgaard bij Kapelle. Een zonderling, een outcast 'Waardoor onbevoegden onge hinderd de archiefruimte kunnen betreden en kennis kunnen ne men van (vertrouwelijke) informa tie waardoor de provincie risico's loopt', aldus provinciearchivaris Eric-Jan Keulemans in zijn verslag over 2014. Onbevoegden kunnen ongehinderd de ruimte in en kennis nemen van (vertrouwelijke) informatie Maar weinigen schuimen 's avonds door het provinciehuis. Toch lijkt ook overdag een aantal dossiers voor het grijpen te liggen. Er zijn namelijk achterstanden in de archivering en er is een tekort aan kasten. In het vorige verslag (periode 2012/2013) werd al mel ding gemaakt van overvolle ar chiefkasten waardoor documen ten in de archiefkamer noodge dwongen elders liggen opgesta peld. Vorig jaar is deze situatie niet gewijzigd, aldus het jaarver slag 2014 dat deze maand is opge stuurd aan Provinciale Staten. 'ITet verdient aanbeveling om alle archiefbescheiden in de voororde ning in archiefkasten op te bergen opdat onbevoegden geen kennis kunnen nemen van (vertrouwelij ke) informatie.' Er zijn inmiddels voldoende kasten, de meeste dossiers liggen achter slot en grendel Is het nog zo erg? Nee, zegt pro vinciewoordvoerster Marieke Kal- verboer. De toegang tot het centra le archief waar de meeste stukken liggen opgeslagen is aangescherpt. Slechts enkele personen kunnen de ruimte betreden. Er zijn inmid dels voldoende kasten, dus het me rendeel van de dossiers ligt nu ach ter slot en grendel. „Bijna alles", zegt Kalverboer. „Er moeten nog een paar zaken naar de kasten wor den overgebracht." En die archiefruimte in ge bouw D? Hangt die sleutel daar nog? Ja, zegt Klaverboer. Die ruim te dient namelijk ook als nooduit gang. „Maar het is geen officieel ar chief. Het is een ruimte met al leen een werkarchief. Volgend jaar worden die stukken overgebracht naar het centrale archief. Dan ligt er helemaal niks meer." De actielijst bevat nog wel een zorgwekkend puntje. De prioritei tenlijst van dossiers over belangrij ke onderwerpen is geactualiseerd, leert het jaarverslag, maar de dos siers zelf nog niet. Dat wordt be gin volgend jaar opgepakt. Hard nodig, blijkt uit de woorden van de provinciearchivaris in zijn jaar verslag. 'Onvolledige dossiers kun nen leiden tot het niet kunnen vol doen aan verplichtingen of tot ver keerde besluitvorming, waardoor de provincie risico's loopt.' 088-0139910. Het Leenschuurtje ïMmë:, Sarah Barrage Het leenschuurtje Uitgeverij Den Boer I De Ruiter 128 pagina's j 13,50 euro ~W" e hebt een baan. Niet met Ij bonussen, maar voldoende UI voor riant huisje, boompje, I beestje. De liefde floreert W ook: een vrouw die alle hoof den doet draaien en vier veelvragende kids. Geslaagd in het leven, dus. Tot.Tot er iets hapert. Het bedrijf waar je werkt besluit voor een toekomst zonder jou te kiezen. Je vrouw gaat er met een tien jaar jongere bink vandoor en neemt voor het ge mak de nakomelingen mee. Je raakt verslingerd aan de eenarmi ge bandiet. Je rekent drank niet langer in glazen, maar in liters. Voor je het weet zijn alle zekerhe den vage herinneringen gewor den en sta je buiten de maat schappij. Dan krijgt het woord eenzaam plotseling inhoud. Met andere woorden: we leven op een dun lijntje. Over dat dunne lijntje schreef de Zeeuwse hulpverleenster Sa rah Barrage het pas verschenen boek Het leenschuurtje. Sarah Bar rage is een pseudonu cliënten moeti bang m Haar wor den dat ze als hulp verleen ster van het Leger des Heils met hun ver halen in de openbaarheid zal treden. Want wat Sarah in haar de buut vertelt is bittere waarheid, gesitueerd in een boomgaard bij Kapelle. In het boek maken we kennis met Jaap. Hij was werknemer in de fruitteelt, met een vrijstaand huis, een vrouw en vier kinde ren. Typisch een gezin dat door ie dereen in en rond Kapelle wordt gekend en gewaardeerd. Dan raakt Jaap sluipenderwijs ver slaafd aan gokken. Het begint met een onschuldig spelletje in het café, dat zich ontwikkelt tot een verslaving die kapitalen op slokt. Vrouw en kinderen vertrek ken, Jaap verspeelt zijn huis. Ten einde raad neemt hij zijn intrek in een schuurtje aan de rand van een boomgaard, net buiten het dorp. De fruitteler gedoogt hem, zij het niet van harte. Jaap blijft gokken, blijft drinken en rookt als een schoorsteen. Zowel de schuurbewoner als de fruitteler is een man van weinig woorden. Bij wijze van spreken voor ze er erg in hebben verstrijken er twin tig jaar. Er zaten knopen in zijn baard, en misschien rest-t jes van de soep Op het moment dar hulp verleenster Mar jet in beeld komt, is Jaap 74 jaar. Vereen zaamd, compleet verwaarloosd, hij kan letterlijk niet meer op eigen benen staan. Het is februa ri 2010, het vriest in het schuur tje bijna net zo hard als buiten. Tot nu toe heeft Jaap elke vorm van hulp of ondersteu ning afgewezen. Het idee dat hij in het schuurtje gaat overlijden is een breekpunt. De fruitteler, die elke dag even bij hem langskomt, mag alarm slaan. Via de gemeente komt de hulpvraag bij het Leger des Heils terecht. Marjet is zeven jaar bij die organisatie werkzaam. Ze zoekt kwetsbare mensen op die dreigen ten onder te gaan aan ver slaving, relatieproblemen en geld zorgen. In haar woorden: 'Men sen die zo uitgekotst zijn door de maatschappij, dat ze nergens meer terecht kunnen'. Vaak is het Leger des Heils dan de laatste instantie waarop ze een beroep kunnen doen. Marjet volgt fruitteler Henk voor een eerste kennismaking naar het schuurtje. Ze heeft het gevoel dat God een beroep op haar doet. Op pagina 34 lezen we: „De deur kan niet ver open, net ver genoeg om naar binnen te kunnen. Een enorme stank komt Marjet tegemoet, ze kijkt in een donkere schuur en probeert Henk te zien. Haar ogen, neus en oren moeten even wennen. Ze gunt zichzelf even de tijd en merkt dan dat Henk met Jaap praat. In de verte hoort ze een zwakke stem. Zodra haar ogen de duisternis kunnen verdragen, ziet ze een silhouet van een per soon in, of eigenlijk op een soort van bed. Hij is mager, heeft een enorme baard en een snor. JE> door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG Wie een beetje de weg weet in de Abdij in Middel burg lijkt gemakkelijk de hand te kunnen leggen op vertrouwelijke informatie van de provincie. Ar chiefkamers worden na werktijd weliswaar afgesloten, maar de sleu tel van de archiefruimte in gebouw D hangt gewoon op een haakje naast de deur. Krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel onze bezorgservice: 088 0561510, of meld het op: www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Vragen? Bel: 088-0139910 Uitgever Erik van Cruijthuijsen Commercieel directeur Tessa van Waarde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl www.pzc.nl Redactie Walcheren. Bevelanden. Schouwen-Duiveland en Tholen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen T: 0118- 434021 E-mail: walcheren@pzc.nl; bevelanden@pzc.nl; schouwen-duiveland@pzc.nl; tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Jaap had restjes Sarah Barrage door Jan van Damme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 37