Rutger Blok wint twee prijzen met zijn scriptie over appels Zeeland gaat tegen de landelijke trend van groei in Aantal beschikbare vacatures voor jongeren afgelopen maanden met vijftien procent gedaald. VLISSINGEN. De arbeidsmarkt voor Zeeuwse mbo'ers trekt nog niet aan. Het aantal beschikbare vacatu res is de afgelopen maanden zelfs stevig gedaald, met vijftien pro cent. Zeeland gaat daarmee tegen de trend in. In de periode van maart tot en met augustus groeide lande lijk het aantal vacatures met zes procent, blijkt uit cijfers die het UWV en de Samenwerkingsorga nisatie Beroepsonderwijs Bedrijfs leven (SBB) gisteren hebben gepu bliceerd. Van de 35 regio's waarin zij Ne derland hebben verdeeld, zagen er slechts zes het aantal vacatures da len. Behalve Zeeland zijn dat Gro ningen, Friesland, Drechtsteden, Midden-Holland en Noord-Hol land-Noord. Op Friesland na (min achttien procent) is de daling in Zeeland het sterkst. In vrijwel alle sectoren in de provincie nam het aantal vacatu res af. Veruit de meeste banen op mbo-niveau zijn beschikbaar bin nen horeca en toerisme (1580), ge volgd door de detailhandel (800). In totaal waren er eind augustus in Zeeland 5190 mbo-vacatures. De cijfers zijn wat het UWV be treft niet direct zorgwekkend. „Je ziet landelijk dat de economie aan trekt, maar het herstel in de meer perifere regio's duurt altijd wat langer", zegt Willem van der Vel de. „Ik verwacht dat het zich gaat herstellen, maar die zekerheid kan ik niet geven." Een positief signaal is in elk ge val dat het aantal Zeeuwse jonge ren (tot 27 jaar) met een WW-uit- kering is afgenomen. Eind septem ber waren dat er 478, zes procent minder dan een jaar eerder. Lande lijk werd er juist een kleine stij- 'Herstel van de arbeidsmarkt in de meer perifere regio's duurt altijd wat langer' ging geconstateerd. Een jaar eer der was de situatie overigens pre cies omgekeerd. In Zeeland is het aantal jonge ren met een WW-uitkering voor al in het onderwijs, de horeca, de groothandel en de industrie afge nomen. In de sectoren landbouw, bosbouw en visserij, vervoer en opslag en gezondheidszorg was er echter sprake van een stijging. In totaal stonden eind septem ber 1565 Zeeuwse jongeren bij het UWV ingeschreven als werkzoe kende. Daarvan heeft 45 procent geen startkwalificatie (afgeronde opleiding mbo-niveau 1 of lager). Mbo'ers zijn vooral ook afhan kelijk van voldoende stageplekken of leerbanen. De Zeeuwse oplei dingen zelf zien op dat punt voor al knelpunten ontstaan in de fï- nancieel-administratieve beroe pen, in de branche orde en veilig heid en gedeeltelijk ook in de zorg sector. Het verhaal van Jaap bewijst dat we allemaal op een dun lijntje leven. Hij had het goed voor elkaar in het leven en toen, sluipenderwijs, viel het allemaal weg en belandde hij in een bouwvallig schuurtje in een boomgaard in Kapelle, waar hij twintig jaar zou wonen. Wat ging er toch mis in het leven van Jaap? ZEELAND 5 www.pzc.nl walcheren@pzc.nl DINSDAG 1 december 2015 Minder banen voor mbo'ers door Rolf Bosboom Willem van der Velde, UWV ZEELAND 8 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29