De wereld door de ogen van de prinses Weer zorgen om Sinéad O'Connor molenaar NIEUW: HUUR EEN TRAPLIFT CULTUUR SHOW 27 Spielberg wil snel Indiana Jones 5' 'Spectre' beste film van 2015 Steven Spielberg (68) wil niet te lang meer wachten met het vijf de deel van de filmserie Indiana Jones. De regisseur hoopt nog met het vervolg te beginnen voordat hoofdrolspeler Harrison Ford (nu 73) 80 wordt. Dat zei hij gisteren in een interview met het Franse radiostation RTL. In alle avonturenfilms over de archeoloog met hoed, zweep en leren jack speelt Ford (foto) de hoofdrol. De eerste drie de len verschenen in de jaren tach tig en deel vier in 2008. Spiel berg deed steeds de regie. De nieuwe fames Bondfilm Spec tre is nu officieel de nummer één film van 2015. In vijf weken tijd kwamen ruim 1,5 miljoen Neder landers kijken. Spectre haalde al 15 miljoen euro op in ons land. Allene is voor ons van belang doordat ze Bernhard leert kennen Historica Annejet van der Zijl stuitte in 2009 op Allene Tew (1872- 1955) als bijvangst in haar promotieonderzoek naar wij len prins Bernhard. 'Nog diezelfde middag dacht ik: over deze vrouw ga ik een boek maken', schrijft ze in De Amerikaanse prinses. Het boek vertelt over Van der Zijls fas cinatie met iemand die na zware tegenslagen niet bij de pakken neerzit, maar zich telkens weer op richt en vooruitblikt naar nieuwe mogelijkheden. Allene Tew groeit op in een pio niersstadje in het oosten van de staat New York. Ze trouwt een telg uit een vooraanstaande fami lie die haar niet accepteert. Haar drie kinderen overlijden jong. Twee van haar vijf echtgenoten sterven tijdens hun huwelijk, ter wijl ze haar al zijn ontglipt door hun onbedwingbare goklust. Haar man Tod zet 1000 dollar in bij on benullige weddenschappen en ver speelt in één jaar een miljoen. Het huwelijk met een prins van ver armde Duitse adel levert haar de titel 'prinses' op. Het is de Gilded Age, de opmars van een ongebreideld roverskapita- lisme en ongekende extravagan tie: diners voor 36 gasten, een ho tel dat wordt verbouwd tot imitatie-Versailles voor een bal in de trant van het Franse hof. Dat is het mooie van dit boek. Al heb je het gevoel dat je in dit met veel vaart en effectief, zij het soms met een hang naar drama tiek, geschreven boek nauwelijks doordringt tot de hoofdpersoon, je beleeft aan haar hand de wereld geschiedenis tussen 1870 en 1950, bezien vanuit de upper class. Allene is voor ons van belang doordat ze in Duitsland de jonge Bernhard von Lippe-Biesterfeld leert kennen en hem attendeert op de 25-jarige kroonprinses Julia na, wier moeder Wilhelmina wan hopig op zoek is naar een geschik te huwelijkskandidaat. Het koppe len slaagt en Allene leukt de bruid voldoende op om het huwe lijk vruchtbaar te doen zijn. De schrijfster vraagt zich af of Allenes Victoriaanse levenshou ding (na leed weer opstaan en dap per voortgaan) een mens niet ge lukkiger maakt dan het ons ver plicht voorgeschreven eindeloos 'verwerken' van verlies, en het je almaar wentelen in verdriet. Gratis brochure? Bel 0800 - 27 40 400 of ga naarwww.molenaar.nl Ooit werd O'Connor (48) be schouwd als een van de talentvol ste zangeressen van haar generatie. Maar de Ierse (grootste hit Nothing Compares 2 U in 1989) is hard op weg niet alleen snel een ein de aan haar carrière te maken, maar ook aan haar leven. Dieptepunt was de noodkreet die zij dit weekeinde plaatste op haar Facebookpagina waarin zij aangaf een overdosis te hebben ge nomen. Hoewel zij on- der een andere naam in een hotel verbleef, werd zij op het nipper tje gered van de dood. Ze zou buiten levensge vaar zijn. Haar bizarre gedrag past in haar zelfdes tructieve levenspa troon van de laatste ja ren. Haar lijst met emo tionele uitbarstingen is inmiddels langer dan haar suc cessen als zangeres. Zelfmoordpogingen zijn haar niet vreemd. In 2012 probeerde zij ook al een einde aan haar leven te maken. Ook toen zocht O'Connor 'Dit is de enige manier om respect te krijgen' de sociale media om haar wan hoop te uiten. Haar noodkreet van toen had onder meer te maken met het feit dat zij haar kinderen niet meer mag zien. Zondag ging zij op Facebook vooral tekeer tegen de mensen uit haar omgeving die haar als een baksteen hadden laten vallen. 'Dit is de enige manier om respect te krijgen', liet de zange res weten. O'Connor vent al ja renlang haar privé-pro- blemen vooral uit op internet. Al die open heid deed de carrière van O'Connor geen goed. Berucht is haar optreden in 1992 in Sa turday Night Live toen zij een foto van de toenmalige paus ver scheurde in een num mer over kindermis bruik. Sindsdien be weegt haar carrière zich in een neerwaart se spiraal. Alle ellende in haar leven schrijft ze toe aan haar jeugd. Zij be weert door haar moe der om de haverklap af getuigd te zijn. Als ge volg van dit misbruik kreeg de zangeres later last van een bipolaire stoornis. Maar dat was een verkeer de diagnose vertelde ze in 2007 aan Oprah Winfrey. Het zou gaan om posttraumatische stress die te maken heeft met de mishandelin gen van haar moeder. www.molenaar.nl DINSDAG 1 DECEMBER 2015 43 43 landen doen 10,12 en 14 mei volgend jaar mee aan het Eurovi siesongfestival in Zweden. Annejet van der Zijl. foto PR door John Jansen van Galen Een biografie van iemand die nie mand kent, zelfs tot voor kort de biografe niet: het is een waagstuk. Annejet van der Zijl - De Amerikaanse prinses. Querido, 22,50 euro. Bent u op zoek naar een betaalbare traplift die u morgen al kunt gebruiken? Dan is de Modul® traplift precies wat u zoekt. Dankzij het revolutionaire klik-systeem is deze zeer veilige traplift snel geplaatst. Door dit systeem is dit de enige traplift die zeer geschikt is om te huren. Heeft u de traplift niet meer nodig? Dan halen wij hem gewoon weer bij u op. Maak een vrijblijvende afspraak met een van onze adviseurs bij u thuis. door Ab Zagt DUBLIN. De Ierse zangeres Sinéad O'Connor heeft opnieuw een zelf moordpoging gedaan. Waarom gaat het zo slecht met de zange res? Sinéad O'Connor zangeres

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27