München nieuw thuis voor Transavia Verkoop aan kleinere partij kan zegen zijn voor biermerk Na fusie met AB InBev wordt het concern zo groot, dat de beugelfles nog verder dreigt onder te sneeuwen. 20 Stakingsactie bij Fokker Hackers stellen ultimatum Chinese yuan bepaalt muntwaarde Bij Fokker in Hoogeveen werd gisteren gestaakt door zo'n 200 metaalwerkers die een betere cao willen. Op de vestiging worden onder meer vlieg tuigonderdelen gemaakt voor de JSF-straaljager. Een groep hackers eist losgeld in de vorm van bitcoins van drie Griekse banken. Betalen zij niet, dan legt het 'Armada Collective' het onlinebankie- ren plat. Dat meldt de Griekse krant Ekathimerini. MÜNCHEN. Het vliegveld van München wordt volgend voor jaar een nieuwe uitvalsbasis voor Transavia. Het gerucht dat de Nederlands-Franse prijs vechter een oogje had op de Zuid-Duitse stad is al maanden oud. Transavia wil vanaf Mün chen naar achttien bestemmin gen gaan vliegen. De budgetvlieger uit de groep Air France-KLM statio neert vier vliegtuigen in de Bei erse hoofdstad. De toestellen worden ingezet voor vluchten naar zonbestemmingen als Pal- ma de Mallorca, Faro, Palermo en Marrakech. Daarnaast ko men belangrijke zakelijke be stemmingen als Kopenhagen en Brussel op het programma te staan. Het gaat in totaal om meer dan honderd vluchten per week. Air France-KLM wil al gerui me tijd dat Transavia ook bui ten de twee thuismarkten gaat opereren. Met name in Frank rijk stuitten die plannen op ver zet. Het Franse personeel vreest dat de werkgelegenheid en arbeidsvoorwaarden in ei gen land zullen lijden onder 'een buitenlandse avontuur'. De kwestie was de hoofdreden voor de piloten van Air France om in het najaar van 2014 twee weken lang te staken. De nieuwe vestiging in Mün chen wordt vanuit Nederland bestuurd en is goed voor zo'n 120 nieuwe banen op de Zuid-Duitse luchthaven. Doel is om in het eerste jaar een mil joen passagiers van en naar Mü nchen te vervoeren. WASHINGTON. Het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) neemt de Chinese munt, de yuan, per 1 oktober 2016 op in het mandje met valuta's waar op de waarde van zijn eigen munteenheid wordt bepaald. Dat meldde het fonds gisteren. De waarde van de IMF-munt- eenheid, de zogeheten speciale trekkingsrechten (SDR's), wordt nu bepaald op basis van de Amerikaanse dollar, de euro en de Japanse yen. Daar komt de Chinese munt nu dus bij. Dat is voor een groot deel voor al een symbolische stap, die met name de opmars van Chi na als economische groot macht onderstreept. ENSCHEDE. Wie de nieuwe eige naar ook wordt, de kans is groot dat die het Achterhoekse bier merk zal laten opleven. Dat ver wachten analisten. Grolsch staat in de etalage, meldden persbureau Bloomberg en de Britse krant The Sunday Times afgelopen weekend op basis van anonieme bronnen. De brouwers zelf doen er het zwij gen toe. Met de verkoop van Grolsch en het Italiaanse biermerk Peroni zouden de huidige eigenaar SAB- Miller en fusiepartner AB InBev de mededingingswaakhonden te vreden willen stellen. Samen zou den de grootste bierbrouwer ter wereld en de nummer twee, het Zuid-Afrikaanse SABMiller, te machtig worden. De belangrijkste gegadigden om de merken over te nemen, zijn volgens de Sunday Ti mes het Amerikaanse Molson Coors, het Ierse C&C en Heineken. Heineken Een overname van Grolsch door de Amsterdamse brouwer is ech ter onmogelijk, zegt analist Ge rard Rijk van SNS: „De Nederland se mededingingsautoriteit zal dat niet toestaan." Heineken heeft naar schatting 35 procent van de Nederlandse markt in handen, Grolsch 13 procent. Samen zouden ze bijna de helft van de bierver koop controleren. Ook in Groot Brittannië zou de combinatie pro blemen opleveren, omdat Hein eken daar met 26 procent al markt leider is. AB InBev, de Belgisch-Brazili aanse brouwer van Budweiser en Stella Artois, bracht eerder deze maand een bod van 100 miljard eu ro uit op SABMiller. Vanwege de overname verkoopt die Zuid-Afri kaanse brouwer zijn belang in de Amerikaanse joint venture Miller- Coors aan partner Molson Coors, zo maakte het bedrijf onlangs al bekend. Ook die transactie is be doeld om mededingingsbezwaren rond de bierfusie van de eeuw weg te nemen. Molson-Coors Molson-Coors is voor Grolsch de meest logische koper, denkt ana list Karei Zoete van de Rabobank. Hij wijst erop dat Grolsch in Groot-Brittannië al wordt gepro duceerd in een brouwerij van het Amerikaanse Molson-Coors. Een spelbreker zou echter kunnen zijn dat Molson-Coors vanwege de overname van de SABMiller-aan- delen momenteel zelf even krap bij kas zit. Carlsberg Ook Carlsberg zou een logische overnamekandidaat zijn, denkt Gerard Rijk. Voor die Deense brouwer is de timing echter even eens slecht. Als marktleider die ruim eenderde van al het bier in Rusland verkoopt, heeft het be drijf veel last van de crisis daar. Carlsberg heeft in Rusland al twee brouwerijen moeten sluiten. Familie De Groen De kans dat Grolsch wordt terug gekocht door de familie De Groen, die de brouwer ooit naar de beurs bracht, is volgens Rijk nihil. Zij maakten weliswaar een flinke klapper toen Grolsch in 2007 werd overgenomen door SAB Miller, maar een bedrag van hon derden miljoenen schudden ze niet zomaar uit hun zak. „Daarbij hebben ze zich jaren geleden al te ruggetrokken uit het bedrijf." Private investeerder De analist acht het waarschijnlij ker dat een grootinvesteerder de brouwer overneemt. „Private equi ty partijen zullen zeker met inte resse naar Grolsch kijken, omdat bier een stabiele omzet genereert en er kansen liggen om het merk te laten groeien." Het merk internationaal laten uitgroeien tot een premium merk; dat was het doel dat SABMiller voor ogen had toen het Grolsch acht jaar geleden kocht. In opko mende markten, zoals Oost-Euro pa, Zuid-Amerika, Afrika en Azië zou volop vraag zijn naar het duur dere West-Europese pils. Van die ambitie is tot nu toe echter wei nig terechtgekomen. In het nieu we fusieconcern dat in de maak is, dreigt Grolsch helemaal onder te sneeuwen. Met slechts 0,24 pro cent van de totale productie is het beugelbier daarin immers slechts een minuscuul merkje. Iedere eventuele koper zal aan merkelijk kleiner zijn. Zoete: „En een kleine partij kan Grolsch meer liefde en aandacht geven dan ze in zo'n groot concern zou den krijgen. In InBev/SabMiller is Grolsch onbetekenend, maar in een kleiner bedrijf kunnen ze een rol spelen. Dus de verkoop kan voor Grolsch best eens voordelig uitpakken." Economie 178 Randstad wil zijn Zweedse branchegenoot Proffice voor 178 miljoen euro overnemen. Proffice is een van de grootste uitzenders van Scandinavië. Grolsch heeft liefde en aandacht nodig door Annemieke van Dongen en Angelique Kunst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20