Hoe wordt er gekozen? Kandidaten 'Ik dacht zelf eerder aan talent van het jaar SPORT 17 'De verkiezing in deze vorm is een gedrocht' dwijnen. We kunnen ook nog één keer zien wat voor prachtige sport we dat jaar hebben be leefd", zegt Bovelander. „Er is", stelt Van der Weijden, „best een model te bedenken waarin je zaken laat meewegen als: hoe veel sporters beoefenen de sport, hoeveel landen doen er mee op een WK, is de sport olym pisch? Als je zo'n model opstelt, heb je één keer discussie, daarna is duidelijk hoe de nominaties tot stand komen." De oud-zwemmer zou het niet raar vinden dat, als de situa tie daar om vraagt, er meer dan drie sporters per categorie wor den genomineerd, vijf of zelfs ze ven. Dat deed zich vorig jaar voor na extreem succesvolle Olympi sche winterspelen. Van der Weij den: „Dat is altijd eerlijker, een bredere keuze. Het heeft echter wel één nadeel: je moet wat mij betreft niet met maar 18 procent van de stemmen sportman van het jaar kunnen worden." Bove lander is ook een voorstander van meer dan drie genomineer den als dat nodig blijkt te zijn, zo als vaak in olympische jaren. „Waarom niet? Genomineerd worden, is al een eer." „Maak gewoon een lijst van twintig sporters", stelt Wenne mars voor. „Met de regels die de jury nu, uit goede bedoelingen, heeft opgesteld, maken ze het vooral zichzelf heel erg moeilijk." en vakjury kiest uit een door sportkoepel NOC*NSF aangedragen gros lijst drie namen per categorie. Zij zijn ge nomineerd voor het jaarlijkse Sportgala. Wat in de beoordeling meetelt, zijn de prestaties die geleverd zijn van t december van het jaar daarvoor tot 30 no vember van het betreffende jaar. De winnaars worden geko zen op het Sportgala zelf. De stemmen die de zogenoemde 'A-sporters' per computer of ter plekke uitbrengen en die van de vakjury tellen beide voor de helft mee. De vakjury bestaat uit: Joop Alberda (ex-coach en tech nisch directeur), Jeroen Bijl (NOC*NSF, mana ger topsport), Char les van Commenée (ex-coach en chef de mission), Pieter van den Hoogenband (ex-zwemmer, meervou dig Sportman van het jaar), Leontien van Moorsel (ex-wiel- renster, meervoudig Sport vrouw van het jaar), Esther Vergeer (foto, ex-rolstoeltennis ster, meervoudig Paralympisch Sportvrouw van het jaar), John Volkers (sportjournalist de Volkskrant), Ewoud van Win- sen (sportjournalist NOS). Het Sportgala is dit jaar op dinsdag 15 december in Amsterdam. Sanne Wevers (foto mid den, turnen) Nummerdor/Varen horst (beachvolley- bal) Springruiters Waterpolovrouwen Jiske Griffioen (rolstoeltennis) Alyda Norbruis (baanwielrennen) Marlou van Rhijn (at letiek) Daniël Sprong (ijshockey) Marrit Steenbergen (zwemmen) Frank de Wit (judo) Bart Bennema (atletiek) Arno Havenga (foto onder, waterpolo) Vincent Wevers (turnen) Een vakjury heeft in zes categorie- en drie spor ters, coaches of teams aangewe zen, die in aanmer king komen voor de titel sportman, -vrouw, -coach, -talent of-team van het jaar. De bekendmaking is dinsdag 15 december tijdens het jaarlijkse sportgala van NOC*NSF in Amster dam. Sharon van Rouwendaal (zwemmen) Dafne Schippers (atletiek) Jeroen Dubbeldam (fo to boven, paarden sport) Niek Kimmann (BMX) Sjinkie Knegt (shorttrack) Niek Kimmann was van de drie genomineer den voor de titel Sport man van het jaar de meest verrassende. De jonge fiets- crosser werd in zijn debuut jaar bij de senioren direct wereldkam pioen en dat was een prestatie van formaat. Maar om nu te zeg gen dat Nederland daar totaal van ondersteboven was, nou nee. „Zeker. Ik ben pas 19 jaar, wel we reldkampioen geworden, dus mis schien zou ik in aanmerking ko men voor de talentenprijs, dacht ik. Maar ik wist dat de jury ook goed kon kiezen voor atleten uit de meer bekende sporten. Want een bonus voor onze sport, een halfjaar voor de Olympische Spe len." „Oei, daar waag ik me liever niet aan. Dan noem ik er drie, maar doe ik vijf anderen tekort. Dat is precies het punt: het blijft appels met peren vergelijken. In een olympisch jaar is het misschien gemakkelijker, dan kan je kijken wie er goud heeft gewonnen. Dit was jaar met veel wereldtitels en andere bijzondere prestaties. Ik volg alle Nederlandse sporters zo goed mogelijk en had zelf op Ma- thieu van der Poel gerekend. Maar wie je ook nomineert, je krijgt al tijd klachten van de fans van een ander." BMX krijgt natuurlijk relatief wei nig media-aandacht. Dus toen ik de enveloppe openmaakte, was het echt leuk om genomineerd voor Sportman van het jaar te le zen." „Om de zoveel seconden kreeg ik een melding op Twitter. Iedereen vond het leuk voor me. Maar ik kreeg wel mee dat er ook veel commotie was, dat er mensen waren die het onterecht vonden dat grote na men uit grote sporten als Max Verstappen, Tom Dumoulin en Sven Kramer niet waren genomi neerd. „Aan de ene kant wel. Wat Max Verstappen laat zien op het cir cuit, nu al, is superknap. Niets an ders dan respect. Aan de andere kant: hij won natuurlijk nog niet. Dat komt nog wel. Als hij over een paar jaar wereldkampi oen is, dan is er geen twij fel meer over wie Sportman van het jaar moet worden. Maar nu snap ik de keuze van de jury tot op ze ker hoogte wel. Het is een mooie waardering voor mij, maar ook DINSDAG 1 DECEMBER 2015 r verkiezing Voor de Jaap Eden 2015 ko men Tom Dumoulin (linksbo ven), Sven Kramer (linkson der), Michiel van Gerwen (rechtsboven) en Max Verstap pen (rechtsonder) niet in aan merking. foto's Cor Vos, AP, VI Images, Jan Kok Erben Wennemars E SPORTPLOEG PARALYMPISCHE SPOR TER TALENT COACHES DE GENOMINEER DEN ZIJN: SPORTVROUW SPORTMAN door Rik Spekenbrink Was jij ook zo verrast? Wie zouden jouw drie nominaties zijn? Met zijn wereldtitel verdiende Niek Kimmann de nominatie Sport man van het jaar. foto Getty Images Hoe waren de reacties? Snap je dat?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17