Wolkenkrabber Jeddah wordt kilometer hoog Onderzoek laatste uren Dascha (16) Stel op Cyprus nu vrij SMART DEAL NIEUWS 13 met de Samsung Galaxy A5 P/MND Bestel exclusief op: www.vodafone.nl/pzc JEDDAH. Dubai, de stad van ho ger, langer en duurder, krijgt con currentie. De iconische Burj Kha lifa, 828 meter hoog, is straks niet meer het hoogste gebouw ter wereld. Saoedi-Arabië heeft bekend gemaakt dat er voldoen de geld is voor de Jeddah Tower, die maar liefst één kilometer hoog wordt. Daar past de Euro mast (185 meter) ruim vijf keer in. In de tweehonderd verdiepin gen tellende Jeddah Tower ko men onder meer een vijfsterren hotel, luxe appartementen, kan toorruimte en 's werelds hoogste observatieplatform, dat uitkijkt over de stad en de Rode Zee. De wolkenkrabber, waarin 80.000 ton staal wordt verwerkt, gaat rond 1 miljard euro kosten. De eerste 26 verdiepingen zijn al klaar. Bouwer Jeddah Economie Compagny, eigendom van prins al-Waleed bin Talal, wil de toren in 2020 af hebben. Omdat zo'n hoge toren bouwtechnische pro blemen met zich meebrengt, is ook een dochterbedrijf van het Nederlandse ingenieursbureau Arcadis ingeschakeld. Er is een speciale, 60 meter diepe funde ring ontwikkeld die bestand is te gen zout van de Rode Zee. Ook beukte de wind hard in op de constructie, die daarom om de zoveel verdiepingen verder wordt gestroomlijnd. Het verpletterende nieuws kwam afgelopen weekend. Dascha Graafsma, het 'blije, ge lukkige meisje dat middenin het leven stond', leeft niet meer. Za terdagavond ging ze nog stappen in Hilversum. Op het spoor bij station Hilversum Sportpark werd haar lichaam uren later, zondagochtend vroeg, gevonden. Zelfmoord, zegt de politie. On mogelijk, zegt vader René Graafs ma, die zich inzet voor slachtof fers van woekerpolissen die hij zelf ooit verkocht. Hij zet nu al les op alles om te reconstrueren wat zijn dochter meemaakte in de uren tussen het moment waarop ze een feest in club Let's Get Down verliet en levenloos werd gevonden. In een hartver scheurende oproep op internet vraagt hij hulp. „Elke vezel in mijn lijf zegt dat hier niets van klopt." Zijn dochter zou urenlang door Hilversum hebben gezwor ven, voordat ze zelfmoord pleeg de. „Er was geen reden om te denken dat ze een einde aan haar leven zou willen maken. Ze had veel vriendinnen, een lief vriendje." Dat vriendje heeft dit hele weekend zitten huilen. De oproep van Graafsma werd massaal gedeeld op Face- book, op Twitter. Het resultaat: duizenden e-mails, een rood gloeiende telefoon. En de belofte van de politie. De laatste uren van Dascha zullen nauwgezet worden gereconstrueerd, aan de hand van getuigenverhoren, ca merabeelden, buurtonderzoek. „Mijn doel is bereikt. Ik was bang dat de dood van Dascha te weinig aandacht zou krijgen. Nu ben ik ervan overtuigd dat de po litie alles zal doen wat nodig is." De vader kan zich nu concentre ren op het afscheid van Dascha. Graafsma is niet de enige ouder die niet kan geloven dat zijn kind daadwerkelijk zelf moord pleegde. Zo hebben nabe staanden van de 25-jarige Talitha inmiddels een schadeclaim inge diend, omdat de politie uitging van zelfmoord, toen de jonge vrouw in 2013 dood werd gevon den op het spoor bij Heerhugo- 'Zelfmoord is onmogelijk. Elke vezel in mijn lijf zegt dat hier niets van klopt' waard. Dit terwijl een patholoog anatoom die later onderzoek deed die conclusie verwerpt. Advocaat Sebas Diekstra, die nabestaanden bijstaat, pleit voor zorgvuldiger onderzoek. „Nu is het bijna een wiskundige formu le: spoor plus lichaam is zelfdo ding. Dus stopt het onderzoek, terwijl de eerste uren zo belang rijk zijn." Veel vreugdetranen gisteren bij Hoose en zijn vrouw toen ze via hun advocaat hoorden dat ze naar huis mogen. Drie maanden lang was vakantie-eiland Cyprus een grote gevangenis voor hen. „Het is zo'n spannende tijd geweest", ver telt Tineke vanuit hun apparte ment in Paphos. Tijdens de laatste zitting, drie weken geleden, schoof de rechter de zaak nog door naar mei vol gend jaar. Dat hun hele zaak nu ge seponeerd is, kwam gisteren als een grote verrassing voor het stel uit Malden. Welke rol Nederland heeft gespeeld bij deze zaak kon een woordvoerster van Buiten landse Zaken gisteren nog niet zeggen. Volgens George Demetria- des, advocaat van Hoose, was er ze ker druk uit Nederland. „Maar hoe belangrijk die was voor deze zaak kan ik niet zeggen." Wanneer René en Tineke naar huis vliegen, is nog niet duidelijk. Eerst moeten formaliteiten wor den afgehandeld bij de rechtbank. Wat ze eenmaal thuis als eerste gaan doen? Tineke: „Door mijn ei gen huis lopen, tussen mijn eigen spullen. Heerlijk." René: „En naar de buren. Want die hebben ook ontzettend meegeleefd." incl. Samsung Galaxy A5 t.w.v. €336, DINSDAG 1 DECEMBER 2015 door Carla van der Wal, Ivar Penris en Chris Klomp HILVERSUM. De politie gaat de laatste uren van Dascha Graafsma (16) nauwgezet reconstrueren. Dit na een oproep van haar vader René, die niet kan geloven dat zijn dochter dit weekend zelf moord pleegde tijdens een avond uit. Graafsma wordt overstelpt met reacties, na de hulp van Ne derland in te roepen. René Graafsma vader van Dascha door Niek Opten PAPHOS/MALDEN. De 73-jarige René Hoose die op Cyprus vastzat omdat hij had betaald met twee valse 20 eurobiljetten, mag naar huis. Justitie op Cyprus zet een streep door de rechtszaak. Exclusief voor de lezers van deze krant 5 Inch super AMOLED scherm 13 Megapixel camera Stijlvol metalen frame Ander toestel of abonnement? Kijk op de website Telefonisch bestellen kan ook. Bel: 0900-0603 (£0,45 per gesprek, ma t/mvr van 8-18 uur) Een actieabonnement heeft een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen €30,- en de bezorgkosten zijn gratis. Actie geldig tot minimaal 14-12-2015 en alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13