Meyer houdt SP op koers Bedrijfscoach helpt met betere balans tussen werk en privé 6 NIEUWS Bedrijven willen met coaching jonge vrouwen in dienst houden en ziekteverzuim door stress tegengaan. Stress op de werkvloer valt in Nederland reuze mee De telefoon van der matoloog Elian Brennikmeyer rin kelde. Slecht nieuws: een zieke dochter, ze moet naar huis. „We hadden net een overleg. Dan hoor je je collega's zeggen: ga je nu alweer? Ik zat echt in een spagaat." Brennikmeyer werkt fulltime, net als haar man, die marketing manager is. Daarnaast runnen ze een gezin met twee dochters van 2 en 4. „Ik kwam weieens laat te rug van een congres en ging dan mijn dochter van het kinderdag verblijf halen. Zat ze daar al met haar jasje aan en rugzak in de hand te wachten. Dan springen de tranen in je ogen." Ouders kunnen flink in de stress raken van de combinatie werk en gezin. „Met name vrou wen vallen uit als ze niet langer al le ballen in de lucht kunnen hou den", merkt Esther van Diepen, di recteur van Mom-in-Balance, die coaching biedt. Het aantal twee verdieners is de afgelopen decen nia in razend tempo gestegen. Van de huidige generatie 35-jarige vrouwen werkt 75 procent, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In de meeste ge zinnen werkt een van beiden vol tijd en heeft de ander een deeltijd baan van 20 tot 35 uur. Als beide ouders werken, moe ten ze zoeken naar een goede ba lans tussen werk en privé. Wat zijn de ambities op het werk? Hoe organiseer je de zorg voor het kind? Hoe flexibel is jouw werkge ver? „Antwoorden op al deze vra gen zijn niet alleen praktisch. Het gaat ook om emoties", verklaart Joyce Knappe, directeur van Pro Parents. „Je wilt je een goede ouder voelen, het beste voor je kind én aan je carrière werken." Bedrijven doen meer en meer hun best om werknemers te bege leiden en de privésituatie ook op het werk bespreekbaar te maken. Ze huren coaches in om al tijdens de zwangerschap met de werkne mers om de tafel te gaan. Ze be spreken praktische zaken, zoals hoe ze de opvang van hun kind gaan regelen en wat ze op het werk willen bereiken. PostNL is een van de bedrijven die er alles aan doet juist talentvol le vrouwen te behouden. „Jonge moeders kunnen bij ons tijdelijk een andere functie krijgen voor bijvoorbeeld drie dagen. Na een paar jaar kunnen ze terug naar hun oude, of een vergelijkbare plek", vertelt woordvoerder Dick Kors. Het bedrijf zag te weinig doorstroming van vrouwen naar topfuncties. Meerdere managers zijn getraind om werknemers te coachen en helpen zoeken naar ba lans tussen werk en privéleven. Coaches helpen bedrijven ook na te denken over wat een werkne mer nodig heeft om het werk goed te blijven doen. Uit enquêtes onder werknemers blijkt dat zij betrokkenheid van hun baas fijn vinden. „Ze kunnen bijvoorbeeld afspraken maken over flexibele werktijden, tijdelijk minder pro ductiviteit, thuiswerken", be schrijft Van Diepen. „En als je je goed voelt, ben je gelukkiger en presteer je beter", beschrijft Knap pe het voordeel voor bedrijven. Na een lange worsteling heeft dermatoloog Brennikmeyer haar rust gevonden. Een coach hielp haar haar eigen keuzes te accepte ren en de oppas komt voortaan drie dagen. „Als ik thuiskom, hoef ik alleen maar liefde te geven aan mijn dochters, kan ik moeder zijn", vertelt ze. Op haar werk kan ze arts zijn. „Dat geeft zoveel rust." BRUSSEL. Ruim een op de drie Ne derlandse werknemers heeft re gelmatig last van stress op het werk. Dat klinkt zorgwekkend, maar in vergelijking met de rest van Europa blijken we juist het meest relaxte volkje. Twee op de vijf Europese werknemers (44 procent) zegt structureel werk stress te ervaren. In Polen (54 procent) en Duitsland (50 pro cent) is de mate van stress op de werkvloer het hoogst. Neder land scoort met 35 procent het best in Europa. Dit blijkt uit on derzoek van ADP Europe onder ruim 11.000 werknemers uit de acht belangrijkste economieën van Europa, onder wie 1.500 Ne derlanders. Momenteel loopt er een poll waarin werknemers uit heel Eu ropa hun mening kunnen geven over de relatie werk-privé. Euro commissaris Frans Timmermans zal de resultaten in februari ge bruiken en voorstellen indienen om de situatie te verbeteren. „Ik vind het Nederlandse percen tage van 35 procent zorgelijk hoog", stelt Loraine Blommen- daal, HR-directeur bij ADP. „Kijk, stress op de werkvloer heb je gewoon af en toe. Het zou zelfs gek zijn als je dat nooit hebt. Het gaat om de hoeveel heid én of het structureel is." Zij wijst op de risico's van stress op de productiviteit en tevreden heid van personeel. „Ook het per soneelsverloop neemt vaak een vlucht als stress de overhand krijgt", aldus Blommendaal. Het onderzoek geeft aan dat ruim een derde (34 procent) van de Europese werknemers van plan is binnen drie jaar van werk gever te veranderen. In Neder land is dat ruim een op de vier werknemers (28 procent). Een goed evenwicht tussen werk en privéleven is voor werk nemers de belangrijkste reden om gemotiveerd aan het werk te blijven. Blommendaal ziet dat dit de afgelopen decennia veran derd is. „Werk en privé gaan steeds meer door elkaar lopen. Vroeger trok mijn vader om 17.00 uur de kantoordeur achter zich dicht en dan was hij klaar. Nu kan je buiten werktijd een te lefoontje van je baas niet uitslui ten en heb je misschien het ge voel bereikbaar te moeten zijn. Dat heeft ook invloed op de stress." „Actie, actie!", klonk het seconden- lang uit duizend socialistische monden. Jan Marijnissen die - na bijna dertig jaar aan het roer - de voorzittershamer overdroeg, zag dat het goed was. „Je gaat weg en dan heb je maar één taak: de zaak in eenheid achterlaten, en niet in verdeeldheid. Dat is gelukt." Toch waren de afgelopen maan den voor SP-begrippen turbulent. De strak geleide partij kreeg voor het eerst te maken met een twee strijd om het voorzitterschap. Naast Meyer wilde ook Kamerlid Sharon Gesthuizen deze hoge post bekleden. Ze voerde campag ne met een nieuw geluid: 'change', de SP moet democratischer. Zater dag strandde die kruistocht met 41 procent van de stemmen. „Een groot deel van de leden heeft een belangrijk signaal afgegeven. De top moet nu ook rekening houden met de thema's die ik heb aange dragen", riep Gesthuizen achteraf. Of er snel iets verandert, is zeer de vraag. In ieder geval gaat het nieuwe partijbestuur bij de evalua tie van het congres en de verkie zingen het thema 'One man, one woman, one vote' bespreken. Nu kan niet elk SP-lid zelf stemmen over de koers, maar doen afgevaar digden uit het hele land dat. Dat kan veel beter, menen critici. Paul Kusters, Statenlid in Gel derland, betwijfelt of de SP echt anders gaat functioneren onder Meyer. „Hij moet ermee dealen dat 41 procent van de SP'ers heeft gekozen voor Sharon, en de veran dering ondersteunen die aan haar kleeft. Dat wordt een fikse klus." Meyer zei zaterdag gelijk dat verandering per saldo het snelst gaat door 'stapje voor stapje' te ne men. Het moet als muziek in de oren hebben geklonken van SP- godfather Marijnissen. „We heb ben niet voor niets tradities", vindt hij. „Het is echt uitstekend gegaan altijd. Handhaven de huidi ge situatie dus." 'Ik zat echt in een spagaat' door Ellen van Gaaien Ouders kunnen flink in de stress raken door de combinatie van werk en gezin, foto Dreamstime Nederlanders hebben minder stress dan werknemers in andere Europese landen. Polen Duitsland Frankrijk Italië Engeland Spanje Zwitserland Nederland 54,0% 50,0% 44,0% 43,8% 38,0% 35,0% Ron Meyer, de nieuwe voorzitter van de SP, wil de partij 'stapje voor stap je' veranderen, foto Bart Maat/ANP door Edwin van der Aa UTRECHT. De koning is dood, leve de koning! Dat gevoel steeg afgelo pen zaterdag op toen SP'ers tijdens het partijcongres in Utrecht een staande ovatie gaven voor de nieuwe voorzitter, Ron Meyer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6