'Beschutte werkplek is te kostbaar* Kloetingse beschrijft de twee werelden waarin haar leerlingen leven BEVELANDEN en THOLEN 15 Vluchtelingen naarTholen Janneke Slabbekoorn uit Kloetinge wil met weblog over haar ervaringen met vluchtelingen wederzijds begrip kweken. Als je met vluchtelin gen werkt, kom je veel van elkaar te we ten. Janneke Slabbe koorn kan daarover meepraten. Via Vluchtelingen- Werk is zij sinds afgelopen voor jaar actief als docent NT2 (Neder lands als tweede taal) voor Mondo Taaibureau in Goes en Vlissingen. De mensen die zij lesgeeft, zijn bijna allemaal vluchtelingen. „Toen afgelopen zomer al die vluchtelingen naar Goes kwamen, merkte ik dat de stemming een beetje omsloeg", vertelt de Kloe tingse. „Sommigen waren enthou siast, anderen niet. Twee kampen eigenlijk. Maar ik ken de verhalen van vluchtelingen en die maken diepe indruk. Het zijn gewoon mensen, maar ze leven in twee werelden." De oud-docente Nederlands aan het Ostrea Lyceum in Goes ('ik zag mezelf dat niet nog twin tig jaar doen') wilde dat laten zien aan de buitenwereld en besloot daarom een weblog te gaan bijhou den. Om, zoals ze zelf zegt, de leer lingen een stem te geven. Dat web log is nu twee weken in de lucht. „Het is een poging om wederzijds begrip te bevorderen", zegt Slabbe koorn. „Je hoort vaak de term ge lukszoekers, maar mensen die dat zeggen, zouden gewoon eens met een vluchteling moeten spreken." De lezer kan via het weblog de wederwaardigheden volgen van leerlingen Michael en zijn vrouw Nadia uit Eritrea, Milan uit Syrië en Faye en Randal, ook uit Syrië. De namen zijn uit privacyoverwe- Leerling Michael uit Eritrea had, tot verbazing van zijn docente, nog nooit van McDonald's gehoord. gingen verzonnen, hun verhalen niet. Zo is Slabbekoorn bijvoor beeld zeer verbaasd dat Michael nog nooit van McDonald's ge hoord blijkt te hebben. Het komt ter sprake als hij Slabbekoorn ver telt over de wandeling die hij en zijn vrouw elke avond maken en daarbij de route beschrijft. „Ik zei: 'oh, langs de McDonald's', maar dat kende hij dus niet." Slabbekoorn brengt de leerlin gen niet alleen de Nederlandse taal bij, maar treedt af en toe ook op als begeleider. „Om te integre ren, moeten ze zoveel drempels nemen, daar wil ook over schrij ven. „Michael zit nu bij een voet balclub, maar een keer kon hij het veld niet vinden en hij durfde het niet te vragen. Dan ga ik mee." De Kloetingse hoopt dat haar weblog iets van het onbekende kan wegnemen. „Veel mensen hebben me sterkte gewenst met dit werk, maar het is gewoon vaak heel leuk." Het gaat om een verschil van zo'n negenduizend euro per persoon per jaar, terwijl de budgetten voor re-integratie onder druk staan. Dat blijkt uit een notitie van Gemeenschappelijke Rege ling de Bevelanden. Met de komst van de Participa tiewet is de toegang tot de Wet Sociale Werkvoorziening (WSW) per januari afgesloten, maar in het sociaal akkoord is opgenomen dat een specifieke groep binnen de Participatiewet de mogelijk heid kan worden geboden om ar beid in een beschutte omgeving te verrichten. Na indicatie door het UWV krijgen ze dan een dienstverband en betaling vol gens de voor dat werk geldende CAO of in elk geval het mini mumloon. Gemeenten zijn echter vrij om eigen beleid op te stellen wat betreft beschut werken. In de Oosterschelderegio is nu het plan opgevat om geen aparte Beschutte werkplekken zijn veel duurder dan dagbeste ding met behoud van uitke ring, aldus GR De Bevelanden. regeling in te voeren voor men sen die een beschutte werkplek nodig hebben en niet zonder du re, intensieve begeleiding kun nen. De verwachting is dat slechts een beperkte groep, van tien mensen, in aanmerking komt en de regeling werkt rechts ongelijkheid in de hand, is het ar gument. „De scheidslijn tussen wie wel en wie niet in deze rege ling valt, is vaag", staat te lezen in de notitie. Het voorstel is daarom om het instrument beschut werken (voor lopig) niet in te zetten en het bud get te gebruiken voor investerin gen die reguliere werkgevers moe ten doen om (meer) mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt een werkplek te bieden. Dit alter natief biedt voor de belangheb benden zicht op het verrichten van zinvolle activiteiten. Het belangrijkste verschil met de door het Rijk beoogde be- Voor beschut werken komt een beperkte groep mensen in aanmerking. De regeling werkt daardoor rechtsongelijkheid in de hand. schut-voorziening, zit de belo ningssfeer. Door een passend al ternatief voor beschut werken te bieden, blijft de gezamenlijke doelstelling om perspectief op zo regulier mogelijk werk te bieden aan zoveel mogelijk mensen over eind, zo is de verwachting van de gemeenten. THOLEN. Sport- en gemeenschaps centrum Meulvliet in Tholen doet van 4 tot 7 december defini tief dienst als crisisnoodopvanglo- catie voor 200 vluchtelingen. Dat heeft de gemeente Tholen zater dag bekendgemaakt. Tholen neemt daarmee het stokje over van de gemeente Hulst. Het tijd stip waarop de eerste bus met vluchtelingen arriveert en de sa menstelling van de groep zijn nog niet bekend. De Meulvliet is vanaf woensdagochtend 8.00 uur geslo ten voor alle reguliere activitei ten, zodat de locatie kan worden ingericht voor de noodopvang. Meulvliet wordt woensdag 9 de cember omstreeks 17.00 uur weer schoon opgeleverd. Alle betrokke nen zijn hiervan op de hoogte ge steld door de gemeente. MAANDAG 30 NOVEMBER 2015 Janneke Slabbekoorn houdt een weblog bij over haar werk als taalcoach voor vluchtelingen, foto Johan van der Heijden Praat eens met een vluchteling door Luc Oggel facebook.com/levenalsvluchteling door Luc Oggel GOES De gemeenten in de Ooster- schelderegio beraden zich op het aanbieden van zogeheten beschut te werkplekken aan mensen met een arbeidsbeperking. Dat is name lijk veel duurder dan dagbesteding met behoud van uitkering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67