Winnaars bodemfoto's I Tolvrije zaterdag Leeftijdsdiscriminatie Paard Leeftijd wordt nooit als reden 12 ZEELAND Monique van Riet kon binnen een maand kiezen uit twee banen, haar vader Gert-Jan solliciteert al vijftien maanden COMMENTAAR De afgelopen jaren is de arbeidsmarkt steeds flexibeler geworden. De regering is gevoelig gebleken voor het pleidooi van werkgevers om veel meer met tijdelijke arbeidscontracten te werken. Geen jongere die erop rekent zijn hele arbeidzame leven bij dezelfde werkgever door te brengen. Dat willen ze niet eens. Voor ouderen ligt het moeilijker. Het kabinet wil dat ze langer doorwerken, inmiddels tot hun zevenenzestigste. Maar o wee als ook zij op die flexibele arbeidsmarkt terechtkomen, zeker in tij den dat de werkloosheid hoog is opgelopen. In de concurrentie strijd met jongere werkzoeken den trekken ze aan het kortste eind. Ervaring en motivatie we gen niet op tegen kosten. Leef tijdsdiscriminatie is verboden, maar de cijfers spreken andere taal. Veel werkgevers lijken bij sollicitatiebrieven niet verder te kijken dan een geboortedatum. Op een flexibele arbeidsmarkt Werkgevers lijken bij sollicitatie brieven niet verder te kijken dan een geboortedatum verdienen oudere werkzoeken den bescherming. Anders gaan de pensioenen die worden uitge spaard op aan werkloosheidspremies. Van het kabinet mag dus actie worden verwacht. Om te beginnen in de richting van het UWV. Als die uitkeringsinstantie het niet ziet zitten ouderen te bemiddelen, wordt leeftijdsdiscriminatie kennelijk gedoogd. ZIERIKZEE. Britt Boonman (catego rie tot en met 12 jaar) uit Hein- kenszand en Berry van der Haar (volwassenen) uit Vlissingen heb ben de fotowedstrijd gewonnen van het Zeeuwse Jaar van de Bo dem 20i5.Hun inzending rond het thema 'De Zeeuwse bodem maakt indruk' werd gekozen uit 130 fo to's. De prijswinnaars werden za terdag bekendgemaakt tijdens de afsluiting van het bodemjaar in het gemeentehuis in Zierikzee. De 8-jarige Britt fotografeerde een dik spoor dat een tractor had achtergelaten in de grond bij weg werkzaamheden bij Heinkens- zand. Vlissinger Van der Haar ge bruikte op originele wijze de scha duw van paalhoofden bij Dishoek, waardoor het strand spekkoek lijkt te zijn geworden. De prijzen werden uitgereikt door wethou der Conny Miermans van Borsele. Almanak Al jaren woont hij in een dorpje naast de kerk. Maar daar komt hij nooit, want sinds zijn zesde gelooft hij niet meer in God. Vanwege de jaar lijks terugkerende cadeaus kon sinter klaas een paar jaar langer op zijn en thousiasme rekenen. Sinds ruim een week heeft hij een nieuwe buurman: sinterklaas. Het staat er echt op een bordje voor de ge vel van dat oude snoepwinkeltje: 'Het huis van sint'. Wat moet hij nog geloven Nu maar hopen dat Amerigo zich niet in de deur vergist, staat er straks ook nog een paard in de gang. Automobilist slaat over de kop Een 85-jarige man uit Mid delburg is op de Berhard- weg West in Nieuwdorp van de weg geraakt. Hij kwam in de berm terecht, raakte in een slip, botste te gen twee bomen en sloeg over de kop. Hij kwam met de schrik vrij. Het ongeval gebeurde vrij dag om 15.30 uur. Een om stander hielp de man uit de auto te komen. Wonder boven wonder had hij geen letsel. Hij werd wel naar het ziekenhuis gebracht voor een controle. Dronken man ramt auto en pui Een dronken 53-jarige auto mobilist uit Biervliet is vrij dag om 15.20 uur tegen een geparkeerde auto en de pui van een garagebedrijf aan gereden. Hij werd gearres teerd. „De man reed lang zaam, slingerde en stopte regelmatig", verklaarde een buurtbewoner aan de poli tie. Hij wist de bestuurder te stoppen en waarschuw de vervolgens de politie. De bestuurder blies bijna zes keer de toegestane hoe veelheid alcohol. Zijn rijbe wijs werd ingevorderd. Kleine brand in garage De brandweer is zaterdag ochtend rond half negen uitgerukt voor een brand in een garage naast een wo ning in Middelburg. In eer ste instantie werd een mid delgrote brand aan de Gre- velingenstraat gemeld. Daarom snelden een tank autospuit en een ladderwa gen snelden naar de wo ning. Ter plaatse bleek snel dat het om een kleine brand ging. Meerdere men sen hebben rook ingea demd, maar niemand hoef de naar het ziekenhuis. Man bedreigt ex met vuurwapen Een 26-jarige man uit Goes heeft zaterdagavond zijn ex-vriendin bedreigd met een vuurwapen. Hij werd later op de avond in zijn woning aan de Picardstraat in Goes gearresteerd. Daar vond de politie xtc-pillen, boksbeugels, luchtdrukpis tolen en munitie voor vuur wapens. De man en vrouw hadden een gesprek bij haar woning in Nieuw dorp. Daarbij bedreigde de man zijn ex met een vuur wapen. De vrouw belde la ter de politie op. Ze voelt zich schuldig als ze eraan terugdenkt. „Was het maar één dagje langer weekend", merkte Monique van Riet (25) op toen haar vader haar onlangs op een zondagavond in Kapelle op de trein zette naar Rotterdam, waar ze woont. „Je moest eens weten wat ik er voor over heb om één dagje te werken", antwoordde Gert-Jan van Riet (59). De voormalige salesmanager uit 's-Gravenpolder is sinds augus tus 2014 werkloos. Hij heeft inmid dels 217 sollicitatiebrieven ver stuurd. Slechts één keer werd hij uitgenodigd voor een gesprek, meer dan tachtig keer kreeg hij niet eens antwoord. Precies een jaar nadat hij werkloos werd, stu deerde zijn dochter af Ze verstuur de zes sollicitatiebrieven, mocht drie keer op gesprek komen en kon uit twee banen kiezen. Bin nen een maand kon ze aan de slag als Communication Operations Manager bij T-Mobile. Probeer als vijfenvijftigplusser maar eens aan de bak te komen. Van Riet heeft veertig jaar werk ervaring, vooral in de verkoop. Tot augustus vorig jaar werkte hij bij een autobedrijf in Goes. Drie keer achter elkaar kreeg hij een jaarcon tract, zijn werkgever had niets op hem aan te merken. Toch was een vast contract niet bespreekbaar. „Daar doen we niet aan, zeiden ze. Ik viel van mijn stoel van verba zing. Als ik er nou een puinhoop van had gemaakt. Maar nee. Ze wilden een andere oplossing pro beren. Een jongere die goedkoper is. Of een andere jaarcontractant die met ondersteuning aan het werk wordt geholpen. Zo cynisch is het. Dat is de nieuwe trend." Hij ging niet bij de pakken neerzitten. Daar is hij het type niet voor. Uren per dag besteedt hij aan sollicitaties. Zijn brieven perfectioneren. Zijn Linkedln-pro- fiel bijwerken. Bellen. Heel veel bellen. Het maakt hem niet uit waar hij aan de slag kan, Zeeland, de rest van Nederland, België. Be wijzen kan hij het niet, maar alles wijst erop dat zijn leeftijd de grote handicap is. „Laatst solliciteerde ik bij een garage in Roosendaal. Ze zochten een autoverkoper. Toen ik niets hoorde, ging ik bel len. 'U heeft geen relevante werk ervaring', zeiden ze. Maar ik bén autoverkoper. Mijn cv staat er vol mee. Daar hebben ze niet eens naar gekeken. Ik krijg alleen maar standaardantwoorden, nooit goe de feedback. En leeftijd wordt nooit als reden genoemd." Dat mag niet, want dat is discri minatie. Maar dochter Monique denkt er het hare van. „Meer dan tweehonderd sollicitaties en vijf envijftig plus. We zijn niet alle maal achterlijk toch?" 'Meer dan tweehonderd sollicitaties en 55-plus. We zijn niet allemaal achterlijk toch?' Monique van Riet „Van minister Asscher mag je niet op leeftijd discrimineren", zegt Van Riet. „Heel lief dat hij dat zegt, maar hij kan er niks te gen doen. In een jaar tijd heb ik precies één keer iemand van het UWV gesproken. Voor de rest nul, niemand, terwijl ik toch zit in de doelgroep waarvoor tientallen mil joenen zijn vrijgemaakt om ze aan het werk te krijgen. Je hoort of ziet niks van die jongens van het UWV. Er was laatst een banen- markt bij Philip Morris, maar ik heb geen uitnodiging gehad. Waar om laten ze me dat niet weten? Daar lopen veel werkgevers rond. Dan kan ik mijn verhaal kwijt." Van Riet is er van overtuigd dat hij ook zichzelf kan verkopen, als hij maar eens op sollicitatiege sprek kon komen. „Ik kon kiezen waar ik wilde werken maar mijn vader heeft niet eens ergens aan tafel geze ten", voegt Monique van Riet toe. „Dan breekt je hart." Ze besloot hem te helpen. Ze stuurde een column naar de site Dat brengt het totaal voor dit jaar op 108.158 tolvrije passages op zes zaterdagen. Dat is net iets meer dan vorig jaar. Toen wer den in totaal 107.903 passages ge teld. Dit was het tweede jaar dat er zes tolvrije zaterdagen waren. In 2012 en 2013 waren dat er vier. Vergeleken met de vorige tol vrije zaterdag, in oktober, wer den er ruim tweeënhalfduizend passages minder geteld. Volgens woordvoerder Ingo de Moor is daar geen specifieke oorzaak voor aan te wijzen. Hij geeft aan dat de tolvrije dagen in het be gin en aan het eind van het jaar - januari, februari en november - altijd de minst drukke zijn. „Het is over het algemeen drukker als het mooi weer is. Zaterdag werd het 's middags wat minder mooi. Misschien had dat invloed. Het verliep allemaal prima. We had den twee poorten voor de t-tag opengezet en een voor de vracht wagens. Er was geen enkel pro- 'Over en weer hebben winkels er profijt van. Het scheelt toch een tientje' door Marcel Modde De winnaars van de jeugd: Isarai Vives Batista (3e plaats), midden: Britt Boonman (1e plaats) en Aron Otte (2e plaats), foto Marieke Mandemaker Tip? redactie@pzc.nl NIEUWDORP BIERVLIET MIDDELBURG GOES Dochter en door Ernst Jan Rozendaal door Ernst Jan Rozendaal BORSSELE. Tijdens de zesde en laatste tolvrije zaterdag van het jaar heeft de Westerscheldetun- nel 17.187 passages geteld. Johan van Westen, Van Westen Mannen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 65