Rutte wil nu meters maken j Russen pakken Uirken flink aan achterban gerust te stellen NIEUWS 5 Steeds meer mensen doen beroep op bijstandsuitkering Ê^KOOPJEDEALNL) dagaanbiedingen van 30 november Een eerste spijtbetuiging van de Turkse president Recep Tayyip Er- dogan en de terugkeer van de ver ongelukte vlieger van de SU-24 hebben Rusland niet kunnen ver- wurmen. President Poetin heeft in het Kremlin zijn handtekening gezet onder een decreet dat straf maatregelen uitvaardigt tegen Tur kije. De volledige draagwijdte ervan zal pas vandaag bekend worden maar premier Dmitri Medvedev die het pakket moet uitwerken, geeft aan dat de sancties niet voor de poes zijn. Chartervluchten van Rusland naar Turkije worden stil gelegd en reisbureaus krijgen de opdracht niet langer vakanties voor Russen bij de zuiderbuur te boeken. Dat is een ferme klap voor het Turkse toerisme dat elk jaar ruim drie miljoen Russen te gast heeft. Ook de Turkse agrari sche sector krijgt ervan langs met importbeperkingen voor vlees, groente en fruit. Textiel zit even eens in de gevarenzone. Verder zal het reizen tussen bei de landen worden bemoeilijkt. Er komt weer een visumplicht voor Turken en economische activitei ten in Rusland worden aan ban den gelegd. Dat betekent bijvoor beeld dat projecten van Turkse bouwbedrijven worden ingeperkt of stilgelegd. Daarmee loopt de Chartervluchten naar TUrkije stoppen, vakantieboekingen liggen stil en er komen importbeperkingen voor vlees, groente en fruit werkgelegenheid van ruim 80.000 Turkse bouwvakkers in Rusland gevaar. „Er verblijven hier in to taal zo'n 200.000 Turken", aldus Poetins woordvoerder Peskov. Of Turkije ook zal worden ge troffen met het schrappen van de aanleg van een Russische pijplei ding voor lucratief gastransport over zijn grondgebied is onduide lijk maar waarschuwende woor den van Medvedev beloven wei nig goeds. „We nemen deze zaak hoog op. Het voelt alsof we in de rug zijn aangevallen", aldus de re geringsleider. Vladimir Poetin eist ook een ruimhartige spijtbetuiging van col lega Erdogan voor het neerhalen van de SU-24. Volgens Poetin ge beurde dat op 24 november boven Syrië, waar het toestel deelnam aan een luchtaanval op het verzet tegen Bashar al-Assad, volgens Turkije stond het in zijn recht om dat het door een Turkse F-t6 neer gehaalde toestel ondanks waar schuwingen weigerde zijn lucht ruim te verlaten. Woordvoerders in het Kremlin spreken van 'een van de ernstigste conflicten tussen Rusland en een lidstaat van de NAVO in ruim een halve eeuw'. „Dit was een voorop gezette provocatie", aldus Poetin en Medvedev die daarom bereid zijn om Turkije lang pijn te doen. De Turkse president heeft laten doorschemeren dat hij zijn Russi sche collega graag wil ontmoeten in de wandelgangen van de kli maattop in Parijs. Een ontmoeting die is bedoeld om het hoog opgelo pen geschil glad te strijken. Het lijkt erop dat het Kremlin daar nog niet op heeft gereageerd. Poetin zou eerst willen zien dat Er dogan door het stof gaat. Maar de Turkse president lijkt daar de man niet naar. Zaterdag nam hij wel af stand van de gebeurtenis maar dat deed hij zo schoorvoetend dat het de vraag is of de even trotste Poe tin daar genoegen mee neemt. Er dogan zei dat 'het incident niet had mogen gebeuren'. Per 1 januari neemt Rutte de lei ding over Europa samen met Do nald Tusk een half jaar over. De WD-bewindsman wil meters maken. Na de 'hotspots' is de tijd rijp om het vierde hoofdstuk aan te pakken: de spreiding van 160.000 asielzoekers uit Grieken land en Italië over heel Europa. In Europa was de aandrang om snel een asielakkoord te sluiten zo groot dat lei ders geen woorden vuil maakten aan de moord in Tur kije, zaterdag, op een prominente Koerdische advocaat, en evenmin aan de arrestatie van twee Turkse journalisten eerder vorige week. De verslaggevers hadden bericht over stiekeme Turkse wapenleve ranties aan strijdende groepen in Syrië. Tusk, parlementsvoorzitter Martin Schulz en enkele andere leiders, onder wie ook Rutte, zei den in algemene termen wel dat 'hoge standaarden inzake men senrechten en mediavrijheid' een voorwaarde voor toena dering tussen de EU en Turkije zijn. Voor Nederland gaat de samenwerking allemaal wel erg hard. Turkije zal aan strikte voorwaarden moeten vol doen om te komen tot liberalise ring van de visumrichtlijnen, al dus Rutte zuinigjes, en ook in het toetredingsoverleg zal Euro pa zich niet soepeler opstellen. Daarnaast wordt de 3 miljard euro Europese steun aan Turkije (waaraan Nederland 170 miljoen euro bijdraagt) in schijfjes uitge keerd en houdt de betaling on middellijk op als de stroom asiel zoekers niet zichtbaar terugloopt. De groeiende economie heeft nog onvoldoende effect op het aantal bijstandsuitkeringen. In juli ontvingen 387.000 mensen bijstand. Dat zijn er weer meer dan de 376.000 bijstandsgerech tigden in 2024. Wel gaat de groei minder hard dan in voorgaande jaren, doordat het gemeenten be ter lukt mensen aan een baan te helpen. Dat blijkt uit de nieuw ste cijfers van Divosa, de vereni ging van managers van sociale diensten, die vandaag verschij nen. Ruim 138.000 nieuwe werk lozen klopten vorig jaar bij de ge meenten aan voor een bijstands uitkering. Dat waren er nog geen tweeduizend minder dan in 2013. Steeds meer werklozen zien hun WW-uitkering aflopen en stromen automatisch door naar de bijstand. Daarbij groeit de groep statushouders die een beroep doen op extra steun. Het aantal mensen dat uit de bij stand uitstroomde, bereikte wél een recordhoogte, namelijk ruim 119.000. Na drie jaar leeft een der de van de uitgestroomde men sen opnieuw van de bijstand. Vooral jongeren onder de 27 en vrouwen lukt het wél om langdu rig uit te stromen. 45-plussers blijven langer van de uitkering afhankelijk. Ruim 200.000 bij standsgerechtigden zijn ouder dan 45. 79,95 81% €65,- Nu slechts 14,95 iigfc. 60% €139,- 60% €84,- Nu slechts 55,- MAANDAG 30 NOVEMBER 2015 MOSKOU/ANKARA. Turkije betaalt een hoge prijs voor het neerhalen van een Russisch gevechtsvlieg tuig. Vladimir Poetin legt het land een pakket zware sancties op die de agrarische sector, het toerisme en de bouw pijn zullen doen. Ook het transport van Russisch gas loopt gevaar. Erdogan en Poetin fotobewerking/ foto's EPA met asieldebat Jeanine Hennis-Plasschaert (Defensie), partijleider Rutte en Edith Schippers (VWS), foto Jerry Lampen/ANP door Frans Boogaard BRUSSEL. Minister-president Mark Rutte wil over drie weken afspra ken maken met de Europese lei ders over de buitengrenzen en het instellen van 'hotspots' waar vluchtelingen centraal worden op gevangen. UTRECHT TWEE Hoofdkussens met unieke holle vezelvulling Voelt aan als een echt donzen kussen Voorkomt lichamelijke klachten Blijvend soepel en veerkrachtig Voor eindeloos lang slaapgenot Anti-allergisch en Anti-snurk 1 bestelling 2 stuks! Adviesprijs Korting U bespaart: korting Antislipcursus van 3 uur in een BMW of Mini Cooper Leuk en spannend, maar ook ontzettend nuttig 3 uur lang training, incl. een korte theorieles Training van de beste trainers van Nederland Adviesprijs Korting U bespaart: f N BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen Y DPDfjjjl NIET TEVREOEN? GELD TERUGl) door Hans van Zon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5