Drie nieuwe scholen voor project dBos Klooster in kerk Noordwelle Wind maakt viskampioenschap van Schouwen-Duiveland zware beproeving SCHOUWEN-DUIVELAND 15 Zestig bikkels streden zaterdag langs de Noordzeekust om het viskampioenschap van Schouwen-Duiveland, de 48e editie. Het was maar een plukje van de ruim duizend le den die de vier visverenigingen op Schou wen-Duiveland rijk zijn. De zestig hengelaars die zaterdag een gooi deden naar de titel viskampioen van Schouwen-Duiveland. Maar de meesten zijn niet echt actief meer, moet secretaris Niek Romijn van HSV Dreischor tot z'n spijt vaststellen. Het valt tegen woordig ook niet mee om een vis je te vangen aan het strand. „Ja, op Walcheren. Daar halen ze er met het zelfde gemak vijftig op één dag binnen. Het is zó verschrikke lijk plaatselijk. Langs de Schouwse kust is het water wat ondieper. Ik denk dat het daarmee te maken heeft." Romijn wijst naar zijn vismaat Johan, een paar plekken verder, links van strandpaviljoen Our Sea side, die halverwege de ochtend al acht wij tings langs de lat heeft ge haald. „En ik één...", zegt de drie voudig regiokampioen schouder ophalend. „Maar het merendeel heeft nog helemaal niks gevan gen.... Wat er dan nog leuk aan is om voor dag en dauw hier kou te gaan staan lijden? Heel simpel: de uitdaging. Het is een wedstrijd te- 'Het is heel moeilijk vissen zo, met die windkracht zes tot zeven vol op je snuit' gen de elementen. Vandaag al he lemaal. Het is heel moeilijk vissen zo met die windkracht zes tot ze ven vol op je snuit. Je hengel staat constant te schudden. Zo kun je geen beet registreren. Onder nor male omstandigheden zorgt de wind ervoor dat vis dicht op de kust zit. Dat hebben we nu niet. Wat dat nu is...? Tien jaar terug haalde ik bij de zelfde wedstijd nog dertig vissen op de kant. Toen stonden we bij Westerschouwen. Nu zit daar helemaal niks meer, vandaar dat we voor het kam pioenschap zijn uitgeweken naar dit deel tussen Renesse en de Brouwersdam." De wind jaagt over het strand. De visdraden staan strak. Romijns rechterbuurman komt maar eens poolshoogte nemen. „Bij mij zit er een zeehond voor. Ik vang voorlo pig niks meer." „Maar dan", zo praat één van de oudere leden hem moed in, „weet je in ieder ge val zeker dat er vis zit. Anders zwemt dat beest daar nu ook niet. Gewoon volhouden dus!" Na vier uur bikkelen vanaf acht uur 's ochtends, zit het erop. De zestig deelnemers pakken hun boeltje in en verkassen naar De Schutse in Burgh-Haamstede. In het dorpshuis wacht een rijk ge vulde prij zentafel (categorietje be tere bingo). De eerste keus is voor de winnaar. Die eer viel dit jaar te beurt aan Jan Romeijn van HSV De Krabbe. Hij ving 13 vissen met een totale lengte van 312 centime ter en mag zich dit seizoen kam pioen van Schouwen-Duiveland noemen. 'Je hengel staat constant te schudden. Zo kun je geen beet registreren' 'Bij mij zit er een zeehond voor. Ik vang voorlopig niks meer' ZIERIKZEE. 't Staepel'of in Renes se, de Helcherseeschool in Scha- rendijke en De Oosterburcht in Oosterland, zijn geselecteerd voor een proef met de biblio theek op school (dBos) in het nog lopende schooljaar. De gemeente Schouwen-Dui veland stelt per school 3500 euro beschikbaar om de deelname aan het project van de Biblio theek Oosterschelde mogelijk te maken. De rijkssubsidie die de bibliotheek krijgt voor uitvoe ring van dBos schiet tekort, al dus burgemeester en wethou ders in de toelichting op hun be sluit. „Gezien het effect dat le zen heeft op de verdere ontwik keling van kinderen, wordt dit bedrag door de gemeente gedra gen." Met dBos wordt 160 uur per jaar een leesconsulent ingezet. Kinderen die per dag een kwar tier lezen, begrijpen teksten be ter, leren 1000 woorden per jaar en schrijven gemakkelijker. De Morgenster in Kerkwerve is één van de 57 Zeeuwse scho len die al langer meedoen aan dBos. Volgens de initiatiefnemers is de Corneliuskerk bij uitstek geschikt gebleken om een eigentijds oecu menisch klooster in te ontwikke len. Op 9 december wordt een pio niersovereenkomst ondertekend met de Protestantse Kerk Neder land (PKN). In die overeenkomst worden de plannen en financie ring geregeld. In juni vorig jaar zijn de eerste schreden op het kloosterpad gezet met een vesper viering en maaltijd. De bedoeling is dat in de Kloosterwelle ook re- traitedagen worden gehouden. „Het ritme van de Salvatorklok brengt ons dan driemaal per dag samen in de kloosterbanken om te zingen, voor een stiltemeditatie en gebed", aldus vicevoorzitter Hanna Hoogerhuis van het pio niersteam Kloosterwelle. Noordwelle kent ook een 'kloos- tertrits'. Die bestaat uit viering, maaltijd en een natuurwandeling rondom het thema 'Stilte als vera deming'. De eerste retraitedag is In de pioniersovereenkomst die 9 december wordt ondertekend met de PKN, worden de plannen en financiering geregeld. woensdag 2 december. Hooger huis: „Kloosterwelle is een plek om tot jezelf te komen en te reflec teren op je bestaan. Ontmoeting met zin-zoekers die verdieping, bezinning en rust willen ervaren. In deze hectische tijd is het een plaats waar kloosterwaarden als discipline, concentratie en toewij ding ervaren kunnen worden." MAANDAG 30 NOVEMBER 2015 Hengelen naar eeuwige roem door Marcel Modde Niek Romijn, HSV Dreischor Het strand bij Our Seaside Renesse was bezaaid met vissers, die om de 15 meter een wedstrijdstekje kregen, foto's Marieke Mandemaker Niek Romijn Deelnemer door Marcel Modde door Marcel Modde NOORDWELLE. Vier protestantse kerken in de Schouwse Westhoek hebben het initiatief genomen tot de oprichting van 'Kloosterwelle'. Het gaat om de inrichting van een stilteplek en bijhorende activitei ten in de Corneliuskerk aan de Dorpsring in Noordwelle. Johan Rombouts ging als een speer aan het begin van de ochtend, maar viel uiteindelijk stil en buiten de prijzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 52