Hartfalen? De flitspaal is onverbiddelijk Jdjy/ffJQWQjl Vnij 'dd Lokale bestuurders zoeken naar verhaal om hun 4 NIEUWS VLUCHTELINGENCRISIS Wat doen we met de vluchtelingen? De liberalen soebatten over de voor hen heikele kwestie. 1 SI j ■mmmnr r. v, Hinder verkeer door storm Graf Nefertiti zou zijn ontdekt 699,- Met gillende sirenes re den een ambulance en een politieauto op 16 oktober vanuit Pa- pendrecht naar het Erasmus Me disch Centrum in Rotterdam. De gehandicapte Anouk Groenendijk (17) had zo'n hoge hartslag dat ze in levensgevaar was. „Meer dan 250 slagen per minuut. De hartbe- waking meet niet eens boven de 250", zegt haar vader Dennis Groe nendijk. Anouk, die een stofwisselings ziekte heeft en haar rolstoel niet uit kan, kon niet in de gewone am bulance. Daarom kroop de ambu lancebroeder achter het stuur van Anouks eigen rolstoelbus. Twee verpleegkundigen achterin en gaan. De echte ambulance ervoor, de politie erachter. „Niets dan lof voor de politie, die alle kruisingen afzette zodat we erdoor konden", zegt Dennis. Met Anouk kwam al les goed, dankzij de hulp in het ziekenhuis. „Ze knapt weer op, het gaat iedere dag een stukje be ter." Bekomen van het hachelijke avon tuur, twee weken later, schiet Den nis in de lach als hij de post open maakt. „Geflitst op de Maasboule vard." Een boete van 76 euro. Een telefoontje naar het CJIB en het is opgelost, dacht hij. „U moet be zwaar aantekenen, zeiden ze." Pri ma, dacht Groenendijk. „Dat be zwaar kwam bij het Openbaar Mi nisterie. De baas van de flitskast, zeg maar. Het bedrag is peanuts, het gaat me om het principe." Het liep anders. Het OM meld de: 'Wij maken de afweging tus sen uw belangen en die van de overige weggebruikers. De belan gen van de overige weggebruikers wegen zwaarder.' De boete wordt, kortom, niet kwijtgescholden. Verontwaardigde reacties alom: er wordt door Papendrechters aan geboden de boete voor de familie te betalen. De ambulancedienst Zuid-Holland-Zuid zegt boos 'dit niet te laten gebeuren.' De familie gaat in beroep. Het OM zegt in een reactie de flitsfoto en de beschikking nog eens te be kijken. „Dit is een bijzondere si tuatie. We gaan het uitzoeken." Ook het Ministerie van Justitie, waar het CJIB onder valt, kan geen uitsluitsel geven. Er zijn vol gens een woordvoerder geen vaste regels die vaststellen of'haast' te recht is. „Het ligt aan de situatie, al zal er hier in redelijkheid wor den geoordeeld, zeker als iemand onder politiebegeleiding rijdt." Partijleider Mark Rut- te zegt het gedeci deerd tegen de bijna 1.400 congresgangers van zijn partij in Rot terdam: „We hebben de economische crisis opgelost en zo gaan we nu ook de vluchte- lingencrisis oplossen." Normaal gesproken zijn VVD-congressen grote politieke cafés met als belangrijke doelen amicaal netwerken en een biertje drinken. Vooral niet moeilijk doen. Maar deze zaterdag is het anders. De workshop vluchtelin genbeleid is verplaatst naar de grote zaal van de Van Nelle Fa briek vanwege de overweldigen de belangstelling. In alle geledin gen worstelt de VVD met de gro te toename van asielzoekers. Veel bestuurders kampen met een on rustige achterban en zoeken naar een verhaal waarmee ze kunnen thuiskomen. Vanmiddag wordt WD-staats- secretaris Klaas DijkhofFvan Vei ligheid en Justitie voor dat doel ingezet. „Alle Europese hoofdste den zijn overvallen door dit pro bleem", zegt DijkhofF tegen de partijleden. De gebruikelijke jaar lijkse instroom van 25.000 ver dubbelde dit jaar ruim. „Dan loop je achter elkaar aan." Ook is er het probleem van de vluchtelingen die bus-in-bus-uit van de ene naar de andere sport hal gereden worden. Dijkhoff: „Ontdek je plekje, maar dan niet op de goede manier." De staatsse cretaris houdt zijn gehoor een spiegel voor. Als raadslid in Bre da maakte Dijkhoff mee dat er vijftien ex-verslaafden moesten worden geplaatst. „Mensen uit Nederland. Maar de argumenten die ik nu hoor tegen asielzoekers zijn precies dezelfde als toen." Het debat brandt los. Een ge meenteraadslid uit Almere wil eerst van stadsgenoten weten of er voldoende draagvlak is voor de opvang. Een jonge VVD'er wil een referendum over het vraag stuk. Een vrouw van middelbare leeftijd zegt dat er wel draagvlak is, dat mensen op kleinere schaal vaak best bereid zijn te helpen. „Maar als je 600 asielzoekers in een dorp van 1.400 mensen zet dat afhankelijk is van toeristen, dan werkt het niet." DijkhofF zegt overal hetzelfde te horen. „Of het er nu 600 of 100 zijn: daar zitten we niet op te wach ten." Zijn voorstel is niet te doen alsof Nederland er beter van wordt. „Maar het is wel onze taak om ervoor te zorgen dat dat wél het geval is." Aan het einde van de middag houdt Rutte zijn toespraak. Hij schetst dilemma's: zakendoen over het indammen van de vluch telingenstroom met de Turken, die er andere waarden op na hou den, is lastig. Maar Europa heeft wel de hulp nodig van Turkije, want de aantallen vluchtelingen móeten omlaag. „We kunnen zo niet doorgaan." Dat kost geld. Rutte: „Ik begrijp dat de Turken, die al voor twee miljoen mensen zorgen, tegen Europa zeggen: help maar mee, ook in financiële zin." 8/10 dagen Barcelona v.d. Valk Barcarola, Catalonië, Gaudi en Dali 12 dagen Rondreis Kroatië Rondreis Dalmatische Kust 15 dagen Rondreis Spanje Portugal Klassiek Spanje &Andalusië De zuidwesterstorm die gister avond over ons land raasde, ver oorzaakte vooral problemen in het verkeer. Schiphol had slechts één start- en landingsbaan open, waardoor vliegtuigen in de lucht moesten cirkelen, wachtend op de landing. Eén toestel week uit. Ook op de weg waren er proble men. In het Groningse Uithui zen waaide een auto van de weg en belandde in de sloot. In Ha ren viel een boom op een gepar keerde auto. De A20 bij Rotter dam ging door wateroverlast in beide richtingen dicht bij knoop punt Kleinpolderplein. De water schappen in Friesland en Gronin gen stelden dijkbewaking in. Archeologen zijn in alle staten: de graftombe van farao Toetan- chamon in Egypte bevat met '90 procent zekerheid' een geheime, verzegelde kamer waar mogelijk de resten liggen van koningin Nefertiti. Het graf van de beeld schone koningin (haar naam be tekent 'de mooie is gekomen') en stiefmoeder van Toetanchamon is al lange tijd een van de groot ste archeologische zoektochten. Vooral de Brit Nicholas Reeves heeft zich erin vastgebeten. Hij denkt dat het graf mogelijk oor spronkelijk was gebouwd voor Nefertiti, die stierfin 1331 v. Chr. „Ik heb altijd gedacht dat zij in de Vallei der Koningen ligt." Anouk met haar vader Dennis Groenendijk. Hij kreeg een boete nadat zijn dochter met spoed naar het ziekenhuis was gebracht, foto Robin Utrecht door Janneke Boluijt Een paniekrit naar het ziekenhuis achter de ambulance aan kost een Papendrechts gezin 76 euro. Ge flitst. Foutje natuurlijk, dacht vader Dennis. Maar het Openbaar Minis terie stelt dat het gezin, ondanks de begeleiding van de politie, ge vaarlijk bezig was. VVD worstelt door Jan Hoedeman en Laurens Kok Bewindslieden op het WD-congres: vlnr. Melanie Schultz (Infrastructuur), Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016 Diverse vertrekdata in 2016 Brocl?ur0en (0318)58 09 58 ANVR boekingen. www_(,0|_e|erman_n| ROTTERDAM CAIRO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4