'Koebel Nancy' niet Zwitsers Kerstreizen Reizigers zijn overvolle treinen meer dan beu NIEUWS 3 De drukte in treinen loopt de spuigaten uit. Een recordaantal reizigers klaagde deze maand dat er geen zitplaats was. 100% vertrekgarantie 514 564 824 974 Haar dorpsgenoten in het plaatsje Gipf-Oberfrick, nabij Basel, sta ken daar een stokje voor tijdens een referendum: 144 tegen, 48 voor. Nolten woont sinds haar acht ste in Zwitserland en wilde graag een Zwitserse pas, net als haar drie dochters. Maar de vrouw had zich niet populair gemaakt bij de Zwitsers door op Facebook actie te voeren tegen koebellen. De ge vaartes zijn volgens haar veel te zwaar en zorgen voor gehoorscha- de bij de dieren. 'Ik vind het jammer dat Zwitsers zich zo persoonlijk aangevallen voelen' Nolten is 'heel erg teleurgesteld' over de uitkomst van het referen dum, waardoor haar aanvraag afge wezen werd. „Ik dacht dat ik in een democra tie woonde, maar ik mag kenne lijk geen mening hebben. Ik vind het jammer dat de Zwitsers zich zo persoonlijk aangevallen voelen. In hun ogen wil ik de Zwitserse traditie van de koebel om zeep hel pen, maar het gaat mij om het die renleed." Het afwijzen van de aanvraag voor haar paspoort verandert niets, aldus Nolten. „Ik mag hier gewoon blijven wonen. Dit is mijn Heimat. Maar ik wil ook wei eens meestemmen." Spijt van haar actie heeft ze niet. „De koebellen zijn er nog steeds, maar de bewustwording is groter. Er is één bioboer in mijn woonplaats die gps-tracking als al ternatief gebruikt. En afgelopen zomer kwamen er mensen naar me toe in een restaurant, die zei den: 'Frau Holten, ik zag laatst koeien met van die grote bellen in de weide lopen en misschien heeft u toch wel gelijk'. Tja, veran dering heeft nu eenmaal tijd no dig." UTRECHT. De treinen zitten deze herfst mudjevol. En het probleem van de volle treinen wordt naar verwachting nog erger omdat NS eind dit jaar oude treinen uit de roulatie haalt, terwijl er pas over een jaar nieuwe zijn. Reizigers klagen steen en been. Volgens spoorvakbond WMC leiden de nu al overvolle treinen tot meer agressie richting de con ducteur terwijl die er ook niets aan kan doen. „Mensen worden boos en ergeren zich als ze weer als haringen in een ton op een balkon staan. Wat als er iets ge beurt?" De conducteur kan ner gens bij komen zegt bestuurder Wim Eilert. Hij wil dat er snel een oplossing komt. De NS erkent dat het heel druk is. „Volgens ons voor de helft het gevolg van storingen. Dan valt er een trein uit en wil ie dereen in de volgende trein", zegt een NS-woordvoerder. De vervoerder studeert op een pakket noodmaatregelen om de ellende in de spits te verlichten. Ook het openstellen van de eer ste klas in de spits wordt beke ken. Een op de vijf treinstellen is gereserveerd voor eersteklasreizi gers. De conducteur mag beslui ten om deze open te stellen als de tweede klas en de balkons uitpui len, maar hoeft dat niet. Dat leidt tot ergernis bij reizigers die hutje mutje tegen elkaar staan terwijl in de eerste klas nog voor tiental len mensen plaats is. CD A-kamerlid Martij n van Helvert vindt het plan 'zeker iets om mee te nemen'. De Limbur ger ondervindt de drukte per soonlijk. „Als ik niet om 6.ro uur de trein richting Randstad neem, moet ik na mijn overstap staan vanaf Eindhoven." Het najaar is traditioneel de drukste periode vanwege tiendui zenden nieuwe studenten. Staats secretaris Sharon Dijksma (Spoor, PvdA) heeft de vervoer der opgedragen alles uit de kast te halen om te voorkomen dat mensen als sardientjes worden vervoerd. Reizigers zoeken onderwijl zelf oplossingen. Remke Rood (27) uit Tilburg: „Ik ga altijd bad ass eerste klas zitten als het zo druk is. Dikke doei NS. Ik let wel op of er een conducteur aankomt zodat ik snel kan opstaan, maar dat heb ik nog nooit meege maakt. Het is meestal toch te druk om door het gangpad te lo pen." Astrid Verhaar (47) uit Dor drecht: „Soms reis ik expres via een andere route naar mijn werk, zodat ik de drukte vermijd. Kost me een half uur langer, maar dan zit je niet zo opgepropt." Anderen zien de trein letter lijk aan hun neus voorbijgaan. Dat gebeurt Gerrita Beneder (54) uit Rossum met enige regelmaat. „Soms is het zelfs zo druk dat de machinist Oss voorbij rijdt om dat het te vol is. Andere keren sta je zo dicht tegen elkaar in het gangpad dat je bijna op iemands schoot zit. Dat vind ik waarde loos. Heb ik daar voor betaald?" Reizigersorganisatie Rover ziet twee oplossingen. De eerste is het toch langer in bedrijf houden van afgeschreven treinen, maar de NS ziet daar niets in: veel te duur. Een andere optie is het idee van NS-topman Roger van Boxtel om universiteiten later te laten beginnen, toch uit te voeren. Tienduizenden studenten hoe ven dan niet in de spits te reizen. Eerder werd het idee wegge hoond door zowel de politiek als de onderwijswereld. 'Dikke doei NS, ik zit eerste kies' Remke Rood 'Soms reis ik een andere route' Astrid Verhaar 'Soms rijdt volle trein Qejyefe.fd is-Kras Complete busvakanties MAANDAG 30 NOVEMBER 2015 door Hanneke van Houwelingen GIPF-OBERFRICK. De Nederlandse veganist Nancy Holten (41), die door Zwitsers wordt verguisd van wege haar strijd tegen de traditio nele koebellen, krijgt geen Zwit sers paspoort. Nancy Holten, activist Als sardientjes in 'n blik door Hanneke van Houwelingen en Ton Voermans OSS VOOrbij' Gerrita Beneder Q De Lüneburger Heide Ontdek dit verrassende stukje Duitsland meto.a. Hamburg (incl. stadsgids), Hannover en Celle. Feestelijke diners inbegrepen Zie: Kras.nl/12852 H All Inclusive Sauerland Een verwenreis ind. alle maaltijden, drankjes in de avonduren, entertainment en excursies. Klantbeoordeling 7,8 Zie: Kras.nl/12804 Q Feestdagen in Toscane Maak kennis met het hart van Italië. Bezoek aan o.a. Pisa, Lucca, Florence en Bologna. Inclusief vele feestelijke extra's Zie: Kras.nl/12860 H Barcelona Valencia Unieke combinatie van twee wereldsteden. Culturele highlights en ontspannen aan de kust. Hotels in het centrum van beide steden Zie: Kras.nl/12855 7 dagen v.a. 5 dagen 12 dagen v.a. 12 dagen v.a. Nu tot 35 korting p.p

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3