i Hockeyers efficiënter dan felle Argentijnen Fury maakt einde aan heerschappij Klitsjko Steun aan de uitsupporter Andy Murray en consorten veel te sterk voor België 10 SPORT Andy Murray helpt Groot- Brittannië aan felbegeerde Davis Cup. COLUMN Zijn ze welkom of niet? Die vraag staat cen traal bij twee groepen mensen: vluchtelingen en uitsupporters. De vergelijking houdt daar niet op, want het zijn vooral jonge man nen, die in bussen komen aangere den en soms voor overlast zorgen en soms ook niet. Uitsupporters hebben het niet makkelijk, iets wat van vluchtelin gen al langer bekend was. Om uit- publiek te zijn, hoefje maar één ding te doen: aanwezig zijn in het stadion van de tegenstander. Maar steeds vaker is er één plek waar uitsupporters niet mogen ko men: het stadion van de tegen stander. Donderdag werd bekend dat er tot half december geen uitpubliek welkom is bij alle duels in het Franse betaald voetbal, vanwege de noodtoestand na de aanslagen in Parijs. Op dezelfde dag werd Club Brugge - Napoli afgewerkt Uitsupporters hebben het niet makkelijk, iets wat van vluchtelingen al langer bekend was zonder (uit)publiek, vanwege ter reurdreiging. Vrijdag stapte de Supportersvereniging Ajax naar de rechter vanwege de beslissing om FC Utrecht - Ajax zonder uit publiek te spelen. Op dezelfde dag besloot de burgemeester van Gent om Russische supporters te weren bij het Champions Lea gue-duel tussen AA Gent en Ze nit Sint-Petersburg. Vanwege de spanningen tussen Rusland en Turkije is er vrees voor rellen tus sen Zenit-fans en de Turkse ge meenschap in Gent. Al met al heeft de uitsupporter veel last van geopolitieke ontwik kelingen. Ook dat is iets wat van vluchtelingen al langer bekend was. Toch is er hoop. En zoals het vaak gaat met hoop: je vindt het in Waalwijk. Daar reizen honderden RKC-fans vandaag af naar Oss, waar ze vanavond gratis toegang hebben tot FC Oss - RKC Waal wijk. In april mogen supporters van FC Oss gratis naar RKC Waal wijk - FC Oss. De directeuren van beide clubs wilden een blijk van waardering geven aan de vaste aanhang die regelmatig uitwed strijden bezoekt. In deze tijden kun je dergelijke steun aan trouwe uitsupporters al leen maar aanmoedigen en toejui chen. Andy Murray droog de zijn vreugdetra nen met de Britse vlag. Het winnen van de Davis Cup betekende overdui delijk veel voor hem, en voor heel Groot-Brittannië. De man die de natie in 2013 na 77 jaar wachten en smachten weer een Wimble don- titel bezorgde, was ook nu de grote man. Met een perfecte backhandlob werd de Belgische kopman David Goffin definitief verslagen en kon voor het eerst sinds 1936 Groot-Brittannië weer eens op de loodzware Davis Cup worden gegraveerd. Opnieuw hielp een Schot de tennisnatie van een trauma af. En hoewel Murray (28) iedere gele genheid aangreep om op de team prestatie te wijzen, wist iedereen waarom Groot-Brittannië dit jaar de Davis Cup won. Omdat Andy Murray dat wilde. De nummer twee van de wereld speelde elf partijen en won ze alle elf. Novak Djokovic, Roger Federer, Rafael Nadal, allemaal wonnen ze de lan- denwedstrijd. Maar niet vaak was het aandeel van één speler zo groot. In Gent draafde Murray drie dagen achter elkaar op. Voor al gisteren was het soms kreunen en steunen, maar zijn spel bleef van hoog niveau. Hij was gewoon te goed voor de Belgen. Bij de ceremonie zong Murray het 'God save the queen' zachtjes mee. Maar hoe anders had het op 18 september 2014 kunnen lopen. Murray houdt zich als het gaat om politieke kwesties het liefst op de vlakte, maar op de dag van het Schotse referendum voor on afhankelijkheid, lukte dat niet. Uit pure emotie stuurde hij een 'Ik ben na een overwinning nog nooit zo emotioneel geweest als nu' tweet de wereld in met zijn voor keur vóór 'YES', Schotse zelfstan digheid. Het kwam hem vanuit Enge land op heftige bedreigingen te staan. Met 45/55 haalden de voor standers bakzeil, Schotland bleef bij het Verenigd Koninkrijk. Maar het gaf wel aan hoe Murray er diep van binnen over dacht. In 2006 al, gevraagd voor wie hij bij het WK voetbal zou juichen, zei hij: voor iedereen behalve de En gelsen. Maar dat wil niet zeggen dat hij zich óók niet Brit kan voe len. En na dit weekeinde in Gent zal Murray, wiens oma drie da gen lang met een Britse vlag als hoofddoek op de tribune zat, toch echt niet meer stuk kunnen. Maar de Schotse inbreng in het Davis Cup-succes was nog groter. Vijfjaar geleden werd de in Glasgow geboren Leon Smith aangesteld als nieuwe captain. Niet veel mensen kenden hem, de man die Murray in zijn jeugd al bijstond. Smith, toen pas 34 jaar, moest het Britse tennis bij el kaar rapen na gênante nederla gen tegen tennisdwergen als Li touwen, Israël en Ecuador. Smith wist bij zijn debuut, Turkije-uit, degradatie naar het vierde ni veau van de landenwedstrijd te voorkomen en bouwde vervol gens gestaag aan een team met een missie. Of Murray nu wel of niet meedeed. Vijfjaar later stond hij met de trofee in zijn handen. En dan was er nog Jamie Mur ray. De oudere en minder getalen teerde broer van Andy. De pure dubbelspecialist klom dit jaar naar de toptien van de wereld en won in de Davis Cup met zijn broer cruciale dubbelpartijen te gen Frankrijk, Australië en zater dag de Belgen. Ook al had hij twee sets lang zijn zenuwen to taal niet onder controle. De ploeg van bondscoach Max Caldas begon flitsend, ondanks de pressing van de Zuid-Ameri kanen. Thierry Brinkman had als eerste succes. Hij nam de bal na een pass van achteruit buiten de cirkel aan, draaideweg bij zijn bewaker en knalde met de back hand raak, tussen de benen van doelman Juan Vivaldi door. In het begin van het tweede kwart verdubbelde Seve van Ass de marge, met enig geluk. Na een solo caramboleerde zijn in zet via de stick van een tegen stander binnen. Aan de 3-0 ging een fraaie, snelle aanval vooraf, afgerond door Roel Bovendeert. Daarna volgde een serie knap pe reddingen van doelman Pir- min Blaak. Slechts op de sleep- pushes van Gonzalo Peillat, het strafcornerkanon van HGC, had hij geen antwoord. In het andere duel in groep B konden de Duitsers opnieuw niet winnen: 1-1 tegen India. Het gastland is vanmiddag de tegen stander van Nederland. In Düsseldorf kwam een ein de aan een periode van elf jaar waarin Klitsjko ongeslagen bleef. Het opzienbarende gevecht in de Duitse stad duurde twaalf ron des van drie minuten, iets wat niemand vooraf had gedacht. De jury wees unaniem Fury aan als winnaar: 115-112 115-112 116-111. Het betekende voor Klitsjko diens vierde nederlaag in 68 par tijen, Fury is na 25 gevechten nog steeds ongeslagen. De Oekraïense boksheld, bij genaamd 'Dr. Steelhammer' van wege zijn gevreesde rechterarm, had grote moeite met zijn provo cerende en onorthodox boksen de opponent. Fury dartelde en danste om Klitsjko heen, soms zelfs met beide handen heel uit dagend achter zijn lange lijf. Hij praatte tijdens de eerste rondes tegen Klitsjko en leek hem soms zelfs uit te lachen. Diederik Smit Met dank aan de Schotten door Rik Spekenbrink Jamie Murray, James Ward, captain Leon Smith, Kyle Edmund en Andy Murray (vlnr) met de Davis Cup. foto Reuters Andy Murray RAIPUR. De Nederlandse hockey ers hebben de tweede groepswed strijd in het finaletoernooi van de World League wel gewonnen. Na het doelpuntloze gelijkspel tegen Duitsland versloeg Oranje zater dag Argentinië in Raipur met 3-2. door Jaco Kaijen DÜSSELDORF. De Britse bokser Tyson Fury heeft zaterdag voor een ongekende sensatie gezorgd. De 27-jarige Fury onttroonde Wla- dimir Klitsjko als wereldkampi oen bij de zwaargewichten. De 39-jarige bokser uit Oekraïne moest zijn wereldtitels van de WBA, WBO, IBF en IBO afstaan aan zijn Britse uitdager.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 38