PSV klaart de klus snel en schakelt in de tweede helft een tandje terug PSV scoort voor 41 ste keer op rij; record is in zicht buiten Amsterdam opvallend zakelijk D SPORT 3 sofMare EINDHOVEN. Een 3-0 voorsprong van PSV bij rust is normaal gespro ken 'poppetje gezien, kastje dicht" voor de te genstander. AZ had gis teren na twee minuten waarschijnlijk al in de gaten dat er niets te ha len viel in Eindhoven. Trainer John van den Brom zag het hoofd schuddend aan. Dit PSV was een ander team dan het elftal dat de af gelopen weken stuntel de tegen laagvliegers in de eredivisie. Na de 1-0 joeg PSV vol door op momenten dat het kon en AZ mocht van geluk spreken dat het geen half dozijn treffers om de oren had gekregen. Derrick Luckassen was in de tweede helft zo dom om Luuk de Jong te slaan en kon ook nog vertrekken. PSV haalde de voet van het gaspe daal op het moment dat de punten een zeker heid waren. „Er had voor ons meer ingeze ten, maar de opdracht was ook om de nul te houden en de wedstrijd zakelijk uit te spelen", aldus PSV-coach Phillip Cocu. „We schakelden een tandje terug en dat ontstaat niet vanaf de kant maar in de wed strijd. Het heeft ook met ons duel van woensdag te maken. We zaten er het eerste uur heel kort op, maar met die stand en een man extra gaat het tem po automatisch iets naar beneden. We wa ren tegelijkertijd ook een paar keer ongedul dig. Eigenlijk gaven we nauwelijks iets weg en hebben we ook nog vol doende kansen gehad." Ajax scoorde 41 maal op rij tus sen november 1994 en december 1995. Het machtige team van Louis van Gaal won in dat seizoen de Champions League, de nationa le titel en de Johan CruijfF Schaal. FC Twente lukte het tussen 2010 en 2011 om dat record te evenaren. De Tukkers konden aan het einde van dat seizoen de titel net niet prolongeren, maar beleefden wel de succesvolste periode in de club geschiedenis. De Jong Luuk de Jong, met dertien goals topscorer van PSV en de eredivi sie, heeft een groot aandeel in de voortdurende doelpuntenregen van PSV. „Ik wist er niet van, dat het voor de 41ste keer is gelukt. Wat wel bekend is, is dat wij altijd een doelpunt kunnen maken. Nu moeten we ernaar toe dat we be ter op 'de nul' kunnen spelen. Dat deden we vorig seizoen goed", zei De Jong na afloop. „Ja, ik wil graag topscorer worden, maar natuurlijk is het teambelang het belangrijk ste. Op hoeveel doelpunten ik ga uitkomen, durf ik niet te zeggen. Je kunt altijd geblesseerd raken. Ik hoop dat ik fit kan blijven en dan zie ik het wel. Bij FC Twente ben ik tot 25 goals gekomen in een sei zoen. Mooi als dat hier ook lukt." Scoort PSV aanstaande zaterdag op bezoek bij Vitesse, dan wordt de ploeg van Phillip Cocu de nieu we recordhouder. De bijzondere serie van PSV werd vorig seizoen ingezet na de 1-0 nederlaag bij sc Heerenveen (28 september 2014). In eigen huis werd een week later Excelsior met 3-0 verslagen, en op 18 april kon uiteindelijk de eerste landstitel sinds zeven jaar worden gevierd. De teller stopte pas bij 92 treffers in het jubeljaar. PSV is sindsdien blijven scoren. Dat de regerend landskampioen nu op de derde plek staat, zegt ook veel over de kracht van de con currentie. Ter onderstreping: na veertien duels heeft PSV slechts drie punten minder ten opzichte van het vorige seizoen. PSV ver loor in de zomer topscorer Mem phis Depay, maar heeft na veer tien duels evenveel gescoord als in de vorige jaargang (37 keer). ling van de verhouding was. Zeker gezien de eerste helft waarin de Zwollenaren compleet de weg kwijt waren. Ajax, en vooral Vik tor Fischer, wilde het blijkbaar spannend houden. Uiteindelijk werd de ongekende gemiste kan senregen Ajax dus niet fataal. Vinkje En er kon dus weer een groen vinkje achter een pittige uitwed strijd. In de acht duels buiten de Arena verloor Ajax nog niet. In het seizoen '97/'98 deed Ajax dat voor de laatste keer nog beter. Een greep uit de potentiële valkuilen die Ajax dit seizoen al ontweek: Vitesse, AZ, Heracles. En nu dus ook PEC Zwolle. Gelijkgespeeld werd er alleen bij FC Twente en Feyenoord. „We hebben de mentaliteit om ook moeilijke wedstrijden te be slissen. Dat is een verschil met vo rig jaar." Het was grappig te horen dat Donny van de Beek die conclu sie trok. Hij maakte gisteren zijn debuut in de basis, na de inval beurt afgelopen donderdag tegen Celtic. Je kunt ook zeggen: hij kan het weten, want hij zag alle wed strijden vanaf de zijkant. Tot giste ren dus toen De Boer een plekje op het middenveld voor hem in ruimde. Een prima debuut, al zorg de de vermoeidheid op het laatst voor wat foutjes. Maar De Boer liet hem heel bewust negentig mi nuten staan. Volwassen oogde het, ondanks de jeugdpuistjes op het voorhoofd. Zijn naam valt altijd als de grootste talenten van Ajax worden opgesomd. Droomweek Een droomweek die begon met een invalbeurt op Celtic Park en eindigde met drie punten in Zwol le, niet eens zo ver van zijn geboor teplaats Nijkerkerveen. Donder- 'We hebben de mentaliteit om ook moeilijke wedstrijden te beslissen' dag gaf hij zijn vader André nog een innige knuffel in Glasgow. „Een speciaal moment. Hij nam me ooit mee naar Ajax- Celtic (2001, red.) en toen zei ik tegen hem: Dit wil ik ook." Veertien jaar later volgde zijn debuut. „Precies tegen Celtic dus. Heel bijzonder." In Zwolle was heel de familie present voor de jeugdinter- national die profiteert van de bles sures van middenvelders Rieched- ly Bazoer en Daley Sinkgraven. Maar gisteren toch ook Lasse Schone en de niet topfitte Thulani Serero (gescoord na invalbeurt) uit de basis houdend. Of een vaste basisplaats dit seizoen al reëel is? „Ik moet er eerst voor zorgen dat ik vaak bij de selectie zit. Maar uit eindelijk: waarom niet? In voetbal is veel mogelijk." Al is De Boer er wel vaak meester in om grote ta lenten het gevoel te geven dat niets normaal is. En zeker als Ba zoer, ook nog maar 19, straks te rug is, lijken de verhoudingen weer anders. Maar ook de trainer was te spreken over het debuut van Van de Beek. Natuurlijk toon de hij die bekende frons op het ge zicht toen het over al die gemiste kansen ging. Maar uiteindelijk was ook hij tevreden. Ajax speelde acht uitwed strijden waarvan er niet één werd verloren. Bij Twente en Feyenoord werd gelijkgespeeld MAANDAG 30 NOVEMBER 2015 door Rik Elfrink Luuk de Jong scoorde ook weer. „Bij FC Twente ben ik tot 25 goals geko men in één seizoen. Mooi als dat hier ook lukt." foto Joep Leenen/ANP door Bart Hoffman EINDHOVEN. PSV was gisteren te gen AZ voor de 41 ste keer op rij trefzeker in de eredivisie. Een eve naring van het record dat Ajax en FC Twente al jaren in handen heb ben. Niet toevallig twee elftallen die ten tijde van die reeks grote successen kenden. PEC ZWOLLE Donny van de Beek, Ajax-debutant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 31