k 41% TO@S Wielerleven in foto's gevangen Man verdacht van brandstichting in huis Bewaking 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Uw Mening J EENS ONEENS CO&E ORANJE Sluiskiltunnel uren dicht Overlast door storm Wraak na steekpartij Man steekt vrouw in arm Mannen gaan elkaar te lijf paul kusters maandag Ernst Jan Rozendaal Is dat even schrikken. Die fo to op de voorpagina, van een grenscontrole in Sas van Gent. De oranje jas van de Belgische douanier oogt nog wel vriendelijk - het zou zo maar een wegwerker kunnen zijn - maar dat machinegeweer ziet er nogal dreigend uit. Dat verwacht je niet, zomaar op een zondagmid dag. Maar sinds een paar weken is niets meer vanzelfsprekend, zeker niet in België. Ik vertelde gisteren tijdens het avondeten dat die foto in de krant Zou je die karabijn niet beter in de bus laten? Straks schrikken ze zich rot. zou komen. „Jeetje, het komt nu wel erg dichtbij", was de reactie. Maar dat valt wel mee. Ik moest terugdenken aan mijn diensttijd, bijna dertig jaar gele den. Ik was chauffeur bij een Van Heutszcompagnie. Dat waren de enige soldaten die destijds met ge weren en scherpe munitie over straat gingen. Het was de bewa kingsdienst van het leger, 's Nachts reed ik in een Volkswa genbusje met een sergeant en drie of vier soldaten van het ene naar het andere militaire object. Terwijl zij patrouille liepen en al le deuren op het militaire terrein controleerden, bleef ik in de auto zitten, uzi naast me, een soldaat met een karabijn buiten het voer tuig op wacht. Als het koud was of het regende, zat hij natuurlijk binnen de kort ste keren naast me. Tegen alle re gels in, maar wat kon er gebeu ren? Ik denk eerder dat de maat schappij tegen ons in bescher ming moest worden genomen dan dat wij de maatschappij be schermden. Op de terugweg naar de kazerne scheurde ik flink om tijd te win nen. Konden we in Utrecht nog even langs de frietboer, zonder te laat binnen te komen. Ik herinner me goed hoe ik eens een soldaat terugriep vlak voor hij de snack bar in wilde stappen om vijf patat jes oorlog te halen. „Zou je die ka rabijn niet beter in de bus laten? Straks schrikken ze zich rot." Misschien vinden we dat straks wel heel normaal. Een machinege weer in een frietkot. Betaald parkeren bij een ziekenhuis is niet meer dan normaal. 'Imagine' is terecht nummer 1 geworden in de Top 2000. i toosenhenk.nl D De Sluiskiltunnel is gistera vond in beide richtingen urenlang afgesloten ge weest. De reden was een storing in de verlichting. Verkeer werd in de tussen tijd omgeleid. De afsluiting begon rond 18.30 uur. Even na 22.00 uur werd de tunnel weer opengesteld voor het ver keer. De storm die gistermiddag en -avond over Zeeland trok, zorgde voor overlast in Vlissingen. De brand weer moest uitrukken voor een opengewaaid verkeers licht en de veerdienst naar Breskens werd stilgelegd. De passagiers werden met bussen vervoerd. Langs de Weg naar de Val bij Zierik- zee waaiden enkele ver keersborden om. In het uitgaansgebied van Hulst heeft in de nacht van zaterdag op zondag na aan houdende ruzies een steek partij plaatsgevonden. Een 30-jarige man uit Westdor- pe werd in zijn nek gesto ken met een mes door een 20-jarige man. De Westdor- penaar vloog daarop zijn aanvaller aan en sloeg hem bewusteloos. Eerder ge droegen de 20-jarige en een 17-jarige man zich ook al agressief in een café aan de Lange Nieuwstraat. Alle drie de mannen zijn aange houden en overgebracht naar Torentijd. Een 36-jarige man uit Ril land heeft vrijdagavond zijn vrouw met een mes in haar arm gestoken. De poli tie heeft de man rond 20.30 uur gearresteerd. Er zou een woordenwisseling zijn ontstaan tussen de man en zijn vrouw. Hij werd zo boos dat hij zijn vrouw mishandelde. Een 41-jarige man uit Brou wershaven en een 42-jarige man uit Zonnemaire heb ben elkaar zaterdagoch tend zwaar mishandeld tij dens een ruzie. De 42-jari- ge werd in zijn arm gesto ken met een mes en de 41-jarige is met een ijzeren staaf geslagen. Beide man nen werden naar het zie kenhuis gebracht. De poli tie onderzoekt de zaak. In maart verschijnt het boek Alfonsina. Wielrennen is mijn le ven van fotografe Ilona Kamps uit Stroodorp. Het gaat over de Italiaanse wielren- ster Alfonsina Strada, die in 1924 de loodzware Giro d'Italia uit reed. Kamps is oud-wielrenster en een groot deel van haar oeuvre bestaat uit foto's die ze maakt rondom wielerwedstrijden. In 2011 bezocht ze Ghisallo, waar de plaatselijke kerk een bede vaartsoord is voor wielerliefheb- bers, omdat wereldberoemde coureurs er een fiets doneerden. Daar hing ook de laatste fiets van Alfonsina. Kamps verdiepte zich in haar leven en kreeg steeds meer het gevoel dat ze haar kende. „In een archief vond ik een serietje foto's. Ik had ze nog nooit gezien, maar ik dacht meteen: dat is precies zoals ik haar zie." Kamps maakt geen standaard sportfoto's. In haar werk pro beert ze de sfeer van wielerwed strijden te pakken, in haar beel den schuilt altijd de suggestie van een verhaal. „Ze moeten een zekere gelaagdheid hebben." Omdat de plakboeken die Stra da zelf had aangelegd verloren zijn gegaan, besloot Kamps de belangrijkste plekken uit het le ven van de Italiaanse wielrenster op te zoeken en die op haar ma nier vast te leggen. „Ik beloof je dat ik jouw verhaal zal vertellen aan wie het wil zien", zwoor ze bij het graf van Strada. Haar foto's zijn zwart-wit, vaak bewust met onscherpte er in, en veel gevoel voor beweging. Het lijken daardoor oude foto's. „Ik beeldde me in hoe het ge weest moet zijn. Ik heb wel wat dingen verdoezeld, maar als je goed kijkt, zie je op sommige fo to's gewoon mijn fiets met een Shimanokabeltje. Ik wilde een gevoel overbrengen. De veer kracht van Alfonsina laten zien. Ze kwam uit een armoedig ge zin, heeft twee oorlogen meege maakt. Er zat zoveel tegen, maar ze wilde per se wielrenster wor den. Het is een ode aan mensen die hun hart volgen." Auteurs uit Nederland en Vlaanderen hebben teksten gele verd. Er zit veel spaargeld in, met een crowdfundingsactie hoopt ze de rest te bekostigen. Het boek wordt gepresenteerd bij de start van de Giro in Apeldoorn. Rond 10.45 uur kregen de hulp diensten de melding van de brand. Brandweerlieden hebben de bewoner uit de woning ge haald. Het vuur was snel onder controle, maar in de woning werd een dode hond gevonden. De politie meldde later uit te gaan van brandstichting en de bewoner daarom te hebben aan gehouden. Niet iedereen wil er iets over zeggen, maar een buurtbewoner vermoedt dat er drank en drugs in het spel was. „Ik vond het al tijd wel een aardige jongen. Het was een beetje een vreemde. Hij had de laatste jaren hulp, maar waarschijnlijk door bezuinigin gen sinds een tijd al niet meer. Dus hij was achteruit gegaan. De laatste tijd was hij ook agressief, hij schold kinderen uit in het speeltuintje." Volgens de buurt bewoner was de hond 'alles wat de man had'. „Daar zag je hem al tijd mee." De politie meldde later uit te gaan van brandstichting en de bewoner daarom te hebben aangehouden. In het blokje woninkjes aan de Gardernierhof, volgens de buurtbewoner ooit bedoeld voor ouderen, wonen nu voorname lijk Polen. „Het is een beetje ver pauperd." De politie heeft de zaak in onderzoek. 258 reacties ALS EEN STORM HEEL KRACHTIG LIJKT MAAR UITEINDELIJK WEINI© VOORSTELT KRIJST IE TESENWOORDIS DE NAAM VAN HET NEDERLANDS ELFTAL... SLUISKIL VLISSINGEN HULST RILLAND BROUWERSHAVEN door Ernst Jan Rozendaal Info: www.alfonsinastrada.com Alfonsina Strada, de Italiaanse wielrenster wier leven in vergelijkbare fo to's is vastgelegd door fotografe Ilona Kamps uit Stroodorp. door Luc Oggel WOLPHAARTSDIJK. De politie heeft zaterdag een 45-jarige man uit Wolphaartsdijk aangehouden op verdenking van brandstichting in zijn huis aan de Gardenierhof.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2