Xander van Vledder wekt complexe Ruis tot leven Mijnbedrijf is overal waar ik ben Anne Hathaway is zwanger CULTUUR SHOW 23 Vrouw Tom Hanks genezen van kanker Met Cloud van KPN /mnd per gebruiker 'Jammer dat ik eruitzie als 16' Bij leven was Willem Ruis (1945-1986) al een legen de, na zijn veel te vroege overlijden groeide zijn pionierswerk op de tot dan toe ter gend brave Nederlandse tv uit tot mythische proporties. Niet alleen om die reden is de energieke, dik wijls bezeten quizmaster in dienst van KRO en VARA een dankbaar gegeven voor theater. In Willem Ruis, de show van zijn leven komen ook de minder fraaie kanten van de hoofdpersoon naar voren. Ruis was een megalomane persoonlijkheid, een patholo gische vrek en een egocentrische verschijning die zijn vrouw en kin deren schromelijk verwaarloosde omdat alles ondergeschikt moest zijn aan diens carrière. Het leidmotief van de musical is juist het klassieke thema dr. Je- kyll en mr. Hide, de schizofrenie van een gepassioneerde vakman en de immer afwezige echtgenoot en vader. Xander van Vledder speelt Wil lem Ruis uitbundig als hij de spot lights op zich weet gericht en is de deerniswekkende, gevoelsarme man als het licht is gedoofd. Van Vledder is van huis uit acteur en zijn rol wint daarmee aan zeg gingskracht. Zonder Ruis te imite ren, vertolkt hij een meer dan ge loofwaardige showmaster. Vooral de schreeuw om erkenning die hij van zijn vader (Rob van de Mee berg als heerlijke cynicus) en zijn echtgenote Tineke (een sterke ver tolking van Maaike Widdersho- ven) bijna smekend vraagt, zijn in drukwekkende momenten. Met Johnny Kraaykamp, die Ruis' vriend Leo Moster verbeeldt, heeft de productie bovendien een geheide lach in huis. Ontegenzeg gelijk is Willem Ruis, de show van zijn leven een hit, die wordt gedra gen door Xander van Vledder. Hij is in deze rol een ontdekking. foon, de auto reed al, de radio was in ontwikkeling, de eer ste vliegtuigen gingen de lucht in en er reden treinen. Alles was nieuw. Ook nu heb ben we weer veel ontwikkelin gen die opzien baren. We heb ben internet, smartphones, de robot in de architectuur is een hit en 3D-printen wordt nor maal." De meeste objecten op de tentoonstelling hebben een tijdloze uitstraling, zoals een lamp van Bertjan Pot. De stroomdraadjes van de lamp zijn geïnspireerd op de na tuur. Interessant is ook een raampartij van Marjan Aubel, een fotosynthese, waarbij de gekleurde ramen licht omzet ten in energie, ook als de zon niet schijnt. Voorbijgangers kunnen hun computer inplug gen. De stoelen van Richard Hutten lijken zo uit de jaren dertig te komen. Een van zijn laatste werken is een stoel in diverse kleuren, die al eerder te zien was bij een expositie van ontwerper Hans Lensvelt. Opvallend is ook een stoel die zo uit een boomstronk gehakt zou kunnen zijn. Hij werd ge maakt door Friso Kramer, de nestor van de industrieel ont werpers, toen hij 88 jaar was. Hij is intussen 93 en naar ver luidt aanwezig op de opening. Als stadsontwerper lijkt Berla- ge vooral geëerd te worden met een stuk stad in minia tuur op een plaat van meubel ontwerper Floris Hovers. Van der Burgt wordt lyrisch als ze er gehurkt naar kijkt. „Door de kleurstelling kan dit ook een stad van honderd jaar ge leden zijn. Je fantasie gaat los." Een groot zwart-witportret van Berlage besluit de exposi tie, waarna bezoekers kunnen bijkomen in het horecagedeel te van de New York Film Aca demy, een geheel nieuw res taurant in de beurs. Anne Hathaway (32, foto) en haar man Adam Shul- man (34) krijgen een baby. Het wordt het eerste kindje voor de actrice (die onder meer bekend is van de film musical Les Misérables) en haar echtgenoot, die drie jaar geleden met elkaar trouwden. Een bekende van het paar vertelde eer der dit jaar dat het stel droomde van een ge zin. Anne en Adam zouden zelfs over wogen hebben een kindje te adop teren. Filmproducente Rita Wilson, de vrouw van Tom Hanks, is vrij van kanker. Vorig jaar werd bij haar borstkanker geconstateerd. Hanks: „We weten nu precies wat een ge zondheidscrisis inhoudt. Het komt zomaar uit het niets en alles eromheen stopt." Overal veilig toegang tot uw bestanden en e-mails met Office 365. Altijd de meest recente Office-programma's Met 1 terabyte cloudopslag. kprt.com/zakelijk 0800 0403 kprt XL winkel MAANDAG 30 NO' MBER2015 Selena Gomez (23) zangeres zou graag daten met oudere man Eva Ruis, Ineke Ruis, Suus Ruis, ac teur Xander van Vledder (Willem Ruis) en Nicolas Ruis na afloop van de première, foto Bart Maat Berlage, godfather of Dutch Design is te zien t/m 15 mei 2016 in de Beurs van Berlage. MUSICAL WILLEM RUIS, DE SHOW VAN ZIJN LEVEN door Arno Gelder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23