EO gooit het over andere boeg 22 Anne Neuteboom wint Cameretten Top Gear* 5 mei terug De Beurs van Berlage eert zijn ontwerper en naamgever met een expositie. Niet alleen zijn werk is te zien, ook dat van de jonge ontwerpers die hij inspireert. Show Entertainment „De kans dat we het met Tijs gaan maken is groot", aldus EO-baas Ar jan Lock. En met Knevel? „Die kans is minder groot, Andries richt zich momenteel op zijn ei gen programma's." De talkshow zou ergens in 2016 moeten ver schijnen. De tv-uitzendingen van Dit is de dag verdwijnen per 1 ja nuari. 'We kijken hoe we meer impactvolle tv-programma's kunnen maken' De wijzigingen zijn het gevolg van een reorganisatie. Onlangs werd bekend dat de Evangelische Omroep het journalistieke roer omgooit en dertien werknemers ontslaat. De wekelijkse 'actualitei- tenbalk' maakt in 2016 plaats voor meer kortlopende series. De drie tv-varianten van Dit is de dag (Are na, Reportage en Onderzoek) stop pen. Op de radio gaat het program ma door, maar in een half uur kor tere variant en mogelijk onder een andere titel. De omroep maakt samen met de NOS wel een nieuw program ma met sport en actualiteiten op NPO Radio 1. Tijs van den Brink, Margje Fikse en Renze Klamer gaan de nu nog naamloze dagelijk se rubriek (van 20.30 uur tot 23.00 uur) presenteren. Lock: „We kijken hoe we meer impactvolle tv-programma's met maatschappelijk relevante onder werpen kunnen maken. Denk aan meer series van zes afleveringen, allemaal over één onderwerp." Hij wijst onder meer op het spraakmakende Rot Op Naar Je Ei gen Land. Een tweede reeks van het programma, waarin eerst Den nis van der Geest en straks Danny Ghosen met fel tegen buitenlan ders gekante Nederlanders naar een vluchtelingenkamp afreist, is in de maak voor NPO 3. Lock noemt ook Jojanneke in de Prostitu tie met Jojanneke van den Berge als voorbeeld van de gewenste nieuwe journalistieke koers. Hij 'sluit niet uit' dat ook deze reporta geserie een vervolg krijgt, echter met een nieuw thema. Anne Neuteboom is de grote winnaar van cabaretfestival Cameretten. Ze kreeg zaterdagavond in het nieuwe Luxor Thea ter in Rotterdam zowel de jury- als de publieksprijs. Volgens de jury oogt Neu teboom op het podium 'als een vis in het water'. Het autoprogramma Top Gear komt 5 mei terug op de Britse tv. Dat heeft de nieuwe presentator Chris Evans zich zaterdag laten ontvallen in een BBC-kookprogramma. Evans volgt Je remy Clarkson op, die weg moest nadat hij een producer had geslagen. Clarksons secondanten Richard Hammond en James May stapten ook op. Wie Evans' medepresen tatoren worden, is nog niet bekend. e verbouwde en heropende Beurs van Berla ge toont Berlage- meubilair dat nooit eerder te zien is geweest. Onder in het gebouw, waar van de nieuwe glazen puien het meest in het oog springen, is ge sleept met meubels en objecten, ontworpen door de architect van de beurs, Hendrik Petrus Berla ge (1856-1934), voor vrienden Hein. Ze komen van de zolder en zijn nu zichtbaar voor het gro te publiek. „Dat is nog niet alles", haast Mariska van der Burgt, curator van de tentoonstelling, zich te zeggen als ze een van de groot ste bureaus van Berlage - met ori gineel beeldhouwwerk van Jo seph Mendes da Costa - pas seert. De tentoonstelling Berlage, godfather of Dutch Design omvat ook hedendaagse werken van dertig ontwerpers, onder wie Joost van Bleiswijk, Richard Hut ten en Bertjan Pot. „Berlage heeft enorme invloed gehad op het uiterlijk van Nederland", zegt Van der Burgt. Hij ontwierp meubels, gebou wen, maar ook hele stadswijken, zoals Plan Zuid, de stadsuitbrei ding van Amsterdam in 1915. Berlage is de man die volgens haar Dutch De sign een eigen gezicht heeft gegeven en hij krijgt per manent de aandacht van jonge ontwer pers. In de kelder van het beursge bouw zijn recent twee tentoonstellingsruimten ge maakt. Exposities rond Vincent van Gogh - Van Gogh: all his pain tings - werden er nog bij wijze van proef gehouden, in 2013 deed de Design Week de beurs aan. Inmiddels is besloten er per manente expositieruimten van te maken. Een dikke slangachtige oranje streep op de grond loodst de be zoekers door de tentoonstelling. „Dit wokkelachtige beeld moet het DNA van Berlage voorstel len", zegt Van der Burgt. „Het past hier ook zo goed omdat het beursgebouw wordt gezien als het begin van de mo derne architectuur in Nederland. Ontwer pers van vandaag laten zich nog steeds door hem inspireren. Tege lijk kun je zien hoe Berlage zelf als ontwerper fun geerde." Van der Burgt vindt dat er veel parallel len te trekken zijn tussen Berlage en de ontwerpers van nu, omdat de tijdgeest vergelijk baar is. „Weer staat de wereld op zijn kop", zegt ze. En daarmee doelt ze niet alleen op de crisis. „Honderd jaar geleden kwam de nieuwe mens eraan: Freud deed zijn werk, nieuwe medicij nen werden ontdekt, er was tele- Cultuur door Cudo Tienhooven HILVERSUM De EO is met netmana ger Gijs van Beuzekom van NPO 2 in gesprek over een nieuw weke lijks discussieprogramma dat doet denken aan Moraalridders met Tijs van den Brink en Andries Knevel. Arjan Lock directeur EO van Dutch door Ton Damen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 22