8 Nieuwe studie naar leven Etty Hillesum I Nieuw ruimtelijk beleid biedt meer vrijheid 14 WALCHEREN Gemeente wil niet meer alleen toetsten en verplichten, maar ook voorlichten en overleggen over (ver)bouwplannen. Fonds voor cultuurhistorie is bijna leeg WinterWonderWeg 'Wordt de ruimtelijke kwaliteit willens en wetens aangetast, dan moet daartegen worden opgetreden' In de regio - Mijn dorp, mijn stad Middelburg laat de teugels vieren door Maurits Sep MIDDELBURG. In Middelburg kan en mag niks als je je huis wilt schilderen of verbouwen. De re gels zijn rigide en de gemeente onverbiddelijk. Tot nu. In de nieu we Nota Ruimtelijke Kwaliteit laat het gemeentebestuur de teu gels vieren. Kort gezegd komt het erop neer dat het Welstandsbeleid uit 2009 wordt afgeschaft. Dat is pre cies het beleid dat zorgde voor wrijvingen met mensen die de gevel van hun huis wilden opfris sen in een vrolijke kleur maar zich moesten tot beperken tot historisch verantwoorde tinten. En het beleid dat op basis van twintig thema's vastlegde waar aan gebouwen - afhankelijk van waar ze staan - moeten voldoen. De nieuwe Nota Ruimtelijke Kwaliteit vervangt het Welstands beleid. Dat wil niet zeggen dat er helemaal geen regels meer zijn en dat nu ineens alles mag. Nog steeds staat voorop dat Middel burg zo aantrekkelijk is vanwege de historische uitstraling. 'Het be schermde stadsgezicht is het visi tekaartje'. Daar mag dus nog steeds weinig aan veranderen. Maar, stelt de gemeente, er komt wel een 'meer open hou ding': niet enkel verplichten en toetsen, maar voorlichten, dia loog en elkaar versterken'. En: 'In de nota wordt een ondergrens aangegeven en worden initiatief nemers uitgedaagd om de kwali teit van de omgeving te verhogen door hun plannen'. Zo wordt een flink aantal criteria en welstands- Gemeente Middelburg Klaas Smelik van het EHOC presenteert het boek Etty Hillesum weer thuis in Middelburg, foto Ruben Oreel door Maurits Sep MIDDELBURG. Het Etty Hillesum On derzoekscentrum (EHOC) in Mid delburg heeft gisteren het nieuwe, zevende, deel gepresenteerd van de Etty Hillesum Studies: Etty Hil lesum weer thuis in Middelburg. De presentatie vond plaats in de Simpelhuys Engelse Kerk. Bur gemeester Harald Bergmann kreeg het eerste exemplaar. Het voorwoord in het boek is de toe spraak die Bergmann uitsprak bij de opening van het EHOC in Mid delburg, op 1 oktober dit jaar. Het EHOC zat tot die dag in Gent, als onderdeel van de universiteit daar. Het onderzoekscentrum kon daar niet blijven en werd een nieu we locatie aangeboden in het Zeeuws Archief. Daarmee komt Et ty Hillesum weer thuis, want zij werd geboren in Middelburg, aan het Molenwater. De Etty Hillesum Studies to nen de stand van zaken in het in ternationale onderzoek naar het werk en het leven van de schrijf ster. In dit nieuwste deel wordt onder meer aandacht besteed aan haar taalgebruik en schrijfstijl. Ook wordt een vergelijking ge maakt tussen Hillesum en de schrijver die haar het meest beïn vloedde, Rainer Maria Rilke. Etty Hillesum weer thuis in Middel burg is verschenen bij Uitgeverij Garant. Info: www.ehoc.nl; e-mail: info@ehoc.nl; telefoon: 0118-678835. eisen geschrapt. Eén waarschu wing hoort daar wel bij, vindt het gemeentebestuur. Als de ruimtelijke kwaliteit willens en wetens wordt aangetast, dan moet daartegen worden opgetre den. Kortom, Middelburgers krij gen op voorhand meer vrijheid, maar wie die misbruikt, kan op een reprimande rekenen. De beoordeling van aanvragen verloopt via drie stappen: een flitsvergunning binnen vijf werk dagen voor kleine plannen in be schermd stadsgezicht; een snel toetsvergunning binnen tien werkdagen voor medium grote plannen; een omgevingsvergun ning voor grote/afwijkende plan nen of plannen voor topmonu- menten. Flitstoetsen en sneltoetsen voor zonnepanelen worden gra tis. Dat helpt volgens de gemeen te om onderhoud, behoud en ver duurzaming van panden in het beschermd stadsgezicht te bevor deren. De nieuwe Nota Ruimtelijke Kwaliteit zorgt er ook voor dat de gevelterrassen bij winkels mogen blijven staan. De proef die hier mee dit jaar is uitgevoerd, is goed verlopen. De horeca mag reclame borden voortaan op 1 meter voor het terras gratis neerzetten. VLISSINGEN. De bodem van één van de sponsorfondsen voor cultuurhistorie in Vlissin- gen komt in zicht. Het Fonds voor Zeemans- en Vissers- beurs keert dit jaar nog 4500 euro uit aan vijf projecten, maar het zal één van de laat ste keren zijn, zegt wethou der Sem Stroosnijder. Het fonds was sinds de ze ventiende eeuw het finan ciële vangnet voor de berooi de nabestaanden van gesneu velde zeelieden. Het hoorde bij het legaat van Cornelia Quack, stichtster van het hof je Zeemanserve in Vlissin- gen. Bij de verkoop van de woningen in 1997 droeg de stichting de opbrengst over aan de gemeente. Dit jaar gaat 1000 euro naar buro Underdog voor de maritieme muurschildering Vlissingen 700; 1000 euro naar de documentaire Fran se soldaten in Zeeland; 1000 euro naar Bevrijdingsmu seum Zeeland in Nieuwdorp voor de documentaire 'Een achterhuis in Zeeland' en 1000 euro naar de uitgave van het proefschrift Het On derwijs in Zeeland en Staats-Vlaanderen in de pe riode 1578-1801. Het Labora torium voor Architectuur in Middelburg krijgt 500 euro voor een publicatie over de wederopbouw in Vlissingen. MIDDELBURG Frits Spits bij Popquiz Radiomaker Frits Spits is zondag 13 decem ber om 16.00 uur in de Kloveniersdoelen voor een Popquiz rondom zijn boek 'De Standaards van Spits'. Toegang is gratis, aan melden is wel ver plicht. Voor De Stan daards van Spits selec teerde Spits 90 Neder landstalige liedjes, van cabaret naar klein kunst, van rock tot pop. Frits 'Spits' Rit meester (1948) is neerlandicus. MIDDELBURG Openbare meezingavond Tijdens de bijeen komst van De Liede- rentafel in Middelburg worden op woensdag 2 december onder be geleiding van een ac cordeonist voorname lijk Nederlandstalige liedjes gezongen. De locatie is zoals ge woonlijk Café Het Hart van Middelburg, Zusterstraat 18 in Middelburg. Het eve nement begint om 20.00 uur en is om on geveer 22.00 uur afge lopen. Toegang is gra tis. OOSTKAPELLE Botjes sorteren bij Terra Maris Biologe Betty Ras van het museum voor na tuur en landschap Ter ra Maris in Oostkapel- le zoekt kinderen die woensdag 2 decem ber van 13.30 uur tot 15.30 uur willen hel pen met het uitzoe ken en sorteren van middeleeuwse dieren- botten. MIDDELBURG Lezing: Het geheime leven van bomen Stichting Tuin van Zee land houdt woensdag een lezing in de Klo veniersdoelen. Het thema is 'Het ge heime leven van bo men'. De lezing wordt gegeven door Huib Sneep. Hij vertelt bij voorbeeld aan de hand van foto's hoe een boom functio neert en hoe bomen onderling communice ren en samenwerken met insecten en vo gels. De lezing begint om 14.00 uur in de tuinzaal van de Kloven iersdoelen. VLISSINGEN. De Nieuwe Vlissingseweg valt uiteen in twee delen: de even nummers zijn in Middelburg, de oneven in Vlissingen. De weg tus sen de twee steden was zaterdag één geheel. Op de voor de gelegen heid tot WinterWonderWeg gedoopte straat deden tal van bewoners mee aan de grote garage/zolderverkoop. Vanwege de lengte van de markt kwamen bezoekers niet alleen te voet. Koopjesjagers trokken rij dend op de fiets of in de auto langs de kramen. De WinterWonderWeg was behalve een braderie ook een middel om de saamhorigheid tussen de bewoners te vergroten, foto Ruben Oreel BIGGEKERKE Dorpshuis, 14.00-16.00 uur - Ta- feltennisactiviteit voor senioren DOMBURG Gemeentehuis, Tra verse 1, 08.30-17.00 uur - Tentoonstel ling 'ambtsketens, schakels tussen oud en nieuw' KOUDEKERKE De Couburg, 13.00-16.30 uur - Bil jarten voor senioren; De Klimop, 14.00-16.30 uur - Koersbal MELISKERKE Gymzaal 'Ons huis', Burgemeester Ade laarstraat 26, 13.30-14.30 uur - Be- wegingsgymnastiek op muziek voor ouderen; 13.30-17.00 uur - Seniorensoos met o.a. sjoelen en gezelschapspellen MIDDELBURG Kruitmolenlaan 70, 09.00-11.00 uur - Kof- fie-inloop en ont moetingsmoment door Baptistenge meente De Fontein; Gymzaal H.Smit- hlaan, Hakewill Smit- hlaan 11,15.30-16.30 uur - Sportactiviteit voor kinderen uit groep 3 t/m 5; 16.30-17.30 uur - Sportactiviteit voor kinderen uit groep 6 t/m 8; Cinema Middelburg, 20.00 uur - Filmver toning Slow West VEERE Gymzaal Frans Nae- reboutstraat, 09.30-10.30 uur - Ac tiviteit 'GALM', Ge zond en actief leef model voor senioren VLISSINGEN Gymzaal de Combi natie, Pablo Picassop- lein 120-126, 09.00 uur - Gymnastiek voor peuters die al zelf kunnen lopen, samen met een (groot)ouder; Gymzaal de Bran ding, Verkuijl Quak- kelaarstraat 106, 16.00 uur - Kleuter- gym; Cine Café, Spuikomweg 3, 19.45-23.00 uur - Mr. Bright's Quiz Night VROUWENPOLDER Verenigingsgebouw, 14.00-15.30 uur - Volksdansen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14