Vlaamse schrijver Joost Vandecasteele houdt dagboek bij tijdens belegering Brussel 8 NIEUWS TERREUR Een week lang voelde het alsof hij in een vreemde stad woonde. 'Als de terroristen tot doel hadden Brusselaars te irriteren, dan mogen ze trots zijn op zichzelf.' Dit 'oorlogsdagboek' zonder gru welijke passages, maar met mo menten van vreselijke verveling, begint op donderdag 19 novem ber. Al dagen staat het in de ster ren geschreven dat Brussel extra beveiligd zal worden, zeker nadat bekend werd dat een niet-ontplof- te terrorist twee vrienden uit Mo lenbeek heeft gebeld om hem in Parijs te komen oppikken. In deze dagen word ik ook, net als elke half te herkennen bekende Vla ming, opgetrommeld om mijn me ning te geven en pleit ik tijdens een nieuwsuitzending om ons te verdedigen door als tegenwicht een even fundamentalistische staatsgodsdienst te verzinnen, met een totaal absurde God. Zodat IS een beetje bang van ons wordt. Tot op heden nog geen bericht gekregen van officiële instanties om deze religie op te starten. Toch geloof ik heilig dat mijn oproep tot meer absurditeit verschillende burgemeesters heeft geïnspireerd om de meest vreemde maatrege len te nemen. Zo verbiedt de ge meente Merchtem (15.000 inwo ners) deze week een vredeswake om aanslagen te vermijden. Want we weten allemaal dat terroristen net zoals in filmtrilogieën graag in een climax eindigen en dat dus het rijtje Beiroet - Parijs - Merch tem een mogelijkheid is. Vrijdag. Morgen kan ik mijn zoon van 6 ophalen na een weekje bui tenactiviteiten. Ik ben blij dat hij even ver verwijderd was van Brus sel. Ik zie steeds meer militairen in camouflagekleuren en met vol automatische geweren in het straatbeeld opduiken. Nog vaker zie ik hoe steeds meer kinderen hen aanwijzen en ouders hurken om het uit te leggen. Ik wil graag weten hoe zij het verklaren. Ik wil graag weten wat ik zelf zeggen moet. Want sinds vandaag voelt de plechtige belofte aan de volgen de generatie van 'nooit meer oor log' als een heel klein beetje min der onwrikbaar. Vrijdagavond eindigt laat en dronken. Als een voorbode voor de komende dagen, missen we de laatste tram naar huis. De volgen de ochtend wordt ons meegedeeld dat de terreurdreiging van niveau 3 naar niveau 4 is gebracht. Dat we sinds vannacht nog onveiliger zijn geworden, dat een aanslag op handen is. Maar we mogen niet bang zijn, roepen politici ver schrikt. Ze blijven zelf weg van Brussel. Ik ben te laat om mijn zoon op te pikken. Elke metro en tram die on dergronds rijdt, is afgeschaft. Bus sen zouden wel moeten rijden, maar meerdere buschauffeurs wei geren het depot te verlaten. Na tus senkomst van hun vakbond krij gen ze voor hun moed en opoffe ring 50 euro als ze het toch aan durven. Want ze schatten dat hun leven evenveel waard is als twee dvd-boxen van Game of Thrones. De rest van het weekend wordt gekenmerkt door verveling en twijfel. Er is niks te doen. Alles is gesloten. Bij gebrek aan beter vluchten we naar Gent om ons te verschuilen in een bioscoop. Als ik mijn zoon zondagavond naar bed stuur, is er nog niet beslist of Ik wil niet wachten tot overmorgen, ik wil niet dat we hier ooit gewend aan raken' de scholen morgen open zullen zijn. Ik zeg hem welterusten en vrees het ergste wanneer de Fran stalige minister van onderwijs pleit voor panic rooms in scholen. „Hallo kinderen, de sportzaal is vanaf nu een bunker en in plaats van turnen gaan we nu een uurtje ongemakkelijk naar elkaar staren." De volgende ochtend deel ik hem mee dat hij thuis moet blijven. Hij vraagt waarom. Iets over boeven die verstoppertje spelen. We han gen in ons huis, hij wordt lastig, we gaan naar buiten, de kou voelt dubbel zo scherp. De trots aange kondigde voetgangerszone in het centrum is ingepalmd door de kerstmarkt in aanbouw en gepant serde legervoertuigen. De meeste soldaten staan opgesteld bij de Mc Donald's, viersterrenhotels en het casino - kortom onze meest be langrijke locaties. Gelukkig is er nog ergens een pasgeboren baby te bezichtigen. In het ziekenhuis check ik mania kaal mijn telefoon om nieuws te sprokkelen. Ik hoop op een gerust stellende mededeling dat morgen de schoolpoorten weer open zul len staan. Opnieuw komt pas na bedtijd de mail dat mijn kind ook dinsdag thuis moet blijven. In Tongeren daarentegen, ver weg in Limburg, blijven scholen wel open, maar worden leerkrach ten gevraagd om geen fluoresce rende jassen te dragen op de fiets, om geen doelwit te zijn. En er is geen grap ter wereld die dit be richt nog belachelijker kan ma ken. Uit pure wanhoop spreken we af met andere ouders om onze kinde ren samen te laten spelen. Opge fokt en uit pure verveling vliegen ze elkaar in de haren. Opnieuw be schouw ik elke gelijkenis met de huidige omstandigheden als lou ter toeval. Ik lees over alle huiszoe kingen die geen gevonden wa pens opleveren, over alle arresta ties waarna bijna iedereen weer vrijgelaten wordt, over een bom- gordel die in Parijs gevonden werd. De minister verklaart dat er wel degelijk een aanslag verijdeld is, omdat er simpelweg geen aan slag gepleegd is. Een argument dat ik niet eens durf te gebruiken om mijn zoon te overtuigen. Alsof het om een technisch defect ging, wordt alles herstart. Want de horeca begon te klagen en voor deze regering zijn boze winkeluit baters angstaanjagender dan boze terroristen. We gaan naar de bibli otheek. Om binnen te komen, moet ik gefouilleerd worden. Bij wijze van grapje wordt mijn zoon ook getrakteerd op een metaalde tector. Het beeld stemt me zo triest, voelt als een gebroken belof te hem een zorgeloze kindertijd te bezorgen. Dit is geen overwin ning voor terroristen, dit is een land dat zich een angstpsychose heeft aangepraat. Eindelijk terug naar school. We gens de terreurdreiging mag ik niet mee naar binnen en geen af scheid nemen op de speelplaats. Dag zeven: ouders worden nu ook als verdachten gezien. Een maatre gel zo absurd dat het een eigen ni veau verdient, van niveau vier naar niveau Fuck You. Rond zeven uur 's avonds ontvang ik een mail van school, met de mededeling dat de terreurdreiging opnieuw ge daald is, dat een aanslag niet meer ophanden is, maar gewoon moge lijk is, zoals elke dag dit jaar. Waar om? Daarom. Volgens de school is het te laat op de avond om iedereen nog te bellen en blijft vrijdag alles zoals vandaag aan de schoolpoort. Dat wil ik niet. Ik wil niet wachten tot overmorgen, ik wil niet dat we hier ooit gewend aan raken. Joost Vandecasteele: „Dit is geen overwinning voor terroristen, dit is een land dat zich een angstpsychose heeft aangepraat." foto Geertje De Waegeneer Niet bang, vooral verveeld DONDERDAG 19 NOVEMBER VRIJDAG 20 NOVEMBER WEEKEND 21 EN 22 NOVEMBER Joost Vandecasteele, schrijver MAANDAG 23 NOVEMBER DINSDAG 24 NOVEMBER WOENSDAG 25 NOVEMBER DONDERDAG 26 NOVEMBER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8