V Evides heeft pompgebouw buiten bedrijf gesteld na technische aanpassingen SCHOUWEN-DUIVELAND 9 Oosterburcht krijgt theaterzaaltje na verbouwing Het opjaagstation bij Zierikzee wordt ontmanteld en verkocht. Het pompgebouw heeft geen functie meer. 1 Waterbedrijf Evides knoopt be gin vol gend jaar gesprek ken aan met de gemeente Schou- wen-Duiveland over een mogelij ke nieuwe bestemming voor het gebouw of de locatie, zegt woord voerder Lydia Slob. „We kijken eerst hoe we het station het beste in z'n geheel uit bedrijf kunnen nemen." Daarmee is volgens Slob niet gelijk gezegd dat het pand met z'n blauwe mozaïekfontein wordt gesloopt. „Wat ons betreft kan worden volstaan met het af koppelen van het waterleidingnet en eventueel het weghalen van de pompen." Ze weerspreekt berichten dat het gebouw inmiddels zou zijn verkocht aan een projectontwikke laar. Volgens Slob verkeert het on derzoek naar de mogelijkheden momenteel in de 'verkenningsfa se'. Verkoop aan de gemeente is wat het waterbedrijf betreft één van de opties. Het pompstation is sinds 2013 niet meer in gebruik, aldus Slob. In dat jaar is overgeschakeld op grotere leidingen vanaf het zuive ringsstation in Haamstede. De 'op- jager' had tot die tijd als belang rijkste functie de druk voor Zierik zee en Duiveland op peil te hou den. „De klanten hebben er als het goed is niets van gemerkt en dat is dan ook het teken dat de technische aanpassing werkt. We hebben onze opjager dus niet meer nodig." Verkoop aan de gemeente is wat het waterbedrijf betreft één van de opties. Hoewel het complex geen mo numentale waarde heeft, is het volgens de heemkundige vereni ging Stad en Lande en diverse raadsfracties wel van historische betekenis voor Zierikzee. Dat geldt met name voor de fontein. „Het ding werkt al lang niet meer, en als je er langs rijdt vraagt ieder een zich af wanneer er weer water uit zal komen, maar het is bijna een icoon in het landschap", aldus voorzitter Anita de Munnik van Stad en Lande. De gemeente on derkent het belang van dat stukje geschiedenis 'en zal er voor wa ken dat de fontein verdwijnt', rea geert woordvoerder Toon Wandel. De fontein herinnert aan de wa tertoren van Zierikzee, die in 1928-1929 werd gebouwd halver wege de Nobelpoort en de Zuid- wellebrug. Dit in het kader van het drinkwaternetwerk, dat in 1930 in gebruik werd genomen. Het uit de duinen aangevoerde drinkwater werd via deze toren weer onder druk gezet. De watertoren werd op 19 fe bruari 1945 door de Duitsers opge blazen. Besloten werd de toren niet te herbouwen, maar een op jaagstation met voorraadreser- voirs neer te zetten op de hoek van de Nieuwe Kooiweg en de Zandweg. Dit station kwam in 1948 gereed, met de naastgelegen dienstwoning voor de machinist. Voor het station werd een fon tein geplaatst. De zuil staat op een ondergrond die de contouren van het eiland voorstellen. Op de zuil zijn de wapens aangebracht van de achttien gemeenten die des tijds samen de N.V Waterleiding maatschappij vormden, inclusief het wapen van Schouwen-Duive- land. Deze wapentjes bevonden zich oorspronkelijk op de waterto ren en zijn daarmee één van de weinig nog overgebleven tastbare herinneringen aan de watertoren. Van de toren zelf resteert in het Slingerbos ter hoogte van de Hof- 'Het ding werkt al lang niet meer, maar het is bijna een icoon in het landschap' ferstraat weinig meer dan een on- bestembare bult in het gras. Verschillende raadsfracties (PvdA, CU, CDA en LSD) voelen er wel wat voor de fonteinzuil op een andere locatie een tweede le ven te gunnen en zo de verwij zing naar dat stukje geschiedenis intact te houden. Petri d'Anjou (PvdA): „Die rare bult lijkt me wel een toepasselijke plekje om de op zuil neer te zetten. Dan krijgt die hoek ook weer meer betekenis. Bijna niemand die nu weet wat dat voorstelt." Een andere optie is als kroon op de nieuwbouw van de naastgelegen wijk Buzee, ziet Robbert Lievense (LSD) voor zich. Hij wil dan wel een replica laten bouwen, die het ook écht doet. Op knappen is volgens hem te duur. OOSTERLAND. Basisschool de Oos terburcht in Oosterland gaat ver bouwen. De muur tussen het overblijfzaal en het handenar- beidlokaal wordt verwijderd, waardoor er een grote gemeen schappelijke ruimte ontstaat. „We misten een plaats waar we gezellig met de hele school bij elkaar konden zijn", vertelt di recteur Ad Fluijt. „Voor de kerst musical wijken we nu uit naar een andere locatie. In deze ruim te komt ook een theater, zodat we de musical gewoon op school kunnen houden." In andere, nieu were scholen zit zo'n ruimte meestal al ingebouwd. „De Oos terburcht is een van de oudste schoolgebouwen van Schou- wen-Duiveland, dus die heeft dat niet." De verbouwing start in de voorjaarsvakantie. „We weten nog niet precies wanneer de ver bouwing klaar is, maar het groot ste werk proberen we wel in de vakantie af te maken." Wegens succesvolle verkopen te koop gevraagd iih.ua Eifl ZATERDAG 28 NOVEMBER 2015 Zierikzee niet langer opgejaagd door Marcel Modde Veel passanten vragen zich af afwanneer er weer water uit de fontein zal komen, foto's Marieke Mandemaker Anita de Munnik, Stad en Lande door Ilse Maas Gezinswoningen, Middelburg Monumentenpand Middelburg of Vlissingen Gezinswoningen Goes of Kapelle 2/1 kap woningen/ hoekwoningen Goes Starterswoningen heel Zuid-Beveland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 79