'Maar even niet naar de kerstmarkt' r 1 1 ■llllfi j Pvda wil verbod Professor Swinkels over gevoel 6 NIEUWS TERREUR Het leven van de Nederlander staat door alle terreur onder hoogspanning. Tijd voor een goed gesprek tussen verslaggever Hans van Zon en de psychiater. ^^KOOPJEDEALNL) aanbiedingen alleen dit weekend geldig 1 3% 0% De aanslagen in Parijs doen iets met het veiligheidsgevoel van mensen, dat is wel duidelijk. Bijna de helft van de mensen voelt zich onveiliger, ook anderhalve week nadien, blijkt uit een onderzoek van deze krant. Drukke plekken worden vermeden. ANGST VOORAL BIJ VROUWEN Wat opvalt in het onderzoek is dat vrouwen (55 pro cent) zich vaker on veiliger zeggen te voelen dan man nen (35 procent). Dertigers hebben meer de bibbers dan 70-plussers: 51 procent om 39 pro cent. Of iemand in een stad of een dorp woont, maakt weinig uit voor het veiligheids gevoel. Misschien wel de op vallendste conclusie: mensen die zeggen het nieuws op de voet te volgen, zijn een stuk banger dan mensen die nooit een krant openslaan. Van de nieuwsjunks voelt 58 procent zich minder veilig sinds de aanslagen, van de men sen die het nieuws niet of nauwelijks vol gen is dat slechts 32 procent. 'DRUKKE PLEK EVEN MIJDEN' In Parijs waren 1,5 week geleden ter rassen en een con certzaal het doel wit van terroristen, in Hannover werd de voetbalwed strijd Duitsland-Ne- derland afgelast vanwege terreur dreiging en het cen trum van Brussel werd bewaakt door militairen. Daar naast was op tal van plekken ook nog eens loos alarm. Toch mij den de meeste Neder landers niet bepaalde plekken. Zij die dat wel doen, mijden voor al drukke plekken; voetbalstadions en concertzalen. „Ik ga niet naar de Markthal in Rotterdam nu, so wieso even niet naar markten", zegt een res pondent. Een ander: „Kerstmarkten in Duitsland." Of: „Plaat sen met veel mensen in landen die militair actief zijn in Syrië." 'AANSLAG WAARSCHIJNLIJK' De illusie dat Neder land gevrijwaard blijft van een aan slag, hebben de meeste Nederlan ders niet. Zeven op de tien Nederlan ders noemen een aanslag in de nabije toekomst waar schijnlijk of zelfs heel waarschijnlijk. Dat is eigenlijk over de gehele linie zo: man en vrouw, jong en oud, dorp en stad. Het enige echt grote verschil is zichtbaar tussen de mensen die wel en niet het nieuws vol gen. Wederom zijn de geïnteresseerde men- sen een stuk pessimis tischer. Van de men sen die de actualiteit strak in de gaten hou den rekent 78 procent op een aanslag, van de mensen die het nieuws mijden 49 pro cent. 'STUUR GEEN TROEPEN' Moeten er Wester se boots on the ground komen in Sy rië en Irak om IS te verslaan? 41 procent van de ondervraagden vindt van wel. Maar als er ge vraagd wordt of er ook Nederlandse militairen met die grondtroepen moe ten meevechten is nog 33 procent voor stander. Voorlopig is het sturen van dergelijke troepen 13% H 13% vanuit de VS, Frankrijk of Nederland nog ver weg, de politiek loopt er niet voor warm. In het hoofd van de gemid delde Nederlander gaat veel om. De wereld staat nog niet op zijn kop maar er sluipt angst, onrust en woede in zijn bestaan. Angst voor een aanslag, onrust over op drift geraakte vluchtelin gen, onmacht over het geweld. Een stroomversnelling die vraagt om te worden doorgelicht door een zeer gezaghebbend psychia ter. Het is geen klassiek consult. Ik lig niet op een sofa uit de tijd van Sigmund Freud. Nee, we zit ten op een stoel langs de rails op een perron. Op het Centraal Sta tion in Amsterdam, in potentie 'een plek des onheils'. Druk, en daarmee een mogelijk doelwit van een terrorist met een bom- gordel. „De mens lijdt het meest on der het lijden dat hij vreest", zegt prof. dr. J.A. (Jan) Swinkels (65). „In die zin snap ik heel goed dat je angstig bent. Maar het is niet rationeel. Ook jij hebt last van een menselijke beper king: je kan slecht met statistie ken omgaan. De kans dat een ter rorist je doodschiet is vele malen kleiner dan dat je straks in je au to een ongeluk krijgt. Maar zo voelen mensen dat niet. Ze zijn wel angstig en daar moet reke ning mee worden gehouden." „Kijk, er zijn mensen met een dwangstoornis. Die bang zijn dat ze besmet raken als ze met een hand aan een deurknop zitten. Is dat onzin? Natuurlijk niet. Maar de kans dat je daardoor syfilis krijgt is verschrikkelijk klein. Dit gebouw zal eerder instorten. Maar dat kun je mensen moeilijk aan het verstand brengen. Ze worden aangedreven door een ge voel van angst dat hun rationele denken en handelen hindert. De kunst is nu voor mij, als psychia ter, ervoor te zorgen dat ze zich blijven beheersen en niet in pa niek raken. Het gaat hier om ver wachtingsangst. Die op zich nut tig is. Als je een grote leeuw te genkomt, is het heel goed dat je bang bent. Maar als je van een deurknop aanraken of een klein spinnetje in dezelfde paniek raakt dan is dat pathologische angst. Een fobie die goed is te be handelen." „Nee, dat gaat te ver. Je beleeft en ziet nu te veel in een keer. Dat wekt de indruk dat het ge weld om zich heen grijpt. Je zult niet zo snel neigen tot een de pressie. Dat je voorzichtiger, on zekerder en behoudender zult zijn, dat is te verwachten. In de ze toestand draait alles om pra ten, niet om pillen. Maar diep gaand praten, over wat je denkt, van binnen voelt, is niet meer zo in. Mensen zeggen vaak, jaja pra ten, dat helpt toch niet. Maar het ;75% Vanaf slechts 29,95 Nu slechts 319,95 „Omdat het een kwaadaardige politieke ideologie is, die het voorportaal is tot jihadisme. Sala- fisten streven ernaar om de de mocratie te verwerpen. Het is het politieke gedachtegoed ach ter IS, dat is veelzeggend. Op de zelfde manier waarop we extreemrechts geen ruimte bie den, moeten we ook salafisme verafschuwen. De uitgangspun ten zijn in strijd met onze wet, daarvan ben ik overtuigd." „Wetenschappelijke rapporten over salafisme zijn soms naïef, academisch en verbloemend. Dan wordt weer gezegd dat er drie stromingen zijn die onder ling verschillen. In de praktijk be staat er geen vredelievende va riant. Voor de duidelijkheid: dit is niet gewoon een strenge inter pretatie van de islam. Salafisten achten zichzelf superieur aan an deren. Ze vinden democratie zó verwerpelijk, dat je eigenlijk niet in zo'n systeem zou mogen le ven. Volgens hen is de enige 'goe de' context om in te leven die van een islamitische staat." Hoe veilig voelt u zich na de aanslagen in Parijs en Brussel? _M|| Veiliger Net zo Minder1 0% veilig veilig 55% 45% i Zijn er na de aanslagen bepaalde plaatsen die u mijdt? Ja 26% Nee, maar ik let extra goed op 61% Nee, ik ben niet bang 13% Hoe waarschijnlijk acht u een terroristische aanslag in Nederland? 20% 49% 28% 4 Zeer waar schijnlijk Zeer onwaar schijnlijk Moet Nederland met grondtroepen IS gaan bestrijden? 29% 20%Hibo/ Weet 4 Volledig Volledig eens oneens (geen 100% wegens afronding) Dit onderzoek is uitgevoerd door de onderzoeksafde ling van De Persgroep, in opdracht van het AD en de aangesloten regionale kranten. Er is een representatie ve groep van 1000 Nederlanders online ondervraagd. Onzeker door Hans van Zon Hoe ga ik om met mijn angst? Ga ik richting een depressie? Auteur Hans van Zon lijkt nauwelijks gerustgesteld door de analyse van professor Swin kels (r.) over de gevoelens van onveiligheid. De 'sessie' vindt plaats op het perron van Am sterdam CS, een potentieel doelwit, foto Pim Ras Comfortabel 4-seizoenen dekbed met FLINKE korting! Altijd voorbereid op temperatuurwisselingen Topkwaliteit; voelt als een donzen dekbed Vochtregulerend, ademend, ventilerend en isolerend Jkorting Adviesprijs Korting U bespaart: €119,95 75% €90,- Samsung Galaxy S5 - indrukwekkend! I Indrukwekkend 5.1 -inch super AMOLED scherm Met maar liefst 16 megapixel camera; haarscherpe foto's Vingerafdrukscanner voor veilig vergrendelen Adviesprijs Korting U I 499,95 36% €180,- f N BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen I DPDfjjjl NIET TEVREOEN? GELD TERUGl) door Susanne Geuze Het salafisme is een kweekvijver voor jihadisme en terreur, zegt PvdA-Kamerlid Ahmed Marcouch. Hij wil deze fundamentalistische stroming van de islam verbieden. Waarom is het salafisme gevaarlijk? Onlangs stelde het CDA al voor om salafisme in het leger te verbieden. Minister Hennis zei toen dat er ook vredelievende varianten zijn van de stroming.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6