Lourdes in Zeeland voor wie niet verder kan ZEELAND 15 een ander beeld van het Zeeuwse nieuws Dn ni ken werk Handtekening Ries de Vuyst, een Bressiaander die allergisch bleek voor mosselen en weinig van vis moest hebben. Hij zingt van zijn Zeeuws-Vlaams een wereld taal. Tot in Utrecht aan toe, waar ze tijdens het festival Le Mini Who om zijn handtekening vragen. Zijn kompaan Tonnie Dieleman was linksboven ook van de partij, foto Ronald den Dekker De dagen zijn kort en 's nachts kan er dus lan ger worden getobd door wie zorgen heeft of ziek is. Ongewild worden spo ken dan groter. Misschien is in het najaar en de winter het verlangen naar een wonder wel groter dan op die heerlijke zomerdagen in de nabij heid van de zee. Hoe dan ook, ver langen naar een wonder brengt Zeeuwen naar Lourdes en Lour des dichtbij: in Heinkenszand om precies te zijn. Het gereformeerde van zijn op voeding is grotendeels verdampt, katholiek is hij niet geweest of ge worden. Het kwam door een op roep in een vaktijdschrift dat mijn fysiotherapeut als vrijwilliger meeging naar Lourdes. De Stich ting Nederlandse Lourdesbede- vaart voor Zieken organiseert jaar lijks twee keer een bedevaart. Per bedevaart vertrekken zo'n acht honderd bedevaartgangers verge zeld door zo'n 150 (paramedische) vrijwilligers naar de beroemde grot in de Pyreneeën. De Middelburgse fysiothera peut ontmoette in de loop der ja ren reizigers uit onder meer Oost burg en Goes. Zo nuchter als wat merkt hij op dat „voor veel men sen het bidden tot Maria veel troost biedt. Het is makkelijker dan te bidden tot God of Jezus. In Lourdes richten zieken zich tot Maria en voor iedere aandoening is er wel een gebed." Nadat Maria in 1858 in Lourdes roomse leven met elkaar waren vervlochten. In Zeeland liet de we duwe van burgemeester Onghena in Zuiddorpe in 1876 een grot in haar achtertuin aanleggen. Die was echter zo populair bij het gro te publiek dat zij de plaatselijke pastoor rap het voorstel deed op haar kosten een grot op de begraaf plaats aan te leggen. Zo gezegd zo gedaan. Groede en Hulst kenden hun ei gen replica's. Maar al deze Lour- desgrotten zijn inmiddels ter zie le. Alhoewel de grot uit Hulst schijnt te zijn verplaatst naar de tuin van een bejaardentehuis in Kloosterzande. Het Mariabeeld uit Groede siert tegenwoordig een ter ras. De enig resterende grot in de buurt is te vinden in Heinkens zand. Wat zou er te vinden zijn? In Lourdes 'ver weg' ervaart de fysiotherapeut een 'diepe spiritue le vibratie', die door gelovigen en ongelovigen wordt gedeeld. Ge loof wordt versterkt. Zieken en ge handicapten worden er een week lang in de watten gelegd. „Het is net als skiën, het grijpt je of je vindt er niks aan. Mensen komen beslist beter uit Lourdes terug. Niet in de zin dat ze genezen zijn, maar ze knappen er wel enorm op." Heinkenszand staat op de bor den langs de A58. Zal ik afslaan? in een grot aan Bernadette Soubi- rous was verschenen en het Vati- caan een dag in de liturgische ka lender aan deze verschijning wijd de, nam de belangstelling voor be devaarten toe. Maar net zoals Mek ka voor moslims niet altijd bereik baar is, zit een reis naar Lourdes voor katholieken er niet altijd in. Daarom werden er een soort ko pieën van de grot gebouwd in de tijd dat Mariadevotie en het rijke ZATERDAG 28 NOVEMBER 2015 Leestips bij deze column en een actu eel overzicht van de kerkdiensten voor komende zondag staan op www.pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47