Toch niks nie vergeeten? In Liefdevolle Herinnering ZEELAND 13 Achttien jaar geleden stierf zijn vrouw Ina op 58-jarige leeftijd aan borstkanker. Over die verdrietige tijd vertelt Wim Murre: „Ik ben anders gaan denken." Dat mantelzorgers er soms bijna aan on derdoor gaan, be grijpt hij volkomen. Het jarenlange tra ject van doktersbe zoeken, puncties, operaties, bestralin gen, chemokuren en de toenemende intensieve verzorging van zijn vrouw, putten hem indertijd volledig uit: „Ook spanningen en verdriet trek ken een zware wissel op je. Ik werkte als plaatwerker bij Scheepswerf De Schelde en kon overdag mijn zinnen verzetten, maar uitrusten was er thuis niet bij." De knobbel die Ina in 1987 in haar linkerborst voelde, was duidelijk zichtbaar. Ze onderging sinsdien re gelmatig medische controles. Pas in het Rotterdamse Dijkzigt Ziekenhuis werd in 1991 de fatale diagnose ge steld. Grove nalatigheid, noemt Wim Murre (76) het. Ze spanden een rechtszaak aan: „Vechten wilde ze. Voor haar leven. En voor de erken ning dat er fouten waren gemaakt." Het mocht niet baten. „We had den die zomer net ons dertigjarig hu welijksfeest met de kinderen in Brit- tania gevierd. Daarna werd haar lin kerborst geamputeerd. Ook alle klie ren, tot in haar oksel, haalden ze weg. Uitzaaiiningen waren al in het borst- vlies terechtgekomen." Hij zag zijn altijd opgewekte Ina worstelen. Jaren had zij in de gezins zorg gewerkt. Zij was begaan met an deren en had enorm veel vriendin nen. Ook wilde zij zich blijven ont wikkelen. Maatschappelijk betrokken als zij was, vervulde zij bestuursfunc ties in de bewonersadviesraad, het buurtcomité en maakte carrière in de Nederlandse Christelijke Vrouwen bond; als secretaris van de afdeling Vlissingen kwam zij via publicitaire werkzaamheden van het provinciale bestuur in het landelijke bestuur, waar zij als tijdelijk afgevaardigde van Zeeland enthousiast meedeed. „Ik heb het beeld waarmee ik ben opgevoed wel moeten bijstellen", zegt Murre. „Een vrouw is niet per definitie altijd thuis als haar man kostwinner is. Bovendien was ik er beducht voor dat ik haar, met mijn acht jaar lagere school, zou kwijtra ken." Dus meldde hij zich - als enige vader in die tijd - aan bij de moeder mavo in Vlissingen en heeft zijn exa men gehaald, grinnikt hij. Inmiddels liet haar gezondheid al haar activiteiten niet meer toe. Door de chemokuren en bestralingen werd Ina langzaam kaal. En in 1994 moest ook haar rechterborst worden verwij derd. Haar wereld verkleinde zich, maar ze volgde met vreugde de zwan gerschap van haar schoondochter. En ze hebben ook zorgeloze jaren ge kend: „De kinderen zijn goed terecht gekomen en wij reisden veel met de caravan; naar Bretagne en Norman- dië, de fietsen namen we mee. Echte zwerfvakanties waren dat." De steen soort die haar graf siert en waar 'Heel en Vrij' in gegraveerd is, kwamen ze in die contreien tegen. „Toen zij in haar laatste weken de begrafenis, rouwkaart, bloemen, kist, muziek en dienst regelde, gaf zij te kennen dat haar uiteindelijke rustplaats er pre cies zó uit moest zien." Misschien is mantelzorg ook wel een soort ziekte, peinst Murre. „Je hebt het aanvankelijk niet zo in de ga ten, want het is een sluipend proces. Voortdurend verleg je je grenzen, le ver je in, beweeg je in alles mee. Wij hadden gesprekken met iemand van het maatschappelijk werk. De aan dacht was vooral gericht op de pa tiënt; die verkeerde immers in een uitzichtloze situatie. Maar dat geldt ook voor de partner, en dat aspect wordt nog steeds onderschat. Als je niet oppast, ga je er aan onderdoor." Hij kon het op een gegeven mo ment niet meer opbrengen. Dag in, dag uit voor Ina zorgen, de onrust in huis van alle lieve mensen die vol- toen nog een bijzondere tijd aan; we konden open met elkaar in gesprek, begrepen elkaar toen beter. Mis schien waren we wel meer samen dan ooit." De laatste twee maanden van haar leven lag Ina op een bed in de woon kamer. Ze putte kracht uit haar ge loof en genoot van haar vriendinnen die haar met zorg omringden. En op een warme zomernacht stierf zij: „Heel vredig. Alleen de kinderen en ik waren bij haar." Na achttien jaar hoort hij nog steeds haar stem, glimlacht hij: „Door deze periode in ons leven ben ik meer mens geworden. Als ik weer eens opvliegend ben, zegt zij: 'Rustig aan, Wim.' En dat werkt meteen." gens een rooster kwamen helpen, de lichamelijke intimiteit die hij miste en hun onvermogen om er samen over te praten: „We waren in ons ver driet zo ontredderd en eenzaam. En nergens kon ik op adem komen. Straks gaan er twéé de vernieling in, dacht ik." Hij is naar een appartement in Vlissingen verhuisd. „Dat regelde Ina voor mij via haar connecties. Ze was verdrietig, maar begreep het wel. We bleven vrienden en ik bleef langsko men. Er werd schande van gespro ken: ik liet mijn doodzieke vrouw in de steek. Die ruimte voor mezelf is echter onze redding geweest. Het had niet veel langer moeten duren, anders hadden ze mij kunnen opne men." In het voorjaar van 1996 vroeg hij of zij het fijn zou vinden als hij weer naar huis kwam. „Ik voelde me ster ker en kon nu bewust voor de situa tie kiezen. 'Ik houd van je, en wil graag bij je zijn', zei ik. Dat heeft ons beiden goed gedaan. Eigenlijk brak er Ina Murre 2 oktober 1939 21 juli 1997 Streektaal Wa binne hie noe an't doen?" vraogt de buurman an me, binst a tie tegen kof- fietied even bie me langst komt. Da doet ie wel mêêr. Zó maor even binnenvliegen om 'n bakje koffie saomen te drienken. Vooral as 't slecht weer is. 't Was vorige weeke zaoterdag. Weeten judder't nog? Anêês 't winter, 'n Kouwe wind stoeng t 'r die morgen op de Mart. Even nao 't groentekraom. D'r stoeng noe 'n nieuw meisje in. Mee 'n mutse op. Ze was op de fiets gekommen, vandao die mut se. En de kouwe ee. 'k Dochten nog bie m'n eigen: Vanmorgen voo d'êêste keer 'iere in 't kraom. Da moe je ook nie opschrieven in je dagboek. Da kan je zó wel omtou- wen. Zó is 't toch? Over omtouwen gesproken. Noe bin toch al 'n paor daogen m'n agendao kwiet. Agen- dao is 'n gróót woord, 't Is maor een klein diengetje. 't Past in m'n bostzakje van m'n over'èmde. Jao, ik gebruuken nog altied maor 'n ouwerwetse agendao. Zó êêne, wao je alles in kan opschrieven. Da vin 'k makkelijk. Allicht zou 'k 'n moderne kunnen anschaffen. Zó'n digitaole. Ook die kan je natuurlijk overal nao toe meenemen. En wat ook makkelijk is, die kan je jaoren- lange gebruuken. Die stopt naome- lijk nie op 31 december, mao die gao gewoon deu naor 't nieuwe jaor. Maor 'k vertrouw dat toch nie zó. As tie 's crasht, dan bin je alles kwiet, dienk ik dan maor, vandaor dat 'k nog altied mao zó'n klein ou agendaoatje gebruuken. Mao noe bin't kwiet. Ergenst misleid, dienk 'k. Overal al gezocht, al 'n 'êêle morgen. Lastig 'óór. Ik durven da best wel neerschrieven 'iere, want iederéén is ommerst wel 's iets kwiet en dan komt 't even laoter toch wee boven waoter. "Was dad- de?" vraogt de buurman even lao ter en die wiest naor een schriftje waorp een meisje staot mee een band 'n d'r 'aor. Een band of'n lint, waorin de kleuren róód, wit, blauw zitten. Ik vertellen 'm dat 't 'n schriefschriftje is uut 1955 mee allemao gedichten en plakplaotjes over den oorlog. "Gekocht op de rommelmart. Vanwege die fotoo tjes. Schóóne ee?" De buurman pakt z'n leesbril en snoert wa deur 't schriftje. "Da's van Piet Dekker gewist", 'óór 'k 'em zeggen, 'z'n naome staot op de voorkant." Ik knikken en schienken de koffie in. "Die kon schóóne schrieven." In- derdaod, 'n regelmaotig 'and schrift, zonder geknoei en bienao zonder fouten; 'n ienkele kêêr 'n verbeterieng van de mééster. As de buurman even laoter vertrekt, kiekt ie nog 's goed of tie z'n bril bie 'em 'eit. Want die was tie de vo rige kêêr vergeten. "Oohhh, iederéén vergeet wel 's wat," zei 'k toen nog. ZATERDAG 28 NOVEMBER 2015 'Rustig, Wim' zegt ze dan In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verder gaat. door Jacoline Vlaander Hebt u ook mooie herinneringen aan een dierbare, die is overleden? We willen uw verhaal graag delen in on ze rubriek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118-434003, chefnieuws@pzc.nl Ina Murre geeft haar oudste kleindochter Lysanne de fles, 1994 door Rinus Willemsen Beluister de gesproken rubriek op www.pzc.nl/streektaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45