2.050 ZEELAND 7 optiek de jonge brieven Waterschap Nertsenfokverbod JVOZ Cor de Jonge Covra Boensoek Doel A58/A256 M^LUKïe pus De KLIfAAAJjo?! Soute Bank Tien jaar na de fusie van de twee Zeeuwse waterschappen heeft Zeeland nog steeds twee hoofd kantoren. Het bestuur van het wa terschap Zeeuwse Stromen wil nog steeds de hoofdkantoren in Middelburg en Terneuzen handha ven. Bestuursvergaderingen wor den afwisselend in beide hoofd kantoren gehouden. Het nogal megalomane kantoor in Middelburg heeft het deel dat het niet gebruikt, aan derden ver huurd. In dit deel zou het kantoor personeel uit Terneuzen kunnen worden gehuisvest. Het Zeeuws-Vlaamse Calimeroge- bouw in Terneuzen kan worden vrijgemaakt voor een andere be stemming. Mogelijk voor tijdelijke huisvesting van vluchtelingen. Aan de huidige ondoelmatige si tuatie moet een eind worden ge maakt. Laat bestuurlijke moed het winnen van halsstarrigheid. Ter neuzen moet toch geen Straats burg aan Zee worden? De fusie is nog steeds niet voltooid. Een glorieuze overwinning voor de 6 miljoen nertsen in Neder land. De rechter besloot (to no vember) de nertsenfokkerij te ver bieden. Helaas duurt het nog tot 2024. Tot die tijd zullen nog 60 miljoen nertsen geboren en ver gast worden. En dit alles voor on nodige luxeproducten als een bontjas of een kraag. Barry van der Hooft (7 november) slaat de spijker op de kop. De JVOZ heeft zijn waarde bewezen. Jammer dat de gebroeders verlo ren gaan voor de JVOZ. Hun voet balkennis, voetbalachtergrond en aantrekkingskracht binnen de re gio zijn onmiskenbaar. Jammer dat de broers geen moment onbe nut laten om de JVOZ in diskre diet te brengen. Zij waren toch ook medeverantwoordelijk voor een opleiding die de laatste jaren bekend stond als verre van perfect. Mede door nevenactiviteiten, ver schil van inzicht én ruzie van drie kapiteins op één schip! Talentvolle spelers hebben daar om afgelopen jaren hun weg naar de JVOZ niet gevonden of zijn af gehaakt. De organisatie binnen de JVOZ staat inmiddels een stuk be ter op de rails. Een tweede voetbal- school is geen optie. Er staat een goede opleiding waar nog potentie in zit. Ik hoop dat men dit wil inzien. In het belang van het Zeeuwse voetbal en de Zeeuwse talenten. Van de Raad van State mag/kan de opslag van radioactief afval in Borssele uitbreiden (12 november). En in een column vraagt de krant zich af of er ooit een einde komt aan de kernafvalberging. Een groepje van 31 personen en vier Duitse natuurorganisaties had den geprotesteerd. Ik vraag me af waarom zij blijven protesteren te gen dit soort zaken, waarom niet het roer omgooien en schone en betere energievoorziening eisen. Thorium en de gesmoltenzoutreac- tor zijn schone, praktische en voor al veilige alternatieven, zelfs hon derd procent C02 vrij. De onbe trouwbare, afzichtelijke en dieron vriendelijke windmolens, welke de VW-diesels zijn onder de 'groe ne energie voorziening', zijn niet meer nodig. De gesmoltenzout- reactor kan als brandstof het kerne- nergieafval (10.000 jaar gevaarlijk) gebruiken. Het kleine beetje restaf val is dan, na verbranding, nog maar 300 jaar licht radioactief Dat lijkt mij zeer aantrekkelijk om van dat enge kernafval af te komen. G. Smallegange (12 noember) schrijft over de bunzing. Hij heeft het over een 'onstrante boensoek'. In welk deel van Zeeland daar zó over gesproken wordt, weet ik niet. In Waarde en omgeving heb ben we het dan over een 'boenk- soenk'. Een ontstrant iemand noe men ze ook wel een 'ontstrante boenksoenk'. De bunzing legt zijn voorraad voor magere tijden in het najaar aan met levende kik kers. Hij bijt die in de lendestreek, zodat de kikker verlamd raakt, maar er niet aan dood gaat. Hij brengt die dan ergens onder in een droge sloot of greppel. Soms wel tien stuks. In het voorjaar zoekt hij ze weer op en vreet ze op. Maar de kikker dril is gewoon, mét de kikker, in le ven gebleven. Door zijn lichaams warmte zet het dril (het eten voor het dikkopje) uit, en moet hij dit uitspuwen. In weilanden en boom gaarden kom je dat braaksel tegen. Het lijkt dan op stijfsel. Niets is 100 procent veilig. Haarscheurtjes zijn helemaal niet zo erg. Hoezo? Iedere vorm van scheurinitiatie kan het ontstaan van grotere scheuren inleiden. Aan de andere zijde zijn er goede technieken om ook tijdens bedrijf de scheurtjes te monitoren op scheurgroei en als dit echt goed wordt gedaan, hoeven we ons niet direct ongerust te maken. Als men puur naar techniek kijkt kan dit goed gaan. Maar als de techniek zegt stoppen en de econo mische belangen nemen de over hand dan moeten we ons zorgen maken. De scheuren zijn met het blote oog niet te zien. Als dit wel zo zou zijn, ben je te laat. Dat de scheurtjes er al in zaten tijdens de fabricage en de techniek van toen die nog niet kon aantonen, hoe weet je dan dat er al scheurtjes in zaten? Het oponthoud op de A58/A256 wordt veroorzaakt door de ver plichting voor auto's, die op de ro tonde Anthony Fokker- straat/Nansenbaan rechtsaf willen slaan, voorrang te geven aan fiet sende scholieren. Al die auto's kunnen op de eerde re rotonde ook de Da Vinciweg op en via de Nobelweg de Nansen- baan bereiken. Daarvoor moeten zij wel om de Zeelandhallen rij den, maar daarmee én het risico op ongelukken met fietsende scho lieren ernstig verminderd (ooit al een dode scholiere) én wordt de doorstroming verbeterd. Ook 's avonds kan van deze optie gebruik worden gemaakt om het verkeer vlotter af te laten vloeien. Wie heeft er trouwens toestem ming gegeven dat de Nobelweg, notabene een openbare weg, mag worden afgesloten met een hek? Is het niet de moeite waard om de infrastructuur die er reeds ligt te benutten, al was het maar tot in 2017 de nieuwe aansluitingen ge reed zijn? kijk voor meer informatie op www.soutebank.nl GHTdetA IM 2015 ZATERDAG 28 NOVEMBER 2015 In deze rubriek geeft de redactie haar lezers een podium. Daarvoor gelden de volgende voorwaarden: De brief moet duidelijk ingaan op nieuws uit de PZC en daarbij de datum van publicatie noemen. De brief mag maximaal 150 woorden lang zijn. Elke brief wordt geredi geerd. De redactie bekort brieven zo nodig om ze passend te maken. Als er te veel brieven zijn voor de beschikbare ruimte maakt de re dactie een selectie. De redactie zal onsamenhangende bijdragen niet publiceren. Ook brieven met een grove, beledigende of anderszins onbetamelijke inhoud worden ge weigerd. U kunt uw brief richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 0118-434005 Tom Aalfs Anna Blamanlaan 148, Vlissingen Dominique du Fossé Hartogsweg 14, Scherpenisse Hans van de Rafelaar Vloedlijn 5, Vlissingen Jan Duin Leliëndaleweg 15, Burgh-Haamstede J. Koeman Polderweg 5, Kruiningen Theo van Broeck Brouwerijstraat 120, Kapellebrug Peter Diepen Evertsenstraat, Goes Lange Vorststraat 40, 4461 JP Goes Tel.: (011 3) 21 12 72 <0 www.optiekdejonge.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 39