Zeeuws kartsucces Vuurwerk afsteken mag bijna overal dankzij succesvolle Formule-1-coureur ZEELAND 3 Thijssenschool is meest mediawijs FEITEN OVER KARTINC Lorenzo Stolk uit Middelburg - leeftijdsgenoot van Max Verstappen en inderdaad de zoon van kartbaanexploitant Joop Stolk - werd dit jaar in het Itali aanse Ancona wereldkampioen karten bij de junioren. Lorenzo Stolk is niet de enige Zeeuw die dit jaar succes boekte in de kleine snelle racewagentjes. Middelburg blijkt een goede voe dingsbodem voor racetalent. Annelien Boutens werd in Anco na met één punt achterstand tweede bij de vrouwen. Haar broer Ruben Boutens veroverde tijdens met het BlueStar Racing- team de mondiale titel. Daarvoor werd Ruben Boutens Nederlands kampioen en hij won hij dit jaar de open kampioen schappen van Groot-Brittannië en Polen. KAMPIOENSCHAP Wie met eigen ogen jong kartta- lent in actie wil zien kan vandaag terecht bij Indoor Karting Middel burg aan de Arnesteinweg 19. Van 11.00 tot 17.00 uur is er de finale van het Nederlands kampioen schap voor jonge coureurs met huurkarts. Het zijn wedstrijden in de NCC Kids-klasse voor kinderen van 10 tot 15 jaar en de IKK-klasse waar voor een minimumleeftijd van 14 jaar geldt. De coureurs worden verder ingedeeld naar gewichts klassen. VLISSINGEN. Groep zeven van de Theo Thijssenschool in Vlissingen is de meest mediawijze klas van Zeeland. In de afgelopen week be antwoordden de Vlissingse leerlin gen vragen en opdrachten over thema's als cyberpesten, program meren, privacy, sociale media en het vinden van betrouwbare infor matie op internet het snelst en het best. Een kwart van de Nederlandse basisschoolleerlingen - ruim hon derdduizend kinderen - deed mee aan de vijfde editie van MediaMas- ters. Groep 7/8 van basisschool de Panta Rhei uit Zeewolde werd de landelijke winnaar. In het landelij ke klassement was de Theo Thijs senschool vierde. De Zeeuwse vuurwerkvrije zo nes betreffen vooral gebieden rond winkelcentra, ziekenhuizen en zorgcentra. Vorig jaar experi menteerde Goes er voor het eerst mee en dat beviel goed. „Tijdens de nieuwjaarsnacht van 1 januari 2015 was er aanzienlijk minder vuurwerkschade dan de jaren er voor", stelt Joke Boel, woordvoer der van de gemeente Goes. Sluis behoort tot het meren deel van de Zeeuwse gemeenten, waar geen vuurwerkvrije zones zijn aangewezen. „Omdat we ie der jaar weinig tot geen klachten ontvangen, zien we geen aanlei ding om met maatregelen te ko men", vertelt voorlichter Anne- loes Lockefeer. Datzelfde geldt voor de ge meente Veere. „Bovendien is de handhavingscapaciteit beperkt, wanneer we het wel zouden doen", aldus communicatieadvi seur, Lieneke van den Heuvel. In Goes en Vlissingen worden de regels gehandhaafd, zoals dat altijd al gebeurde tijdens oud en nieuw. „De vuurwerkvrije zones zijn in de gebruikelijke routes van de boa en politie opgeno men. Daarnaast gaan ze af op mel dingen", vertelt Saskia Tromp na mens Vlissingen. Handhaving is in Reimerswaal Alleen in Vlissingen en Goes zijn er vuurwerk vrije zones. Schouwen- Duiveland en Reimers waal beslissen later. één van de elementen waarover de gemeente nog geen beslissing heeft genomen. „Het instellen van vuurwerkvrije zones is al ruim een jaar een wens van de ge meenteraad", vertelt raadsgriffier Tycho Jansen. „Vooral in Yerseke ervaren mensen vaak overlast. Er wordt dus allang over gesproken, maar het is nog niet zeker hoe de zones en de handhaving ervan worden ingericht." Gemeente Schouwen-Duiveland neemt er maandag een besluit over. Landelijk gezien stellen zeker 56 gemeenten vuurwerkvrije zo nes in, dat is een stijging van 30 procent ten opzichte van vorig jaar. Zeeland lijkt voorlopig nog niet met die trend mee te gaan. ZATERDAG 28 NOVEMBER 2015 gaat Max achterna, De jongens staan in de pitts om aan de race te beginnen, foto's Ruben Oreel Er zijn verschillende type karts. Kinderen tussen de 7 en 11 jaar rijden bijvoor beeld op kinderfeestjes meestal met een 60cc mo tor. In Nederland zijn meerdere kartklassen. Van Micromax (voor kinderen van 7 tot 11 jaar) tot en met de DD2 Master klasse voor 32 jaar en ouder. Je hebt geen diploma's of een rijbewijs nodig om te mogen karten. Bijna alle Formule 1-cou reurs zijn ooit begonnen bij de kartingsport en trainen buiten het seizoen zelfs in karts om fit te blijven, on der wie de wereldkampioen in de Formule 1, Lewis Ha milton. Net als veel F1 -coureurs is ook Verstappen is ooit be gonnen in de kartsport. Hij was zeven toen hij mee deed aan het Belgisch Kam pioenschap van 2006 in de Mini klasse. Nederland kent in totaal 53 kartbanen. Daarvan zijn er 14 outdoor en 39 indoor. In Zeeland zijn nog twee kartbanen open: Indoor Kar ting Middelburg en Karting Paintball Breskens; in West-Brabant kan in Roosendaal, Rucphen en Breda gekart worden. De kartsport is aangesloten bij Knac Nationale Auto sport Federatie (KNAF) Tegenwoordig zijn er ook elektrische karts. Je kunt het geluid aanpassen. Bij wedstrijden is de geluids- grens van de karts 100 deci bel. Het geluid is te vergelij ken met dat van vuurwerk. In Nederland werd op 30 april 1960 de eerste offi ciële kartwedstrijd gereden op een sintelbaan. door Elodie Kint VLISSINGEN. Bijna overal in Zee land mag het vuurwerk gewoon de lucht in knallen tijdens oud en nieuw. Goes en Vlissingen zijn voorlopig de enige twee gemeen ten die vuurwerkvrije zones inlas sen. Andere gemeenten vinden het niet nodig of hebben nog geen besluit genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 35