Wies Saman vertrekt bij BZW en Portiz 20 PORTRET De Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging verliest zijn vertrouwde gezicht. Na 34 jaar vindt secretaris Wies Saman (69) het welletjes. Beminnelijk en tegelijk kordaat. Een netwerker pur sang. Klein van stuk, groot van daden. In dik drie decennia bouwde Wies Saman de BZW uit van een Calimero tot een lobbyclub die er toe doet. Een fullti me secretaris is immers de motor van een werkgeversvereniging. Een stille kracht? Beslist niet. Sa man mengde zich nadrukkelijk in het publieke debat. Een rotonde in plaats van een ongelijkvloerse krui sing in de Sloeweg, omdat de provin cie met een enorme kostenoverschrij- ding kampt? Zijn ze in Middelburg nou een haartje betoeterd om in de voor de Zeeuwse havenbedrijven be langrijke noord-zuidverbinding een soort verkeersdrempel te leggen? Sa man gaf ongezouten kritiek: de voor hem ongegrijpelijke houding van de provincie in de kwestie rond de split sing van Delta. Of de nieuwe econo mische agenda van de provincie, waarin de industrie en havengebon den bedrijven volgens hem een voet noot in de kantlijn zijn. Zeeland gaat hem aan het hart. Dat zie je wel vaker bij Brabanders die op de klei wortel schieten. een niksig kantoortje in een achteraf- straatje in Sas van Gent. Ik heb direct een representatief gebouw aan de Westkade betrokken." Wat werd uw belangrijkste taak? „Het opbouwen van een netwerk. Het kostte jaren, ook om zicht te krij gen op de verhoudingen in Zeeland. Het lastige was dat de BZW geen po sitie had. Je bent pas een speler als je kennis bezit en in dossiers iets te mel den hebt. Pas na een jaar of twaalf be reikten we dat punt. De omslag kwam toen de BZW samenging met het Verbond van Nederlandse Onder nemingen. VNO Zeeland werd BZW. Daarmee verdween de animositeit tussen die twee." De BZW kreeg echt invloed? „Ja, binnen een jaar waren we een speler van formaat, want we vertegen woordigden VNO én NCW. Vervol gens bouwden we dat uit door meer overleg met overheden en een zetel in de Sociaal-Economische Raad Zee land. We zaten ook aan tafel bij de Ka mer van Koophandel en Zeeland Seaports. Door de oprichting van Por tiz, de vereniging van bedrijven in het havengebied, zijn we helemaal in beeld. Als lobby-organisatie mengen we ons veelvuldig in het debat." rend te blijven. Daarom bundelen ondernemers, overheden en onder wijs hun krachten. Helaas is de pro vincie aan de bedelstaf geraakt. Ze heeft weinig geld in de pot om inno vatieve projecten mee te financie ren als er Europees geld moet wor den binnengesleept? Toch hoor je de BZW daar zelden over. „Armoede is niet altijd een nadeel. Schatrijke mensen doen vaak rare dingen met hun geld. Een provincie als Gelderland heeft 4 miljard op de bank staan, omdat ze haar aandelen in energiebedrijf Nuon voor goud geld heeft verkocht. Ik snap dat Zee land daar met enige jaloezie naar kijkt, maar wij zijn hier gedwongen al onze creativiteit aan te spreken. En het dwingt ons samen te werken." Levert dat voldoende op? „Nou, ik ben bijvoorbeeld zeer tevre den dat we erin geslaagd zijn in Zee land een optimale infrastructuur te creëren. Ik noem de Westerschelde- tunnel, de Sluiskiltunnel en, als het allemaal goed gaat, de Sloeweg en straks de Tractaatweg. Dan heb je toch een prima noord-zuidverbin ding. Alleen jammer dat de N61 in Zeeuws-Vlaanderen niet volledig vierbaans is. Zo zonde. Als je toch be zig bent, doe het dan meteen goed." Wat staat er nog op het wensenlijst- je? „Goederensporen. De bocht naar Ant werpen en een spoorverbinding tus sen de Axelse Vlakte en Zelzate. Als haven- en industriegebied heb je een combinatie van spoor, water en weg nodig. Nu moeten goederentreinen vanuit het Sloe naar Dordrecht om daar te rangeren voor de eindbebe- stemming Antwerpen. Dat is mijl op zeven. In de Kanaalzone is een spoor lijn van groot belang voor de ontwik keling van de Axelse Vlakte." Een aantal multinationals inves teert steeds minder in Europa. Dow bijvoorbeeld. Maakt u zich, mede als secretaris van Portiz, zorgen over de Zeeuwse industrie? WIES SAMAN „We hebben een flinke aderlating ge had met de faillissementen van Zalco en Thermphos. Dan ben je ineens 1200 arbeidsplaatsen kwijt. Europa is in Amerika nu impopulair als vesti gingsplaats. Dat heeft tal van oorza ken. Het enige wat je kunt doen, is in Zeeland een perfect resultaat neerzet ten. Zeeland is dus wel wat kwets baar. De havens en de industrie zijn tenslotte goed voor 50 procent van de regionale economie. Je moet er dus al les aan doen om de vestigingsvoor waarden optimaal te houden." Landelijk bungelt Zeeland altijd on deraan innovatielijstjes? Terwijl eco nomische groei van innovatie moet komen. „Het is oneerlijk Zeeland te vergelij ken met bijvoorbeeld de regio Eind hoven. Daar zitten AMSL, Daf, Phi lips enzovoort bij elkaar, inclusief een campus. In Zeeland is dat meer gespreid, maar ook hier innoveren we, alleen is dat wat minder spectacu lair. Je moet je beperkingen kennen." Zeeland wil dat compenseren door mee te doen in grotere verbanden in Zuidwest-Nederland en Vlaande ren. Is dat de oplossing? „Zoek samenwerking waar je ge meenschappelijke belangen hebt. 'Zonder sterke inbreng sneeuw je onder. Helaas bewijst de provincie in het dossier Sloeweg dat ze wat in te halen heeft' Aan de ene kant kun je zo wel din gen voor elkaar krijgen, bijvoorbeeld op het gebied van de kringloopecono mie, logistiek en industrieel onder houd. Zeeland Seaports kan bijvoor beeld ook nog nauwer samenwerken met de Haven van Gent. Aan de ande re kant loop je het gevaar onder te sneeuwen als je geen sterke inbreng hebt. Helaas heeft de provincie in het dossier Sloeweg bewezen dat ze wat in te halen heeft." Is Campus Zeeland, het plan voor de opbouw van een kennisecono mie, een te grote ambitie? „We steunen het, maar er is 81 mil joen euro voor nodig. Dat ligt niet op de plank. Een tweede universiteit voor techniek en ondernemerschap is een loffelijk streven, maar we moe ten oppassen dat we geen huis bou wen waar niks in staat. Om dit voor elkaar te boksen, zul je als provincie politieke zwaargewichten moeten aantrekken om het ministerie over de streep te trekken. Jan-Peter Balken ende of Jan Kees de Jager, dat soort kanonnen. We zijn er mee bezig." Trots op Zeeland? „Jazeker, bedrijven presteren uitste kend. Ook de grote. Dan wordt ge zegd: ach, dat is oude industrie, maar ook die innoveert hoor, want anders kun je niet blijven bestaan. Kijk ook eens naar het toerisme, de agrofood- sector en een Bax-shop. En Zeeland heeft met Danny Hollestelle de Ne derlandse zakenvrouw van het jaar in huis. Het gaat eigenlijk best goed met de BV Zeeland." U heeft voor ABN Amro en een gro te oliemaatschappijen gewerkt. Daarna was u secretaris onderwijs en onderzoek van de faculteit der economische wetenschappen aan de Katholieke Hogeschool Tilburg (KHT), de voorloper van de Univer siteit van Tilburg. Waarom kiest een geboren Bredanaar dan voor een loopbaan in Zeeland? „Ik voelde me toch niet zo op mijn plaats in het onderwijs. Het werk was op zich interessant, maar ik wil de iets concreets gaan doen. Toen zag ik een advertentie van het Neder lands Christelijke Werkgeversver bond (NCW) voor deze functie. Ik kende Zeeland helemaal niet, laat staan Zeeuws-Vlaan deren. Soms spring je in het diepe. Let wel, het waren ook turbulente tijden in het onder wijs, met marxistische ideeën. Werkgevers werden gezien als uitzuigers, winst was een vies woord. Ik dacht: 'Ik moet weer het bedrijfsleven in'." Een voorbeeld? „Nou, toen het fout dreigde te lopen met de Sloeweg, hebben we alle regis ters opengetrokken. Eerst een ge sprek met de gedeputeerde, dan een brief en vervolgens inspreken. Dat is succesvol geweest. Het onzinnige idee van een rotonde op de kruising Sloeweg-Bernhardweg-Westerschel- detunnelweg is van tafel gehaald." De Zeeuwse economie moet zich blijven vernieuwen om concurre- 'Dan wordt gezegd: ach, dat is oude industrie, maar ook die innoveert hoor, want anders kun je niet blijven bestaan' Waarom belandde u in Zeeuws-Vlaanderen? „Ik moest voor twee bazen aan de slag: de Kring van Werkgevers in de Kanaalzone, de 25 grote bedrijven in dat gebied. Daarnaast de BZW, waarvoor ik voor heel Zeeland werkte. De BZW stelde toen wei nig voor. Dat was de reden waar om ik me in Zeeuws- Vlaande ren moest vesti gen, in 'Eigenlijk gaat het best goed met ae BV Zeeland' door Frank Balkenende Wies Saman (69) is ge boren in Breda, maar werkt sinds 1981 in Zee land als secretaris voor de Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereniging. Sinds vorig jaar is hij ook secretaris en pen ningmeester van Portiz, waarin industriële en ha vengebonden bedrijven zich hebben verenigd. Vanuit zijn functie als BZW-secretaris was hij lid van talloze organen zoals de Sociaal-Econo mische Raad Zeeland en de Vereniging van Carga doors in Zeeland. Hij was ook drie termijnen Statenlid voor het CDA. In 2011 werd hij be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau. Saman woont sa men met Phien en heeft uit een vorig huwelijk twee kinderen. De BZW en Portiz zwaaien hem 10 december uit tijdens een officiële afscheidsbij eenkomst in Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20