Frits de Ruyter de Wildt Zeeheld uit Vlissingen was formidabel tacticus en maakte in de oorlog met Engeland h 16 NIEUWS Michiel de Ruyter stond aan de basis van de moderne oorlogvoering op zee. Hij is de held van de huidige hoogste baas bij de Koninklijke Marine, Rob Verkerk. Eigenlijk hadden we ge dacht dat de punt baard van Piet Hein deze pagina zou sie ren, niet de krulsnor van Michiel de Ruy ter. Maar luitenant-generaal Rob Verkerk, de huidige Commandant Zeestrijdkrachten, is heel beslist over wie zijn favoriet is. „Piet Hein is ontegenzeggelijk een zee held. Hij veroverde de zilvervloot, zijn acties op zee waren prima. Maar de betekenis van De Ruyter is veel breder. Hij speelde een doorslaggevende rol in diverse zee slagen en stond aan de basis van moderne oorlogvoering op zee." Wat later in het gesprek: „Als Michiel de Ruyter er niet geweest was, had ik hier misschien niet ge zeten. In de eerste plaats staat hij mede aan de basis van het Korps Ik geef graag leiding zoals De Ruyter dat deed: hij zei niet hoe commandanten iets moesten doen, maar wat het doel was' Mariniers, dat dit jaar 350 jaar be staat. Ten tweede is hij door zijn rol in de zeeslagen mede verant woordelijk voor het voortbestaan van de Republiek der Zeven Pro vinciën, de voorloper van Neder land." Nog steeds is de manier waarop De Ruyter zijn zeestrijd streed een inspiratiebron. „Nee. Ik begon op mijn 18e als adelborst bij het Korps Mariniers. In mijn jeugd was ik er nog niet zo specifiek mee bezig. Als gebo ren Hagenaar heb ik me wel altijd aangetrokken gevoeld tot de zee. Als ik bij Hoek van Holland en in de Rotterdamse haven was, droomde ik altijd van de wereld achter die grote schepen. Ik had ook kunnen gaan studeren, maar het avontuur van de marine trok me aan. Als marinier heb je na een landing vanaf het water altijd je rug naar zee: je moet voor waarts. Die can do-mentaliteit spreekt me aan." Rob Verkerk (55), het is een naam die enige introductie behoeft. An ders dan De Ruyter, die in de beeldvorming de zeeslagen zo on geveer vanaf de voorsteven van zijn oorlogsschepen voerde, voert de huidige Commandant Zee strijdkrachten niet zelf de gevech ten aan, als die al plaatsvinden. Het is veeleer zijn taak om te zor gen dat personeel en materiaal zich in de juiste condities op de juiste plek bevinden. In plaats van op een fregat zal hij in het mari tiem hoofdkwartier in Den Hel der zitten. Om de invloed te schetsen die De Ruyter, ruim 339 jaar terug overleden, nog steeds heeft op zijn werk, gebruikt Verkerk twee Engelse termen. De eerste is mission command, en betreft De Ruyters manier van leidinggeven. „Hij vertelde zijn commandanten niet hoe ze iets exact moesten doen, maar wat het doel was van de operatie. De uit voering was aan hen. Het voordeel daarvan was dat ze hun handelen konden aanpassen aan de omstan digheden en het doel voor ogen hielden. Ik geef ook graag op die manier leiding. Dat heeft wel een belangrijke consequentie: je moet durven loslaten, er op vertrouwen dat mensen de juiste beslissingen nemen. Evaluatie is daarom heel erg belangrijk. Dat zag De Ruyter ook. Hij was een van de eersten die rond een confrontatie briefings en debriefmgs hield." De tweede Engelse term: ma- noeuver warfare. Simpel gezegd: niet met twee schepen langs el kaar heen varen en net zo lang schieten tot het zwakste schip zinkt, maar slim bewegen en de te genstander verrassen. „Zo wist De Ruyter de linie van zijn tegenstan ders te doorbreken en een tijdelijk overwicht te creëren. Van daaruit hakte hij zijn tegenstanders in de pan. Hij was een formidabel tacti cus, maakte handig gebruik van de wind en van ondiepten. Dat deed hij ook tijdens de slag bij Kijkduin, aan het einde van de Derde Engels-Nederlandse Zeeoor log (1672-1674). Daarmee voor kwam hij een invasie door Enge land en Frankrijk." „Toch kun je een parallel trekken. Ook toen ging het om de Mare Li- berum, het internationaal gelden de principe dat de zee vrij moet zijn voor handelsverkeer. Daar hadden we constant mot over met de Engelsen. Ook vandaag de dag zie je dat landen hun territoir op zee uit willen breiden, vooral om naar olie en gas te kunnen boren. Dat staat haaks op het principe van de vrije zee, en leidt tot span ningen. In de Zuid-Chinese Zee bijvoorbeeld, en in het Noordpool gebied. Ver weg? 90 procent van het buiktransport gebeurt met schepen, een groot deel gaat nu of in de toekomst door deze betwis te gebieden. Het openhouden van internationale handelsroutes is ZES VRAGEN AAN lijkheid stond de zorg voor zijn medemens bij hem hoog in het vaandel. Bovendien is De Ruy ter zelf een zoon van vluchtelin gen Van de wapens die de marine nu tot zijn beschikking heeft zou hij wel vrolijk worden. Maar ik denk eigenlijk niet dat hij erg vrolijk zou zijn. Er is in vierhonderd jaar tijd niet zo veel veranderd. Michiel de Ruyter in drie woorden? „Bestevaer. Zeeheld. Beschei den." „Hij heeft met 27 gewonnen zee slagen de soevereiniteit van Nederland in stand weten te houden. Hij was een vernieu wer, die ervoor zorgde dat zo wel de omvang als de organisa tie van de vloot veranderde. Ma ritiem gezien was hij geniaal. Hij won keer op keer van de En gelsen, terwijl zij een grotere vloot hadden." „Zijn jeugdjaren. Het voortra ject dat ertoe leidde dat hij uiteindelijk geschikt was om de vloot te leiden. De Ruyter is van eenvoudige komaf: zijn vader was een bierdrager. Michiels genialiteit, en ook een vleugje ADHD, zorgden ervoor dat hij out-of-the box dacht. Dat maak te hem succesvol." „Het vluchtelingenprobleem. En dat leiders er alleen maar over praten en niets doen. De Ruyter was niet zo'n prater. Van uit zijn geloof en zijn persoon- „Hij heeft zichzelf nooit als held gezien. Dat vond hij maar niks. Hij zou niet zozeer verbaasd zijn, maar vooral hebben gezegd dat het niet om hem ging. Zijn genialiteit zou hij hebben toege schreven aan God." 'Zonder De Ruyter st door Sander van Mersbergen Van De Ruyter is bekend dat hij al op zijn 11e het water op ging. Was u er ook zo vroeg bij? Anders dan De Ruyter hoeft u het niet op te nemen tegen de buren. MICHIEL DE RUYTER Vlissingen 1607- Baai van Syracuse 1676 Admiraal Begon al op zijn 11e met varen, stierfin het harnas. Wordt beschouwd als de grootste zeeheld van de Nederlandse geschiedenis. onterecht - van hem Waar zou hij in deze tijd vrolijk van worden? VOORZITTER STICHTING MICHIEL DE RUYTER, NAZAAT (12E GENERATIE) Held, hoezo? Wat zijn we - vergeten? Waar zou hij zich anno 2015 over op winden? Zou hij verbaasd zijn dat zijn naam nog klinkt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 16