REPORTAGE 13 mmëwM Reusel Bergeijk Achel j> Maar al te vaak ging het mis. Honderden hebben zich dodelijk vergist in het mysterieu ze gevaar van elektrocutie. Op de boerenhoe ven kwam het licht in die dagen nog uit petro leumlampen. Elektriciteit was een onbekend fenomeen, met alle achteloosheid van dien. Na de wapenstilstand van li november 1918 verdween 'dun draod' geruisloos uit het grens landschap. Boeren gebruikten de palen om hun weiland af te bakenen. De oorlog was gedaan, de grens was weer open. Rap zakte de stroom aan verdriet die de Dodendraad had veroorzaakte in het collectief geheugen weg. Honderd jaar na dato ziet Herman Janssen de historische verschrikking als spelvreugde terug bij de kinderen die ze in Zondereigen ontvangen. „We merken bij de jeugd een grote drang om die Dodendraad te overwinnen. Soms slaat de fantasie helemaal op hol." Maar hij weet ook donders goed waarom ze het verhaal levend moeten houden: „Eén keer zei een Afrikaanse jongen tegen onze gids: 'Mijn heer, een oorlog lost niets op en heeft totaal geen zin'. Zo'n reactie weet ons te motiveren." HEK ONDER HOOGSPANNING ZATERDAG 28 NOVEMBER 2015 Meer Nassau EINDHOVEN VALKENSWAAI Sinds 2014 TURNHOUT Molenbeersel MAASEIK Roosteren TILBURG Meer(12 november 1918) Daags na de wapenstilstand spoedt de 19-jarige Jan van Looveren uit Meer zich naar zijn ouders in Wuustwezel, om hun te vertellen dat hij in Nederland een boerderij heeft gekocht. De boerenzoon gaat ervan uit dat de Duitsers, nu het vrede is, de stroom af hebben gezet. Dat is niet zo. r~1 v NEDERLAND De stukjes Belgisch gebied tussen de rijksgrens en de versperring waren ook door Duitse troepen bezet. Baarle-Nassau (26 juli 1915) Twee dagen nadat de Duitsers hun hek bij Baarle-Nassau onderstroom hebben gezet, plaatst de 19-jarige Fransman Lucien Maurits er een zelfgemaakt laddertje van dennenhout tegenaan. Waarschuwingen van buurtbewo ners slaat hij, met fataal gevolg, in de wind. Een van de duizend slachtoffers die omkwamen aan de draad. Baarle-Nassau (9 okt. 1916) De Nederlandse zusjes Toke en Sjowke Verheyen wonen en werken aan weerszijden van de grens. Aan de draad wisse len ze regelmatig spullen uit. Op een kwade dag blaast de wind de rok en de haren van Sjowke tegen de draad. Als Toke haar zus bij de draad wil wegtrekken, wordt ook zij doodgebliksemd. Achel (2 7 september 1917) De 26-jarige Eugène Cox helpt heime- Achelse 'ijk een groep Belgen naar de vrijheid Kluis 'n Nederland, voorbij de draad, te loodsen. Maar er is verraad in het spel. De Duitsers openen het vuur. Cox wordt dodelijk getroffen. Bergeijk (8 september 1916) De vierjarige Peter Wuyts wordt geëlektrocu- teerd terwijl hij spelend onder de draad door wil kruipen. Omstanders moeten de radeloze vader bij zijn kind weghouden. Meteen rubbe ren band wordt de kleuter van de draad ge haald. Een verkoold handje valt op de grond. Belgische grens ROERMOND _VnDodelijk \mmM Reconstruct'e slachtoffer jMr van dodendraad dodendraad #rrV MAASTRICHT Politieke prent van Albert Hahn uit 1915. Het bijschrift luidde: 'Weer een Belg, die over de grens naar Nederland wilde vluchten, in het electrische prikkeldraad blijven hangen en door den stroom gedood'. Nu een spelletje bij het vredesmonument van Zondereigen, toen levensgevaarlijk: het nemen van de Dodendraad. archieffoto Ramon Mangold infographic Julius Wintermans Maps4News bron www.dodendraad.org De Dodendraad bestond in feite uit drie rijen palen, die meestal van dennen hout waren. Op de twee buitenste, minder hoog dan de eigen lijke Dodendraad, stond geen stroom. Ze moesten mens en dier bij het ge vaar weg zien te houden. De stroomdraden waren bevestigd aan porseleinen isolatoren. Van die 'potjes' zijn er later veel terug gevonden in de bodem. De elektrische versperring bestond meestal uit vijf of zes draden, waar steeds een dertigtal centimeters tussen zat. Duitse schildwachten bewaakten wandelend het hek. Ze hadden de taak meteen te schieten als iemand niet op een waar schuwing reageerde. Over dag hielden de Duitsers ook vanuit luchtballonnen de draad in de gaten. Gemiddeld zijn 2,4 slachtoffers per strekken de kilometer gevallen. 10 km HERDENKINGS MONUMENT Sinds 1920

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13