'Problemen grensarbeiders zijn alleen door politiek op te lossen' Multraship wil Veerhaven in tien jaar vernieuwen JIP Hulst geeft uitleg over onder meer geld, seksualiteit en drank ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Het Jongeren Informatie Punt (JIP) Hulst was gisteren op het Reynaertcollege om te praten over geld. Een groepje van vijf tien leerlingen staat aandachtig te kijken naar het slot van de kluis die maar niet open wil. Om de beurt proberen ze de code te kra ken. De frustratie groeit. „Deze vierde kluis is nep. Hij is niet te kraken, maar dat weten zij niet", zegt Timo Knieriem, de jongeren werker van Hulst voor Elkaar la chend. Samen met stagiaire Esra Tezel zette hij deze JIP-middag rond het thema geld in elkaar. „Jongeren staan niet te springen om enquêtes in te vullen. Daarom bedenken wij een spel. Als ze een quiz invullen, mogen ze een po ging wagen een kluis te kraken. Dat maakt het veel aantrekkelij ker", legt Tezel uit. Tijdens de JIP-middagen krij gen jongeren op een laagdrempeli ge manier informatie over onder werpen als seksualiteit, alcohol en drugs, geld, gezondheid en recht. Vorig jaar was er een informatie middag over geld en hadden de leerlingen de taak zoveel mogelijk geld op te vangen in een cabine. Nu staan er vier kluizen waarin verschillende prijzen zitten: een iTunes-kaart ter waarde van 25 eu ro, een cadeaubon van Intertoys van 25 euro, een graffiti workshop voor vijf personen en een bedrag van 100 euro om een feest in het gebouw van Scouting 't Jagertje Hulst te geven. „Alle kluizen hebben dezelfde code, dus iemand die slim is en 'Alle kluizen hebben dezelfde code, dus iemand die slim is en dat doorheeft, kan ze allemaal kraken' dat doorheeft, kan ze allemaal kra ken", vertelt Knieriem met een knipoog. Hij hoopt vooral dat leer lingen zelf naar hem toe komen om vragen te stellen. Esra zegt dat dat ook gebeurt, buiten school om. „We hebben een vast punt in het jongerencentrum Komma, daar komen veel jongeren naartoe. Om te praten over problemen, maar ook om te ontspannen door samen te gamen", vertelt ze. Met de uitkomsten van de en quêtes bepaalt het JIP waaraan ze de volgende keer meer aandacht moeten besteden. „Bovendien merken we dat leerlingen dankzij onze aanwezigheid in de school- pauzes samen de dialoog aangaan. We stimuleren hen beter na te denken over hun uitgaven", legt Knieriem uit. Wanneer de school bel gaat en de pauze voorbij is, is de vierde kluis nog steeds niet ge kraakt. De meeste leerlingen gaan echter met leuke prijzen en stof tot nadenken naar de les. Hij verdiept zich al sinds 1982 in de problematiek en denkt dat het netwerk van informatiepunten in Vlaanderen en Zeeuws-Vlaan- deren dat woensdag officieel van start ging weliswaar een stap in de goede richting is, maar zeker geen mijlpaal. Daar is meer voor nodig. „Over een mijlpaal kun je pas spreken als de problematiek van de grensarbeiders groten deels is opgelost." Volgens Ten Hoor zien grensarbeiders nog steeds door de bomen het bos niet. Hij spreekt van 'bureaucra tie'. „De problemen rond onder meer belastingzaken en de socia le zekerheid zijn nog steeds on voldoende opgelost." In de jaren tachtig, herinnert Ten Hoor zich, was iedereen be- 'Over een mijlpaal kun je pas spreken als de problematiek van de grensarbeiders grotendeels is opgelost' zig met de grensarbeid: het kabi net, de Tweede Kamer en alles daaromheen. Het oud-raadslid uit zich in een open brief over de 'eeuwige kwestie' van de grensarbeiders: „Ik ben ervan overtuigd dat niet Nederland maar België de oor zaak is van de aanhoudende pro blemen. Daar regeert de bureau cratie en staat niemand echt te springen om oplossingen te zoe ken. Alleen de politiek kan dat, maar er moet wel een wil zijn en die ontbreekt. België moet het fe deraal oplossen, want het draait niet alleen om Nederland en Vlaanderen maar ook om Frank rijk en Duitsland." TERNEUZEN. De voormalige Veer haven in Terneuzen zal over maxi maal tien jaar zijn gerenoveerd. Sleep- en bergingsbedrijf Multra ship heeft dit zwart op wit toege zegd aan de gemeente. De toezegging was een voor waarde van de gemeente om de voormalige Veerhaven direct door te verkopen aan Multraship, nadat de gemeente de haven heeft over genomen van het Rijk. Multraship 'krijgt' de haven voor 297.625 euro, het bedrag dat de gemeente er ook voor betaalt. De haven is ge taxeerd op 737.625 euro. Hiervan is 440.000 euro afgetrokken, omdat de havensteigers al jaren in slech te staat verkeren. Herstel is een 'dure grap'. Multraship zal bij voorrang de hoofdsteiger aanpakken waaraan de gemeente ook een bijdrage zal leveren, in 2017, in het kader van het aantrekkelijker maken van de hele omgeving van de Veerhaven. De bedoeling is dat er ook een kleine horecavestiging komt. De verkoop aan Multraship - die de gemeenteraad nog wel officieel moet goedkeuren - betekent een doorbraak in een al jaren slepende kwestie. De twee andere gebrui kers, watersportvereniging Neu- sen en stichting Jachthaven Ter- neuzen, steunen het plan. VRIJDAG 27 NOVEMBER 2015 Kraak de kluis en leer een les door Gertie de Boey Leerlingen van het Reynaertcollege mogen na het invullen van een vragenlijst een kluisje kraken. foto's Camile Schelstraete Amber Heirman (13) uit Hulst: „Ik heb geprobeerd om die laatste kluis te kraken, maar het lukte niet. Jammer, want ik wilde wel een prijs winnen. Ik vind geld heel belangrijk. Waar ik het voornamelijk aan uit geef? Aan leuke spulletjes... Eigenlijk aan van alles. Ik ga vaak met vrien dinnen naar de stad en koop dan best veel." Pieter Banach (14) uit Hengstdijk: „Ik ga niet goed met mijn zakgeld om, ik geef het veel te snel uit. Voor al aan snoep en games. Ik vind het goed dat het JIP op deze manier in formatie geeft aan jongeren. Nu ga ik toch eens proberen om wat meer te sparen, want geld is belangrijk. Ze ker als je bedenkt wat je allemaal kunt kopen met een papiertje." Dayna Schram (15) uit Kloosterzan- de: „Ik probeer zo goed mogelijk met mijn geld om te gaan, maar dat lukt niet altijd. Ik werk tien tot zes tien uur per maand voor 4,26 euro per uur. Dat geld gaat op aan haar verf. Eerst liet ik mijn haar verven bij de kapper, maar mijn moeder kwam met het idee om zelf een grote pot te kopen. Dat spaart uit." door Wout Bareman SAS VAN GENT. Vooral België is de oorzaak van problemen waarmee grensarbeiders op allerlei gebied worden geconfronteerd. Dat zegt oud-PvdA-raadslid Wim ten Hoor uit Sas van Gent. door Harmen van der Werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 81