Snel, sneller, 4G+ NIEUWS 7 5SÏED SAMSUNG Hl Er klonk hoop uit het bericht van de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) begin deze week: drie dagen lang kwamen er bijna geen bootjes met migranten aan op de kusten van de Griekse eilan den. 'Maar 155 mensen op zondag. Een drastische daling.' En er is ook al een week niemand verdron ken. Misschien was hier dan wel de lang uitgebleven 'winterdip' in de vluchtelingenstroom. Maar, zo meldt IOM-woord- voerster Kelly Namia nu telefo nisch vanuit Griekenland: „Op dinsdag kwamen er 3.000 mensen aan op de Griekse eilanden. We denken nu dat de dip dit weekein de heeft gelegen aan het slechte weer én aan de afschrikwekkende werking van een oefening van de Turkse kustwacht." Toch, meldt Namia, is het hoogtepunt van de ze zomer voorbij. „Toen kwamen er 7.000 mensen per dag over van uit Turkije." De 3.000 migranten die dins dag aankwamen in Griekenland, zijn nu bezig met hun reis verder Europa in. De afgelopen vijf we ken bereikten wekelijks tussen de 1.600 en 1.800 vluchtelingen Ne derland. Staatssecretaris Klaas Dijkhoff spreekt al weken van een 'stabiele hoge instroom'. „In 2015 zien we in tegenstelling tot eerde re jaren vooralsnog geen daling in de asielinstroom aan het einde van het jaar", aldus de staatssecre taris. De druk op de asielopvang is daarom volgens hem onvermin derd hoog. Er lekte zelfs al een ka binetsplan uit waarin stond wat er moest gebeuren als er echt geen bedden meer beschikbaar waren: dan worden asielzoekers met wat geld in de hand de straat opgestuurd om zelf ergens een slaapplaats te vinden. Toch komen er nu beduidend minder mensen binnen dan de 4.200 en 2.400 in de laatste weken van september. Wel is 1.700 per week een stuk meer dan in dezelf de periode vorig jaar: toen kwa men er in heel de maand novem ber 2.100 asielverzoeken. Maar ook afgelopen winter kwam de echte 'winterdip' pas in de maanden ja nuari en februari. Volgens het ministerie van Vei ligheid en Justitie zijn de 1.700 asielzoekers over wie Dijkhoff sprak ook vorige week in Neder land gearriveerd. „De achterstand in registratie is nagenoeg ingelo pen", zegt een woordvoerder. Maar niet allemaal kwamen ze met een bootje over de Middel landse Zee. Per vliegtuig kwamen 330 mensen aan. Het zijn zoge noemde nareizigers: vrouwen en kinderen van vluchtelingen die al in Nederland zijn. Het overheidsplatform Op nieuw Thuis meldt dat er 700 asielzoekers met een verblijfsver gunning per week weg kunnen uit een azc omdat er een woning voor hen is gevonden „Dat aantal stijgt, maar het is nog onvoldoen de", zegt een woordvoerder. Het betekent ook dat de druk op het COA én gemeenten om nieuwe opvangplekken te vinden onverminderd hoog blijft. Als er zich per week 1,700 (nieuwe) vluchtelingen melden en er weke lijks 700 (oude) vluchtelingen doorstromen, moeten er elke week 1.000 bedden bij. Uit recente cijfers van het COA blijkt dat er momenteel zo'n 3.000 noodopvangplekken (verspreid over 5 gemeenten) in voorberei ding zijn: genoeg voor de komen de drie weken. Ook zijn er nog ze ker tien concrete plannen voor nieuwe azc's, maar de bouw daar van duurt langer. kaar uiteindelijk in vijf opvanglo- caties (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Eindho ven) waar illegalen sobere op vang van 'enkele weken' krijgen. Voorwaarde is dat ze moeten meewerken aan vertrek. Voor de rest wordt niets - althans niet door het rijk - geregeld. Tegenstanders schamperden al van een 'politiek akkoord', maar nu is er groen licht. Staats secretaris Dijkhoff is tevreden. „Het is wel prettig dat men de analyse van het kabinet deelt. An ders hadden we opnieuw moe ten beginnen." Veel gemeenten willen wei gerachtige illegalen niet op straat zetten, al was het maar uit angst voor criminaliteit. Daarom zet een grote groep burgemees ters achter de schermen in op drie eisen. Ze willen illegalen langer opvang kunnen bieden, meer en grotere opvanglocaties en een oplossing voor illegalen die worden weggestuurd. Supersnel internetten met 4G+. Nu al in 139 gemeenten. PART OF THE DEAL vodafone.nl/samsung Vodafone Power to you VRIJDAG 27 NOVEMBER 2015 Protest tijdens de bewonersavond in oktober. foto Robert Vos/ANP Geen echte dip in aantal vluchtelingen door Cyril Rosman ROTTERDAM. Er komen minder vluchtelingen aan in Europa dan van de zomer. Het was zelfs een paar dagen stil op de Griekse eilan den. Maar een echte winterdip is er nog niet. En met 1.700 nieuwko mers per week blijft het ook druk in de Nederlandse opvangcentra. 700 Per week gaan zo'n 700 vluchtelingen van tijdelijke opvang naar een permanente woning, terwijl er in dezelfde periode 1.700 nieuwe vluchtelingen bij komen Uitgeprocedeerde asielzoekers tijdens een protest, eerder dit jaar. foto Evert Elzinga/ANP IT "1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7