Eén opleiding voor technisch vmbo Fijn mondgevoel en nog gezond ook College kan ook leven met 600 asielzoekers Toppertje Halfleeg Hoe kouder, hoe beter de kluts 2 ZEELAND Nederland bakt niet alleen, Nederland stampt en prakt dat het een lieve lust is. Want de winter komt eraan. COMMENTAAR De Zeelandbrug is een topper. Daarom maakt de Rijks dienst voor het Cultureel Erfgoed er een monument van. Een rijksmonument dus. Is dat overdreven? Je kunt de Zeelandbrug zien als slechts een eindeloze rij betonbogen die Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland met elkaar verbindt. Als een lastige, want te veel smalle brug in de noord-zuidroute. Als een lelijk stuk infrastructuur midden in een schitterend natuurgebied. Gelukkig kijkt de Rijksdienst anders naar de brug. De dienst ziet er een pareltje van de wederopbouw in. Terecht. De brug is bij zonder in zijn compromisloze her haling van eenvoudige vormen, in zijn dominantie over het water en over de dijken. De Zeelandbrug wordt niet erva ren als een pijnlijke wond in het landschap, maar juist omarmd en talloze malen gefotografeerd. Ie dereen herkent de brug als een icoon van Zeeland. Even bijzonder is de financiering. De Zeelandbrug kon destijds alleen worden aangelegd als er tol zou worden geheven. Dat ligt altijd gevoelig. Toch werd de kilo meterslange constructie een zeer waardevolle verbinding tussen de Zeeuwse eilanden. Inmiddels is de brug al vele jaren tolvrij. Experiment geslaagd. ledereen herkent en omarmt de Zeelandbrug als een icoon van deze provincie Zo'n 130 vierdejaars vmbo-ers gaan in augustus 2017 twee tot drie dagen per week les krijgen in het CTT, dat in het gebouw van Het onderwijsprogramma kent vijf techniekrichtingen zoals maintenance en ICT en wordt nog verder ontwikkeld. Scalda in Terneuzen komt. De techniekopleidingen van De Rede, het Zwin College en Reynaert Col lege zijn nu niet exact hetzelfde. Om de overgang van middelbare school naar mbo en de samenwer king met de scholen soepel te la ten verlopen, krijgen de derde jaars vanaf augustus 2016 allemaal hetzelfde onderwijsprogramma. „Bij de ene school zijn program ma's nu samengevoegd en bij de andere bijvoorbeeld weer niet, er zijn grote verschillen", legt rec tor-bestuurder Piet de Witte van het Reynaert College uit. Het nieu we onderwijsprogramma kent vijf techniekrichtingen zoals mainte nance en ICT en wordt nog verder ontwikkeld. Bedrijven denken daar ook over mee. De Witte: „We hebben een aan vraag voor deze opleiding, die de vakmanschapsroute heet, inge diend bij het ministerie voor On derwijs, Cultuur en Wetenschap, maar we staan er positief in dat die wordt toegekend." De vakmanschapsroute is een leergang waarbij het derde en vier de jaar van het vmbo zijn samen gevoegd met het eerste en tweede leerjaar van het mbo. Het mbo ni veau 2 diploma kan daardoor snel ler worden gehaald. Het centrum komt in de be staande techniekvleugel van Scal da. „Rond augustus 2016 gaan we verbouwen", vertelt CTT-program- mamanager Jeanette Hageman. Hoe het er precies uit komt te zien, wordt nog besproken met be drijven, gemeenten en de provin cie. Almanak Ja, het pakje drinken was lekker ge weest. Toch liet de zesjarige jongeda me merken niet helemaal tevreden te zijn over haar drankje voor in de pau ze. In de auto op de weg naar huis gaf zij aan dat het tijd werd om eens wat anders in haar schooltasje te doen. Was de smaak niet goed, misschien? Nee, daar lag het niet aan. Ze had er van genoten. Was het dan misschien dat ze over haar kleren had geknoeid met haar chocomel? Ook dat bleek niet het geval. Het was 'gewoon' omdat er te weinig in zat. „Want op het pakje stond halfvol." Wereldboom lost plastic soep op Basisschool De Wereld boom in Hulst heeft de bes te ideeën geleverd in de strijd tegen het afvalpro bleem in zee, de plastic soep. De leerlingen van de groepen 5 en 6 wonnen, met ideeën als een face- bookpagina, een zeezeef en borden op het strand, alle maal een dopperfles. Basis school Laureyn in Philippi ne ontving een eervolle vermelding. Initiatiefne mers van de actie waren Schoon Zeeland, Natuur&Zo en Bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen. Sluis onderzoekt aanleg strandje B en W van Sluis steken 10.000 euro in een haal baarheidsonderzoek naar de aanleg van een strandje bij Hoofdplaat. Dat is een vurige wens in het dorp en van de WD-fractie in de Sluise gemeenteraad. In het onderzoek wordt op een rijtje gezet wat het kost om het strandje aan te leggen en te onderhouden, maar ook welke technische maatregelen er genomen moeten worden om te voor komen dat het strand weer wegspoelt. 8000e bezoeker voor Warenhuis Streekmuseum Het Waren huis in Axel ontving giste ren haar achtduizendste be zoeker, die meteen bewees dat het museum niet al leen geliefd is bij Zeeuws- Vlamingen. Janneke Vogel zang (foto) uit het Noord- Hollandse Zwanenburg was de gelukkige. Ze ont ving een bos bloemen, een mand met streekproducten en twee toegangsbewijzen voor het museum. Het mu seum werd afgelopen maart officieel geopend. Boerderij wordt filmlocatie Voor de televisieserie Als de dijken breken worden er volgende week dinsdag op names gemaakt bij boerde rij Ondersteboven in Osse- nisse. Ook figureren er geitjes in de serie, die van zorg- en beleefboerderij Binnenste buiten uit Terhole afkom stig zijn. De serie van producent Jo- han Nijenhuis wordt ko mende maanden op meer dere plaatsen in Nederland en Vlaanderen opgenomen en gaat over een nieuwe watersnoodramp. Bij het restaurant van Ter Reede in Vlissingen zit Josi- na Blaakman (88) aan de boerenkool stamp met worst. „Als het op de menukaart staat, kies ik altijd voor stamppot. Vroeger ook al. Behalve op zonda gen, natuurlijk." Ook Mien Weststrate (87) heeft vandaag stamp gegeten, net zoals ze deed in haar jeugd. Boerenkool, witte of savooye kool: „En mijn moeder maakte nog zuurkool." Op 1 december eindigt de me teorologische herfst en begint de winter. Tijd voor kluts, dus. Stefan Harthoorn, instructeur koken bij Scalda, veert op. Stamp? Zeker lust hij dat. „Blote billetjes in het gras, peekluts", roept hij enthousiast. Hoe een Makkelijk hoor, zo'n gestampte pot of prakkie. Je lepelt het zó naar binnen, het glijdt zó je slokdarm in en bovendien, de kans op morsen is een stuk kleiner dan bij dat ge priegel met mes en vork. Dach ten wij zo. Maar is het ook gezónd? En be hoort een mens niet te eten in het zweet zijns aanschijns, snij dend en prikkend en schuivend, maar bovenal: kauwend? Diëtiste Lavina Mulders-Rem van WVO Zorg in Vlissingen kijkt bedachtzaam. Kauwen is belangrijk omdat het speeksel enzymen bevat die de vertering van het voedsel bevorderen. Mul ders: „Het is logisch dat een stamppot of geprakt eten korter in de mond blijft. Dan kunnen de enzymen ook minder lang in werken." Aan de andere kant, het is ook belangrijk dat het fijn genoeg is. Als iemand niet goed kauwt of kan kauwen, is het wellicht be ter dat het voedsel gestampt, ge pureerd of geprakt wordt. „Prak ken is prima", vat de diëtiste sa men. „De sensibiliteit in tong en mond gaat omhoog. Ik denk dat heel veel mensen het mondge voel van stamppot waarderen. Dat smeuïge. En dan niet aange lengd met water of bouillon, maar lekker met jus. Misschien doet het ook wel denken aan de prakjes van de kindertijd, onbe wust." Ton Snijders, hoofd Res taurant en Voeding bij Ter Ree- de, zet bij zichzelf thuis elke week minstens één keer stamp pot op tafel. „Vooral bij andijvie 'Ik denk dat heel veel mensen het mondgevoel van stamp waarderen' gaat er verhoudingsgewijs veel groente in", zegt hij. Ook dat maakt stamp heel gezond, voor al als er rauwe spinazie, andijvie of postelein in worden ver werkt. De 'doelgroep' van WVO Zorg - ouderen - is dol op stamp. „Acht op de tien mensen hier wil een gladde puree en groen ten die zo gaar zijn, dat ze bijna geen beet meer hebben", weet Snijders te vertellen. In het res taurant van Ter Reede staat vaak stamp op het menu. Boerenkool, hutspot en zuurkool zijn favo riet. Tijdens de discussie was al snel duidelijk dat die 300 niet op steun kon rekenen. Volgens Lo- nink zijn de procedures zover ge vorderd (er liggen al bestuurs overeenkomsten en dergelijke waarin alles tot achter de kom ma is geregeld) dat verminde ring tot 600 complicaties zou kunnen veroorzaken, maar uit eindelijk zei hij er eventueel wel mee te kunnen leven. En in de praktijk zal het aantal asielzoe kers die 600 tóch niet overstij gen. Lonink deed de raad, die vooral de veiligheidsaspecten aanstipte, de absolute toezeg ging dat met de gemeente niet te praten valt over de verlenging van de periode van de noodop vang van één jaar. En hij verze kerde dat, pas als de veiligheids maatregelen tot in de puntjes zijn geregeld, de asielzoekers mo gen komen. Dat is waarschijnlijk vanaf maandag. door Sophie Stockman TERNEUZEN. Vmbo-ers die volgend jaar een techniekopleiding gaan vol gen, krijgen in hun derde leerjaar allemaal hetzelfde techniekonder- wijs, om het naadloos aan te laten sluiten op het Centrum voor Top- Techniek (CTT). Tip? redactie@pzc.nl HULST HOOFDPLAAT AXEL OSSENISSE Alle dagen door Ondine van der Vleuten Lavina Mulders-Rem, diëtiste door Wout Bareman TERNEUZEN. Burgemeester Jan Lo- nink hield de gemeenteraad gis teravond voor niet te tornen aan het maximumaantal asielzoekers van 800. De raadsfracties TOP/GB en Provinciaal Belang Zeeland wilden niet verder gaan dan 600 en 55terneuzen zelfs maar tot 300.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 79