Waterdunen: diepe kreken en hoge duinen Tennisjaar Lesley Kerkhove was 'best oké' Gino Buysrogge richt expositie Sinatra in Commissie MER kraakt onduidelijkheid over berging op lange termijn De overheid moet sneller knopen doorhakken over de uiteindelijke berging van radioactief materiaal. DEN HAAG. Het programma voor de ondergrondse opslag van radio actief afval en verbruikte splijtstof van de kerncentrale in Borssele za delt toekomstige generaties met te veel financiële en veiligheidsrisi co's op. Het ministerie van Infrastruc tuur en Milieu maakt in dit ont werpprogramma onvoldoende dui delijk hoe het radioactief afval en verbruikte splijtstof op termijn wil bergen. Ook de financiering is nog een vraagteken. Die kritiek heeft de onafhanke lijke Commissie MER (milieuef fectrapportage) op het Nationaal Programma voor het beheer van radioactief afval en verbruikte splijtstoffen. Daarin kiest het mi nisterie voor langdurige boven grondse opslag van radioactief af val. Het blijft nog minstens 100 jaar liggen bij de Centrale Organi satie voor Radioactief Afval (Covra) in Borssele, die vergun ning heeft gekregen om uit te brei den met twee opslaggebouwen. Over de ondergrondse eindber- ging wordt pas over rond het jaar 2100 een keuze gemaakt. Pas rond 2130 volgt de definitieve onder grondse opslag. Het ministerie wil de keuzes openhouden, omdat er komende decennia wellicht nieu we inzichten ontstaan over ber gingsmethoden. Minister Schultz van I&M heeft de Commissie MER om ad vies over het programma ge vraagd. De commissie vindt het rapport veel te vrijblijvend. Het bevat te 'weinig concrete acties die moeten leiden tot ondergrond se berging van kernafval'. De com- missie mist een financieel plan. Ook moeten veel eerder ber gingslocaties worden gereser veerd. Anti-kernenergieorganisatie Stichting Laka verweet het kabi net eerder het besluit over de eind- berging 'absurd ver voor zich uit te schuiven'. De Commissie MER deelt die kritiek. Ze raadt aan regelmatig te me ten hoe het staat met dit program ma. Ook moeten de kosten en de onzekerheden in beeld worden ge bracht. Verder adviseert de com missie deskundigen en het pu bliek te betrekken bij keuzes voor een veilige, ondergrondse berging van radioactief afval. GROEDE. Vanaf de grond lijkt het werk eentonig: al maandenlang wordt er in het toekomstige natuurge bied Waterdunen bij Groede alleen maar zand verre den. Vanuit de lucht is wel goed te zien waar dat toe leidt. Het krekenpatroon in de Jong- en Oud-Breskens- polder krijgt steeds meer zijn definitieve vorm. En het kunstmatige duingebied aan het water, waar straks het vakantiepark van Molecaten komt, wordt steeds hoger. De Slikkenburgseweg, die nu nog dwars door het ge bied loopt, verdwijnt straks. De kreken worden met de Westerschelde verbonden via een kanaal. Dat komt bij 't Killetje, linksboven in de foto. Molecaten legt daar ook een boulevard met hotel aan. Uiteindelijk worden in het natuurgebied ook nog fiets- en wandelpaden aangelegd. Het natuurgebied moet binnen twee jaar helemaal klaar zijn. PAGINA 16 PAGINA 4 5 www.pzc.nl zeeuws-vlaanderen@pzc.nl VRIJDAG 27 november 2015 eeland Kritiek op opslag kernafval door Frank Balkenende 2130 Pas in 2130 wordt radioactief afval en verbruikte splijtstof diep in de aarde opgeborgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 78