Vakantievieren op nieuw landgoed Fijn mondgevoel en nog gezond ook College kan ook leven met 600 asielzoekers Toppertje Halfleeg Hoe kouder, hoe beter de kluts 2 ZEELAND Nederland bakt niet alleen, Nederland stampt en prakt dat het een lieve lust is. Want de winter komt eraan. COMMENTAAR De Zeelandbrug is een topper. Daarom maakt de Rijks dienst voor het Cultureel Erfgoed er een monument van. Een rijksmonument dus. Is dat overdreven? Je kunt de Zeelandbrug zien als slechts een eindeloze rij betonbogen die Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland met elkaar verbindt. Als een lastige, want te veel smalle brug in de noord-zuidroute. Als een lelijk stuk infrastructuur midden in een schitterend natuurgebied. Gelukkig kijkt de Rijksdienst anders naar de brug. De dienst ziet er een pareltje van de wederopbouw in. Terecht. De brug is bij zonder in zijn compromisloze her haling van eenvoudige vormen, in zijn dominantie over het water en over de dijken. De Zeelandbrug wordt niet erva ren als een pijnlijke wond in het landschap, maar juist omarmd en talloze malen gefotografeerd. Ie dereen herkent de brug als een icoon van Zeeland. Even bijzonder is de financiering. De Zeelandbrug kon destijds alleen worden aangelegd als er tol zou worden geheven. Dat ligt altijd gevoelig. Toch werd de kilo meterslange constructie een zeer waardevolle verbinding tussen de Zeeuwse eilanden. Inmiddels is de brug al vele jaren tolvrij. Experiment geslaagd. ledereen herkent en omarmt de Zeelandbrug als een icoon van deze provincie „Twintig tot vijfentwintig stuks waarvan een dienstwoning die permanent wordt bewoond. Slechts drie procent van het ter rein mag worden bebouwd", zegt 'Het worden nu recreatiewoningen, maar ik hoop dat het permanente woningen kunnen worden' projectontwikkelaar René Faasse uit Kamperland. „Het worden nu recreatiewoningen, maar ik hoop dat het permanente woningen kunnen worden. Dat hangt alleen af van de hoeveelheid huizen die de gemeente Noord-Beveland mag bouwen." Volgens Faasse is er best belangstelling om perma nent te wonen op een landgoed. Het Camperveer wordt aangelegd bij de oude veerdam op een ter rein grenzend aan de Schotsman en de Ruiterplaatweg. „Tweehon derd meter van het Veerse Meer en de oude veersteiger en 100 me ter van de jachthaven." Faasse wil een echt landgoed neerzetten, met waterpartijen en gras, struiken en bomen die de huizen aan het zicht onttrekken. Het landgoed zelf wordt openbaar toegankelijke natuur. „Het krijgt een eigen identiteit. Ik neem heel duidelijk afstand van die vinex- achtige recreatieparken. Je kunt op een briefje uittekenen dat die over enkele decennia verpaupe ren. Dit wordt met de jaren mooier als de bomen en struiken groeien." Faasse wil een mix van moder ne en meer historische ontwer pen. Ondanks dat op relatief korte afstand de nodige vakantieparken zijn en bovendien nog een park op punt van bouwen staat tegen over hotel Kamperduinen, ver wacht Faasse dat zijn landgoed voorziet in een behoefte. De ver koop begint in het voorjaar, de bouw waarschijnlijk na de zomer. Almanak ]a, het pakje drinken was lekker ge weest. Toch liet de zesjarige jongeda me merken niet helemaal tevreden te zijn over haar drankje voor in de pau ze. In de auto op de weg naar huis gaf zij aan dat het tijd werd om eens wat anders in haar schooltasje te doen. Was de smaak niet goed, misschien Nee, daar lag het niet aan. Ze had er van genoten. Was het dan misschien dat ze over haar kleren had geknoeid met haar chocomel? Ook dat bleek niet het geval. Het was 'gewoon' omdat er te weinig in zat. „Want op het pakje stond halfvol." Vluchtelingen komen vandaag De nieuwe lichting vluch telingen die wordt opge vangen in de Zeelandhal len in Goes, arriveert naar alle waarschijnlijkheid van daag. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers moest daar al twee keer op terug komen, want eerst zou het woensdag zijn, toen giste ren en nu dus vandaag. Het gaat om vluchtelingen uit Syrië en Eritrea, in to taal komen er vier- tot vijf honderd voor een periode van minimaal drie en mo gelijk tien maanden. Opening van oesterkwekerij In Kats wordt vandaag een binnendijkse overdekte oesterkwekerij officieel ge opend. De kwekerij is erop gericht om de gevaren van oesterkweek tegen te gaan en het hele jaar consump tieoesters te kweken. In 24 bassins met elk een in houd van 260 kubieke me ter wordt phytoplankton gekweekt, de natuurlijke voeding van oester. Gede puteerde Jo-Annes de Bat houdt een toespraak tij dens de opening, die om 15.30 uur begint aan de Co- lijnsplaatse Groeneweg 2. PvdA in de bres voor geocachers Locatiespelen als Geoca- ching en Ingress hebben toegevoegde waarde voor Vlissingen, vindt de PvdA. Maar de beperkende voor waarden die Vlissingen re cent in de apv opnam ma ken het vrijwel onmogelijk om wandelend een route te spelen. Waarom moeten caches 500 meter van el kaar liggen, terwijl de mon diale norm 160 meter is, wil de PvdA weten. Ga met de spelers in gesprek, maant de partij. Website over jaarwisseling De gemeente Kapelle heeft een website gelanceerd met allerlei informatie met betrekking tot de jaarwisse ling. Voorgaande jaren zat er in De Scheldepost een aparte bijlage over de jaar wisseling. Dit jaar is ervoor gekozen om geen bijlage te plaatsen, maar om een web site te openen. Op www.ka- pelle.nl/jaarwisseling is in formatie te vinden over de regels omtrent vuurwerk, carbidschieten en vreugde vuren. Ook is er te vinden hoe overlast gemeld kan worden en wat er voor maatregelen getroffen zijn. Bij het restaurant van Ter Reede in Vlissingen zit Josi- na Blaakman (88) aan de boerenkool stamp met worst. „Als het op de menukaart staat, kies ik altijd voor stamppot. Vroeger ook al. Behalve op zonda gen, natuurlijk." Ook Mien Weststrate (87) heeft vandaag stamp gegeten, net zoals ze deed in haar jeugd. Boerenkool, witte of savooye kool: „En mijn moeder maakte nog zuurkool." Op 1 december eindigt de me teorologische herfst en begint de winter. Tijd voor kluts, dus. Stefan Harthoorn, instructeur koken bij Scalda, veert op. Stamp? Zeker lust hij dat. „Blote billetjes in het gras, peekluts", roept hij enthousiast. Hoe een Makkelijk hoor, zo'n gestampte pot of prakkie. Je lepelt het zó naar binnen, het glijdt zó je slokdarm in en bovendien, de kans op morsen is een stuk kleiner dan bij dat ge priegel met mes en vork. Dach ten wij zo. Maar is het ook gezónd? En be hoort een mens niet te eten in het zweet zijns aanschijns, snij dend en prikkend en schuivend, maar bovenal: kauwend? Diëtiste Lavina Mulders-Rem van WVO Zorg in Vlissingen kijkt bedachtzaam. Kauwen is belangrijk omdat het speeksel enzymen bevat die de vertering van het voedsel bevorderen. Mul ders: „Het is logisch dat een stamppot of geprakt eten korter in de mond blijft. Dan kunnen de enzymen ook minder lang in werken." Aan de andere kant, het is ook belangrijk dat het fijn genoeg is. Als iemand niet goed kauwt of kan kauwen, is het wellicht be ter dat het voedsel gestampt, ge pureerd of geprakt wordt. „Prak ken is prima", vat de diëtiste sa men. „De sensibiliteit in tong en mond gaat omhoog. Ik denk dat heel veel mensen het mondge voel van stamppot waarderen. Dat smeuïge. En dan niet aange lengd met water of bouillon, maar lekker met jus. Misschien doet het ook wel denken aan de prakjes van de kindertijd, onbe wust." Ton Snijders, hoofd Res taurant en Voeding bij Ter Ree- de, zet bij zichzelf thuis elke week minstens één keer stamp pot op tafel. „Vooral bij andijvie 'Ik denk dat heel veel mensen het mondgevoel van stamp waarderen' gaat er verhoudingsgewijs veel groente in", zegt hij. Ook dat maakt stamp heel gezond, voor al als er rauwe spinazie, andijvie of postelein in worden ver werkt. De 'doelgroep' van WVO Zorg - ouderen - is dol op stamp. „Acht op de tien mensen hier wil een gladde puree en groen ten die zo gaar zijn, dat ze bijna geen beet meer hebben", weet Snijders te vertellen. In het res taurant van Ter Reede staat vaak stamp op het menu. Boerenkool, hutspot en zuurkool zijn favo riet. Tijdens de discussie was al snel duidelijk dat die 300 niet op steun kon rekenen. Volgens Lo- nink zijn de procedures zover ge vorderd (er liggen al bestuurs overeenkomsten en dergelijke waarin alles tot achter de kom ma is geregeld) dat verminde ring tot 600 complicaties zou kunnen veroorzaken, maar uit eindelijk zei hij er eventueel wel mee te kunnen leven. En in de praktijk zal het aantal asielzoe kers die 600 tóch niet overstij gen. Lonink deed de raad, die vooral de veiligheidsaspecten aanstipte, de absolute toezeg ging dat met de gemeente niet te praten valt over de verlenging van de periode van de noodop vang van één jaar. En hij verze kerde dat, pas als de veiligheids maatregelen tot in de puntjes zijn geregeld, de asielzoekers mo gen komen. Dat is waarschijnlijk vanaf maandag. door Melita Lanting KAMPERLAND. Net buiten Kamper land, in de Onrustpolder, komt Do mein Het Camperveer. Een land goed in Engelse stijl waar (voorals nog) recreatiewoningen worden neergezet. Tip? redactie@pzc.nl GOES KATS VLISSINGEN KAPELLE Alle dagen door Ondine van der Vleuten Lavina Mulders-Rem, diëtiste door Wout Bareman TERNEUZEN. Burgemeester Jan Lo- nink hield de gemeenteraad gis teravond voor niet te tornen aan het maximumaantal asielzoekers van 800. De raadsfracties TOP/GB en Provinciaal Belang Zeeland wilden niet verder gaan dan 600 en 55terneuzen zelfs maar tot 300.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 74