Rechter geeft kabinet gelijk Discussie na besluit gemeente Steenbergen om af te zien van een azc 6 NIEUWS VLUCHTELINGENCRISIS Stelling 1 Dit is hoe democratie werkt Na een protestmars en een bewonersavond vol spreekkoren besloot de gemeenteraad van Steenbergen dat er geen azc in de gemeente komt Het roept vragen op. Is dit simpelweg hoe democratie werkt? Of was dit een beetje te veel democratie? Stelling 2 Is dit niet te veel democratie? £^)K00PJEDEAL.NL) dagaanbiedingen van 21 november Is de beslissing om geen asiel zoekerscentrum in Steenber gen te vestigen een democra tisch besluit? Daar lijkt het wel op. De gemeenteraad besloot woensdagavond géén azc te ver welkomen, maar wel honderd extra vluchtelingen met een ver blijfsvergunning aan een huis te heipen, bovenop de wettelijke taak van Steenbergen. Het was een compromis, waar bijna de complete gemeenteraad zich in kon vinden. Waarnemend burgemeester Joseph Vos, die gis teren afzwaaide, zegt trots en blij te zijn dat er zoveel eensgezind heid is, na het verhitte en soms ook beschamende debat van de af gelopen weken. De kritiek dat de lokale politiek zijn oren heeft laten hangen naar de schreeuwende minderheid? Vos ziet het anders. „De onrust is breder." Dat vindt ook Kees Gom meren, fractievoorzitter van de plaatselijke WD. „Ook politiek werd het voorstel om hier een groot azc te bouwen niet gedra gen. En als we echt naar die harde schreeuwers geluisterd hadden, zouden we helemaal geen stapje extra zetten." Dat doet de gemeen te wel, vindt Gommeren, door meer statushouders onderdak te bieden. De realiteit is dat gemeenten in Nederland de mogelijkheid heb ben om voor of tegen azc te stem men. Is het dan zo gek dat er een keer tegengestemd wordt? Nee, vindt Vos. „Het rijk zou er ook voor kunnen kiezen de regie te nemen, maar laat het aan de ge meente over. Als dan uiteindelijk een gemeente niet wil, dan is het wel zo netjes om dat besluit te res pecteren." Dat Steenbergen geen azc wil, mag dat geen enorme ver rassing heten. De PW scoort bo vengemiddeld goed. Bij de Kamer verkiezingen van 2012 schaarde 16 procent van de inwoners zich ach ter Wilders, tegenover 10 procent van de overige Nederlanders. „De inwoners van Steenbergen zijn gemiddeld wat ontevredener dan in de rest van Nederland", stelt Vos. Uit een enquête die de gemeente onder de bevolking hield, bleek dat precies de helft een vluchtelin genopvang niet ziet zitten. Dat is geen kleine minderheid. Als 'Den Haag' vindt dat de komst van een azc niet op lokaal niveau geblokkeerd mag worden, moet de beslissing over de komst mis schien ook niet op lokaal niveau liggen. Vos: „Ik kan me voorstel len dat de nood op een gegeven moment zo hoog wordt, dat Den Haag het zelf gaat regelen. Maar blijkbaar is er nog steeds voldoen de voortgang." tl I w dochter 12 jaar? Dan is i IJ ze voor een vluchteling gebruiksklaar', stond er op het spandoek bij het gemeente huis. Tijdens de bewonersavond scandeerden boze, blanke man nen 'Azc nee' en 'Vol is vol' door de zaal. En verrek, het heeft nog gewerkt ook. De lokale politiek heeft geluisterd naar het volk en geoordeeld: er komt geen asielzoe kerscentrum in Steenbergen. Net zoals dat eerder gebeurde in Purmerend en Wezep. Ook daar gingen gemeenteraden niet ak koord met de komst van een (groot) azc na hevige protesten uit de bevolking. Of die protesten de doorslag hebben gegeven, is niet te bepalen. Maar het resultaat is hetzelfde: het COA moet verder slepen met de 1.700 asielzoekers die wekelijks Nederland binnen komen en een bed nodig hebben. Daar sta je dan met je democratie. Het probleem is opgelost in Steen bergen, maar niet in de rest van het land. Is dat hoe democratie be- doeld is? Heel solidair is het niet, merkt hoogleraar regionaal be stuur Marcel Boogers op, zonder een waardeoordeel te geven. „Doordat Steenbergen zegt 'dit willen we niet', maken ze eigen lijk al de keus voor andere ge meenten. Die zullen wel aan op vang moeten doen. Dit is erg lo kaal gedacht, terwijl het een lan delijk probleem is." Zou er op de afdeling Huisvesting van het COA, de organisatie die het onderdak voor de asielzoekers moet regelen, nooit eens iemand verzucht hebben of er geen totali taire staat ingevoerd kan worden? Eentje waar het centrale gezag vanuit Den Haag simpelweg ge meenten aanwijst waar dan twee dagen later de bouw van een azc kan beginnen. Een wereld zonder inspraakavonden, dwarsliggende wethouders en 'het creëeren van draagvlak'? Waar snel een vinkje kan worden gezet bij 'opvangcen trum met zeshonderd bedden'. Deze krant schreef eerder al dat het COA de druk op gemeenten opvoert. Soms (in Oirschot, Oran je en Arnhem) wordt het lokale bestuur gepasseerd of voor een voldongen feit gezet. De staatsse cretaris mag dat door een 'aanwij zing' te geven. Ook Boogers con stateert die toenemende druk. „Het opmerkelijke in Steenbergen is: daar lag nog geen verzoek van het COA. De gemeente is uit zich zelf gaan peilen hoe de stemming was. Met dit als uitkomst." Staats secretaris Dijkhoff zei het giste ren zo: „Tja, het is een besluit van de lokale democratie. Daar ga ik me niet in mengen. Maar het helpt me nou niet in het zoeken en vinden van bedden." -73% Vanaf slechts 189,- 229,95 57% 130,- Nu slechts 99,95 Uitgeprocedeerde asielzoekers mag opvang worden geweigerd als ze niet meewerken aan hun vertrek. En ja, het rijk mag voor waarden stellen aan opvang. Zo mag de illegaal soms de gemeen te van de opvanglocatie niet uit. Dat is het gevolg van twee be langrijke gerechtelijke uitspra ken van gisterochtend, onder meer bij de Raad van State. Er kleeft slechts één voorwaarde aan die uitspraak. De illegaal in kwestie moet - in psychisch op zicht - kunnen overzien dat hij opvang misloopt als hij niet mee werkt. De uitspraken zijn een over winning voor het kabinet. Het bed-bad-broodakkoord uit april heeft nu het stempel 'legitiem'. De opvang van illegalen - niet te verwarren met de vluchtelingen - stortte Rutte's team in april in een diepe crisis. De politiek ver deelde VVD en PvdA vonden el- Wint de democratie of hard roepen? nORDIC DESISn korting Pocketveer NASA traagschuim matrassen van Nordic Design Profiteer van honderden euro's korting i/ Geen last meer van rug-en gewrichtsklachten GRATIS verzending Adviesprijs Korting U bespaart: 699,- 73% 510,- Braun CoolTec CT5cc Elektrisch Scheerapparaat Nooit meer last van huidirritatie dankzij koel-technologie Zelfs zonder scheergel verbluffende scheerprestaties Scheren met minder druk op de huid Adviesprijs Korting U I N BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen DPDfj^jl NIET tevreden? geld terugi) door Tobias den Hartog DEN HAAG. Reken maar dat staats secretaris Klaas Dijkhoff (WD, Asiel) gisterochtend opgelucht ademhaalde. Het zo gevoelige bed-bad-broodakkoord dat WD en PvdA uitdokterden is toege staan, vindt nu ook de rechter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6