Gemeente: honden- én paardenpoep opruimen Buurt-WhatsApp Renesse Na achttien jaar gaat stekker uit Schouwse cabaretgroep van leerkrachten SCHOUWEN-DUIVELAND 7 IN GOES Na 120 optredens, twee cd's en achttien jaar samen op de planken, is het gedaan met de Schouwse sketches van Kant'ooi jssi 29 NOVEMBER et was la chen, gieren, brullen. Maar het was evengoed ook 'ernstig'. Na achttien jaar, acht shows, twee cd's en hon derdtwintig optredens houdt de Schouwse cabaret- groep Kant'ooi op te be staan. Drukte, ziekte en een regelmatig verblijf in het buitenland maakten het steeds moeilijker het po dium samen te beklimmen. Een doorstart in een andere samenstelling was geen op tie. „We hebben dit veel te lang samen gedaan", zeggen Henk en Leni Blom. Zij richtten samen met Arie Damman, Mientje Bliek, Nellie Geene en Jikke Troost (piano en accordeon) in oktober 1997 de cabaret groep op. Na een jaar stapte Nellie eruit en nam Henk Kesteloo het stokje over. Stuk voor stuk leerkrachten, vier uit het openbaar en twee uit het christelijk on derwijs. „Dat had als groot voordeel dat we allemaal ge wend waren om duidelijk te spreken, om goed te articule ren. Mensen konden ons daardoor goed verstaan, ook als ze niet uit Zeeland kwa men", blikt Henk Blom te rug. Een nadeel was er ook: „Onderwijzers zijn door gaans bezige bijtjes. Ik kreeg het dringende verzoek niet meer dan één optreden per maand te regelen en zo heb ik nogal wat verzoeken moe ten weigeren." Want na de vuurdoop van Kant'ooi in een volle Concertzaal in Zie- rikzee waren er heel wat mensen die de sketches en -vaak vierstemmig gezon gen- liedjes ook wilden ho ren. „Mensen waren dat nog niet zo gewoon toen, ze von den het schitterend", blikt Blom op die begintijd terug. Hoewel Leni en Henk -als het duo Jannekee en Endrik- ook al jaarlijks schit teren met een nieuwjaars conference op z'n Schouws, ontbreekt het Henk Blom 'Onderwijzers zijn bezige bijtjes. Ik kreeg het dringende verzoek niet meer dan één optreden per maand te regelen' nooit aan inspiratie. De ver halen lagen -en doen dat nog steeds- op straat en de leden van de groep waren nooit te beroerd om daar wat gekkigheid voor uit de kast te trekken. „Kant'ooi betekent het gras aan de kant van de weg. Dus ook langs de dulve, de sloot. Dat is niet zoveel waard. Een beetje zelfspot mag wel", verklaart Henk. „We hebben ontzettend veel ge lachen, ook met elkaar", laat Leni weten. Henk: „En mensen hebben ontzet tend veel plezier aan ons ge had. Daarom vind ik het ook wel een beetje jammer dat het stopt." Echt goes VAN 13.00 TOT 17.00 UUR GEZELLIG WINKELEN DOE JE IN #ECHTGOES.NL Veel van de regels zijn verouderd en worden nog zelden gehand haafd. De politie komt weliswaar bijna dagelijks in actie op grond van de APV, maar vrijwel nooit leidt dat tot een proces-verbaal. Meestal kan dat worden opgelost met een goed gesprek, zei regio chef John van Tol eerder op een informatiebijeenkomst over de nieuwe APV. Dat wordt ook het uitgangspunt van het nieuwe be leid: alleen regelen wat moet. De gemeenteraad repareerde gisteravond met een amende ment van de VVD nog wel even een gaatje dat tussentijds dreigde te ontstaan door het hondenbe- leid op een later moment apart te behandelen. Daardoor worden hondeneigenaren in elk geval ver plicht de uitwerpselen van hun viervoeter op te ruimen. Een uit zondering geldt voor mensen die De raad heeft groot aantal regels uit APV geschrapt en biedt de burgers meer vrijheid om het zelf te regelen. vanwege een handicap zijn aange wezen op een hulphond. Het amendement werd mede inge diend door LSD en SP en raads- breed aangenomen. Het honden- beleid werd door de raad uit de behandeling van de nieuwe APV gehaald, omdat over de inhoud en koers eerst nog met belangheb benden moet worden overlegd. De SP vindt dat honden- en paardenpoep over één kam moe ten worden geschoren. De SP kwam daarom met een amende ment om tevens een opruim- plicht in te stellen voor paarden- mest. Ook daarin wordt een uit zondering gemaakt, indien het opruimen van de poep uit het oogpunt van de verkeersveilig heid onverantwoord is. In dat ge val heeft de ruiter of menner 24 uur. Burgemeester Gerard Rabe- link probeerde het amendement van tafel te krijgen door te verwij zen naar een plan voor nieuwe ruiterroutes dat in de maak is. In dat kader wordt het overleg ge zocht met maneges. Rabelink stel de voor de paardenpoepproblema- tiek in dat traject mee te nemen. De raad legde dat advies naast zich neer en nam ook dit amen dement unaniem aan. RENESSE. Henk Jeijsman uit Renes se wil een buurt-WhatsApp in het leven roepen voor de omge ving Oude Moolweg in Renesse. Jeijsman wil met deze 'collectie ve waakzaamheid' de veiligheid in de buurt vergroten. De gemeente Schouwen-Duiveland onder steunt het initiatief, maar neemt (evenals de politie) zelf niet deel aan de groep. De bewoners 'weten zelf het beste wat normaal is in hun wijk', aldus gemeentelijk coördinator Michelle Baaijens. „Wanneer er bekende of onbeken de mensen langslopen. Of welke plekken logisch zijn om stil te staan met een auto. Afwijkend ge drag kan betekenen dat er een in breker op onderzoek uit is." Via een WhatsAppgroep kun nen dit soort verdachte situaties snel worden gedeeld met de bu ren verderop, om ze zo te waar schuwen alert te zijn. De coördinatie van de groep wordt na de oprichting terug in handen gegeven van de initiatief nemer, benadrukt Baaijens van de gemeente Schouwen-Duiveland. VRIJDAG 27 NOVEMBER 2015 Vlnr: Mientje Bliek, Henk Kesteloo, Jikke Troost, Arie Damman en Leni en Henk Blom. foto Kant'ooi Doek valt voor groep Kant'ooi door Esme Soesman H Henk Blom, medeoprichter Kant'ooi door Marcel Modde ZIERIKZEE. Schouwen-Duiveland schrapt vijftig regels uit de alge mene plaatselijke verordening (APV) en parkeert nog eens 25 be palingen aan de zijlijn. De gemeen te wil zo meer over laten aan het 'zelfregelend vermogen' van de in woners. door Marcel Modde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 66