Oppepper dorp Fijn mondgevoel en nog gezond ook College kan ook leven met 600 asielzoekers Toppertje Halfleeg Hoe kouder, hoe beter de kluts 2 ZEELAND Nederland bakt niet alleen, Nederland stampt en prakt dat het een lieve lust is. Want de winter komt eraan. COMMENTAAR De Zeelandbrug is een topper. Daarom maakt de Rijks dienst voor het Cultureel Erfgoed er een monument van. Een rijksmonument dus. Is dat overdreven? Je kunt de Zeelandbrug zien als slechts een eindeloze rij betonbogen die Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland met elkaar verbindt. Als een lastige, want te veel smalle brug in de noord-zuidroute. Als een lelijk stuk infrastructuur midden in een schitterend natuurgebied. Gelukkig kijkt de Rijksdienst anders naar de brug. De dienst ziet er een pareltje van de wederopbouw in. Terecht. De brug is bij zonder in zijn compromisloze her haling van eenvoudige vormen, in zijn dominantie over het water en over de dijken. De Zeelandbrug wordt niet erva ren als een pijnlijke wond in het landschap, maar juist omarmd en talloze malen gefotografeerd. Ie dereen herkent de brug als een icoon van Zeeland. Even bijzonder is de financiering. De Zeelandbrug kon destijds alleen worden aangelegd als er tol zou worden geheven. Dat ligt altijd gevoelig. Toch werd de kilo meterslange constructie een zeer waardevolle verbinding tussen de Zeeuwse eilanden. Inmiddels is de brug al vele jaren tolvrij. Experiment geslaagd. ledereen herkent en omarmt de Zeelandbrug als een icoon van deze provincie SCHARENDIJKE. De verhuizing van de Plusmarkt uit het hart van Scharendijke naar de rand van het dorp, biedt volgens supermarktei genaar Michel Fennet een buiten kansje om de Dorpsstraat volledig 'op te pimpen'. „Je hoopt dat het voor Scharen dijke een vliegwieleffect krijgt. Het dorp is zo toch de eerstkomen de 30 jaar verzekerd van een win kelvoorziening en de Dorpstraat kan je straks oppimpen tot een ge zellig horecastraatje." Fennet re kent er op dat de gemeente die po tentie ook inziet en wil meewer ken aan het autoluw of zelfs auto vrij maken van de Dorpsstraat, voor terassen. Op de huidige plek van de Plus komen recreatie-ap partementen met winkeltjes. Aan de Boutlaan is de bouw van het nieuwe winkelcentrum (2200 vierkante meter) begonnen. Over twee weken start het heien. Begin juni staat de opening van het complex gepland. Behalve de Plusmarkt komt in het pand ook een warenhuisje met drogisterij en een 'read-shop'. Almanak ]a, het pakje drinken was lekker ge weest. Toch liet de zesjarige jongeda me merken niet helemaal tevreden te zijn over haar drankje voor in de pau ze. In de auto op de weg naar huis gaf zij aan dat het tijd werd om eens wat anders in haar schooltasje te doen. Was de smaak niet goed, misschien Nee, daar lag het niet aan. Ze had er van genoten. Was het dan misschien dat ze over haar kleren had geknoeid met haar chocomel? Ook dat bleek niet het geval. Het was 'gewoon' omdat er te weinig in zat. „Want op het pakje stond halfvol." Sneldienst bus Bruinisse-Z'zee Rector Marcel de Looff van de Pontes Pieter Zeeman wil met vervoermaatschap pij Connexxion praten over een sneldienst voor scholieren tussen Zierik- zee en Bruinisse. De nieu we rector van de scholenge meenschap denkt met een rechtstreekse busverbin ding meer Duivelandse leerlingen op het eiland te kunnen houden. Nu kie zen veel scholieren uit die hoek voor voortgezet on derwijs in Middelharnis, mede omdat die busverbin ding beter is. Privacy burgers goed beschermd De privacy en bescher ming van burgergegevens is bij de gemeente Schou wen-Duiveland in goede handen. Dat concludeert de Inspectie van het minis terie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid op basis van een landelijk onder zoek naar de informatiebe veiliging van het 'Suwinet'. Via dat systeem worden ge gevens over burgers tussen verschillende instanties uit gewisseld. De gemeente voldoet aan alle zeven nor men. PvdA in de bres voor geocachers Locatiespelen als Geoca- ching en Ingress hebben toegevoegde waarde voor Vlissingen, vindt de PvdA. Maar de beperkende voor waarden die Vlissingen re cent in de apv opnam ma ken het vrijwel onmogelijk om wandelend een route te spelen. Waarom moeten caches 500 meter van el kaar liggen, terwijl de mon diale norm 160 meter is, wil de PvdA weten. Ga met de spelers in gesprek, maant de partij. Stinkende gracht teistert centrum De jaarlijkse knipbeurt van de Zierikzeese stadsgracht zorgt opnieuw voor een misselijkmakende stank in de binnenstad. Het oever riet wordt gesneden vanaf een bootje. Daarbij wordt het slib op de bodem omge woeld en komen gassen vrij. Het bodemslib bestaat uit bladeren, eendenpoep en dode vissen. De werk zaamheden langs de Laan van St. Hilaire zijn inmid dels klaar. De ervaring leert dat de stank met het bezinken van het slib na een paar dagen verdwijnt. Bij het restaurant van Ter Reede in Vlissingen zit Josi- na Blaakman (88) aan de boerenkool stamp met worst. „Als het op de menukaart staat, kies ik altijd voor stamppot. Vroeger ook al. Behalve op zonda gen, natuurlijk." Ook Mien Weststrate (87) heeft vandaag stamp gegeten, net zoals ze deed in haar jeugd. Boerenkool, witte of savooye kool: „En mijn moeder maakte nog zuurkool." Op 1 december eindigt de me teorologische herfst en begint de winter. Tijd voor kluts, dus. Stefan Harthoorn, instructeur koken bij Scalda, veert op. Stamp? Zeker lust hij dat. „Blote billetjes in het gras, peekluts", roept hij enthousiast. Hoe een Makkelijk hoor, zo'n gestampte pot of prakkie. Je lepelt het zó naar binnen, het glijdt zó je slokdarm in en bovendien, de kans op morsen is een stuk kleiner dan bij dat ge priegel met mes en vork. Dach ten wij zo. Maar is het ook gezónd? En be hoort een mens niet te eten in het zweet zijns aanschijns, snij dend en prikkend en schuivend, maar bovenal: kauwend? Diëtiste Lavina Mulders-Rem van WVO Zorg in Vlissingen kijkt bedachtzaam. Kauwen is belangrijk omdat het speeksel enzymen bevat die de vertering van het voedsel bevorderen. Mul ders: „Het is logisch dat een stamppot of geprakt eten korter in de mond blijft. Dan kunnen de enzymen ook minder lang in werken." Aan de andere kant, het is ook belangrijk dat het fijn genoeg is. Als iemand niet goed kauwt of kan kauwen, is het wellicht be ter dat het voedsel gestampt, ge pureerd of geprakt wordt. „Prak ken is prima", vat de diëtiste sa men. „De sensibiliteit in tong en mond gaat omhoog. Ik denk dat heel veel mensen het mondge voel van stamppot waarderen. Dat smeuïge. En dan niet aange lengd met water of bouillon, maar lekker met jus. Misschien doet het ook wel denken aan de prakjes van de kindertijd, onbe wust." Ton Snijders, hoofd Res taurant en Voeding bij Ter Ree- de, zet bij zichzelf thuis elke week minstens één keer stamp pot op tafel. „Vooral bij andijvie 'Ik denk dat heel veel mensen het mondgevoel van stamp waarderen' gaat er verhoudingsgewijs veel groente in", zegt hij. Ook dat maakt stamp heel gezond, voor al als er rauwe spinazie, andijvie of postelein in worden ver werkt. De 'doelgroep' van WVO Zorg - ouderen - is dol op stamp. „Acht op de tien mensen hier wil een gladde puree en groen ten die zo gaar zijn, dat ze bijna geen beet meer hebben", weet Snijders te vertellen. In het res taurant van Ter Reede staat vaak stamp op het menu. Boerenkool, hutspot en zuurkool zijn favo riet. Tijdens de discussie was al snel duidelijk dat die 300 niet op steun kon rekenen. Volgens Lo- nink zijn de procedures zover ge vorderd (er liggen al bestuurs overeenkomsten en dergelijke waarin alles tot achter de kom ma is geregeld) dat verminde ring tot 600 complicaties zou kunnen veroorzaken, maar uit eindelijk zei hij er eventueel wel mee te kunnen leven. En in de praktijk zal het aantal asielzoe kers die 600 tóch niet overstij gen. Lonink deed de raad, die vooral de veiligheidsaspecten aanstipte, de absolute toezeg ging dat met de gemeente niet te praten valt over de verlenging van de periode van de noodop vang van één jaar. En hij verze kerde dat, pas als de veiligheids maatregelen tot in de puntjes zijn geregeld, de asielzoekers mo gen komen. Dat is waarschijnlijk vanaf maandag. Dennis Boogaard van bedrijf Van Celder is bezig met het uitgraven van de grond voor de nieuwbouw van de supermarkt, foto Marieke Mandemaker Tip? redactie@pzc.nl BRUINISSE ZIERIKZEE VLISSINGEN ZIERIKZEE Alle dagen door Ondine van der Vleuten Lavina Mulders-Rem, diëtiste door Wout Bareman TERNEUZEN. Burgemeester Jan Lo- nink hield de gemeenteraad gis teravond voor niet te tornen aan het maximumaantal asielzoekers van 800. De raadsfracties TOP/GB en Provinciaal Belang Zeeland wilden niet verder gaan dan 600 en 55terneuzen zelfs maar tot 300.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 64