4 I IINNENM Muizen vies van munt en cavia's Ze zijn er nog: speciaalzaken van ondernemers die niet raken uitgepraat over hun product. Zoals Bianca de Koeijer van De Quilterie uit Heinekenszand. tekst winnie de witte-van dam Moven met die minicontainer Joris Laarman op tournee Starters: huis kopen is lastig Ongedierte Vanochtend zat mijn dochter nog even een bloes te naaien voor ze naar school ging. Handwerken zit er gewoon in Woningmarkt wie WAT WAAR WEBSITE O nee, quilten is niet zo maar een hobby. Het is meer dan een beetje 'lappies aan elkaar naaien'. „Eigenlijk is het een soort therapie," zegt Bianca de Koeijer, eigenares van de Quilte rie in Heinkenszand. Bij binnenko men van het knusse bedrijfspandje in de Dorpsstraat van Heinkens zand is de overweldiging groot. De honderden rollen stof die langs de wanden van de winkel liggen opge stapeld zorgen voor een kleurenex- plosie. Bianca verzorgt ook workshops quilten, in hetzelfde pand op de eerste verdieping. Een smal krakend trapje biedt toegang tot de workshopruimte, waar een groepje vrouwen in de weer is met lapjes stof, naald en draad. De sfeer die er hangt is kneuterig én rustge vend, met de kopjes koffie en de koektrommel op tafel. Handwerkvirus Of quilten, afgeleid van het Latijnse woord culcita (gevulde zak) weer helemaal hot and happening is? „Ik heb natuurlijk altijd in het naaiwe- reldje gezeten, dus voor mij is het nooit weggeweest," aldus de Koei jer, die als jong meisje door haar moeder werd besmet met het hand werkvirus. Het is de quiltster inder daad niet ontgaan dat handwerken in zijn algemeen terug is van weg geweest. Veel nieuwe, ook jonge, gezichten ziet ze voorbijkomen tij dens haar workshops en in haar winkel, waarvan ze sinds twee jaar eigenares is. Wat maakt quilten nou leuker of in teressanter dan bijvoorbeeld een jurkje in elkaar flansen achter de naaimachine? „De ontspanning die je er van krijgt," zegt de quiltster resoluut. „Het is onze zen" vult één van de cursisten haar aan. De opmerking brengt gegniffel en gegiechel onder de andere dames teweeg. „Wij hoe ven niet op yoga of naar een psy chiater," doet oud-eigenares Trudy van Nieuwenhuijzen er nog een schepje bovenop. Zij deed de zaak twee jaar geleden van de hand aan Bianca, die toen bij haar in dienst was. Nu zijn de rollen omgedraaid en werkt Trudy bij Bianca in de zaak. Volgens Bianca geeft het ook een kick om iets zelf te ontwerpen en te maken. „Het combineren van stoffen en proberen daar een een heid in te krijgen: dat is voor mij de uitdaging." Die uitdaging begint al bij het zoeken naar een ontwerp. Schetsboek Trudy ervaart dat net zo. „Ik heb staan schetsen als ik tijdens een va kantie een mooie vloer of glas-in- loodraam zag. Dan dacht ik: aha, een quiltpatroontje. Dan stond ik daar weer met mijn schetsboek." Een verslavende uitwerking heeft het quilten zeker op beide dames. Bianca: „Ik ga niet op vakantie zon der quiltwerkje." De geschiedenis herhaalt zich: ook Bianca's dochter is verslingerd ge raakt aan het handwerken. „Ik zie haar nog zitten als jong meisje in haar pyjamaatje met haar lange haren voorovergebogen aan de keu kentafel steekjes te zetten aan een lapje. Vanochtend nog kwam ik be neden en zag ik licht branden in de borduurschuur. Daar zat ze nog even vlug een blouse te naaien voordat ze naar school ging," lacht Bianca die blij is dat haar dochter ook 'besmet' is geraakt, zoals zij destijds door haar moeder. „Hand werken zit er bij ons in de familie gewoon in." Hulpje 3D geprinf vrijdag 27 november 2015 Bianca de Koeijer gaat niet op vakantie zonder quiltwerkje. foto marcelledavidse Nu het kou der wordt, zoe ken muizen graag hun g. toevlucht in huizen. Voorkom een muizen plaag door kie ren en gaten te dichten. Houd het huis, vooral de keuken, goed opgeruimd. Berg etenswaar op in bakken en trommels en stofzuig regelmatig. Dat muizen niet van katten houden is bekend, maar ze schij nen ook geen fan te zijn van de geur van cavia's. En ook muntolie zou de knaag diertjes op afstand te houden. Toch een muis gespot? Zet dan een diervriende lijke val met zoete hapjes, zoals een mue- slireep besmeerd met wat pindakaas. 'QUILTEN WERKT VERSLAVEND' Bianca de Koeijer De Quilterie Dorps straat I5B, Heinkens- zand dequilte- rie.nl 44 miljoen dollar is de vraagprijs van het huis van modetycoon Calvin Klein in Miami. Het is ingericht met meubels van de Belgische ontwer per Axel Vervoordt. Een overvolle kliko is lastig te hante ren, vooral als je slecht ter been bent. Een Container Mover kan uitkomst bie den. Bij dit hulpje moet een beugel onder aan de container worden geschroefd. Haak de mover eronder en je rijdt er zo mee weg. Meer info: container-mover.nl Het Groninger Museum toont tot en met 10 april een overzicht van de 3D geprinte ontwerpen van Joris Laarman. Het is het begin van een tournee die hierna naar Parijs en New York voert. Een van de opvallende de signs: de Gradient Chair, geprint in TPU, een transparante, flexibele kunststof. Een op de vijf starters vindt een huis kopen lastiger dan verwacht. Ze zeggen last te hebben van de strengere hypo- theekregels. Ook moeten ze meer eigen geld inbrengen dan ze dachten. Dat blijkt uit cijfers van marktonderzoeker GfK. Een meerderheid van de starters, 66 pro cent, brengt zelf geld in bij de koop van een woning. Bij vier op de tien is dat meer dan 20.000 euro. Ook geven vier op de tien starters aan dat ze niet precies weten hoeveel ze precies kunnen lenen voor de koop van een huis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 55