ilNNENOfBUIl 3 0 LEESTIPS Eerste hulp bij kleine woonruimtes Ik heb hier weieens een vergadering gehouden met tien man Pingpongballetje wordt lamp li m2 in Nijmegen, Tilburg, Breda en Utrecht. Dit jaar leverde Stuworld 600 singlewoningen op, in 2016 zijn dat er tussen de 1200 en 1600. Van der Salm: „Wij proberen de huurprijs onder de huurtoeslag- norm (de maximale huur van 710,68 euro) te houden. Ook zorgen we voor gedeelde voorzieningen als een gezamenlijke wasruimte." De ondernemer herkent het beeld van een jonge groep professionals die niet meer op een studentenka mer wil zitten, maar ook niet het geld heeft om de prijzen van de vrije huursector te kunnen betalen. „Ze hebben behoefte aan privacy en ruimte, maar willen niet inleve ren op de locatie. Ze willen dichtbij het station en de gezelligheid van de stad zitten." Miniwoningen zijn volgens de ondernemer een tussen oplossing. „Je ziet dat mensen er gemiddeld 22 maanden in blijven wonen. Daarna vertrekken ze weer." Kenneth Alting, voorzitter van ma kelaarsvereniging NVM Tilburg, be grijpt deze doorstroom wel. „Als je mag kiezen, wil je een ruime wo ning met een tuintje." Alting maakt een scheiding tussen 'de intrinsieke en financiële behoefte' aan com pacte woningen. „Het is de kip of het ei: is de behoefte er echt, of zijn miniwoningen populair omdat dit het beste is wat voor deze groep te koop is? Ik denk het laatste." Ook wijst de makelaar op het ge brek aan deze huizen in de buiten gebieden. „Daar kun je nog betaalbaar en ruim 73 wonen. Als de be hoefte aan kleine huisjes er echt zou zijn, dan zouden ontwikkelaars ook in landelijke gebieden mini woningen neer zetten. Maar daar zie ik ze niet." Volgens Jan Latten van het CBS kent Nederland hoe dan ook een overschot aan te grote wonin gen. „Wie gaan daar in de toekomst wonen," vraagt hij zich af. „Alleen staanden hebben minder te beste den en zullen daarom vaker een kleinere woning zoeken. Daarnaast ontstaat in de toekomst steeds meer een leencultuur. Ook dat bete kent dat mensen minder ruimte nodig hebben. Gemeenschappelijke wasruimtes zijn daar een goed voorbeeld van. Waarom heb je een eigen wasmachine nodig? Zo'n was ruimte is ook nog eens gezellig." Ondertussen is Nina dolblij met haar tijdelijke, handig ingerichte stek. „Ik heb zelfs met zes collega's aan de eettafel kunnen dineren. Het is een ronde tafel, daar kun je veel mensen aan kwijt. Ook hebben we hier wel eens een werkbespre king gehouden met zeker tien men sen. Het was een beetje passen en meten, maar het lukte. Ik voel me hier echt thuis." Omdat haar singlewoning midden in een open terrein is neergezet, kun je je afvragen of dat niet een beetje eng is, zo in je eentje. Maar dat is het niet, verzekert de be woonster. „Zodra je binnen bent is het knus en heb ik helemaal niet het idee dat ik zo 'alleen' sta," ver telt Lenting terwijl ze haar mini- slaapkamer (mét tweepersoonsbed) showt. „Ik heb constant mensen over de vloer. Dat vind ik fijn, het is natuurlijk een eenpersoonshuis, maar ik ben graag onder de men sen." Het huis geeft ook een vakan tiegevoel, door de houten binnenwanden. Verhuizen Hoewel ze op haar plek zit, moet Lenting toch weer haar spullen pakken. Haar huisje reist volgende maand door naar Utrecht. „Jam mer, maar ik wist ik het in bruik leen had. Dus ik ga weer op zoek. Waarschijnlijk wordt het een huisje buiten het centrum. Nee, terug naar mijn ouders ga ik niet." vrijdag 27 november 2015 GO Een knijper, pingpongbal, stukje ijzer, punaise, ledlampje, batterij en tientallen 'optical fibers' ofwel opti sche vezels: het lijkt een vreemde verzameling objecten bij elkaar, maar toch kun je er een leuke 'lichtbloem' van maken. Het lampje is bedacht door ontwerpstudio Coens. Voor 14,95 euro koop je alle ingrediënten, met een handleiding, in een cadeauverpakking. lichtbloem.com design NEDERLAND nedetland must see Van win- 5WSP"* leep tzrjn kels tot fk-Ki musea en van res taurants tot hotels: designcriti cus Jeroen Junte ver zamelde de allerbeste design-hotspots van Nederland. Een must voor design liefhebbers. (Terra, €29,99) HOOR DE STAD Dichteres Anna Enquist associeerde de stad met herrie en troep. Maar toen ze stadsdichter van Amsterdam werd, was er geen ontkomen meer aan: ze moest de stad beter leren ken nen. In middels is ze om. (Singel, €18,99) BONEN! Eet meer peulvruch ten, riep de Gezond heidsraad v.-i begin deze maand. Toevallig stelde Joke Boon (zo heet ze echt) zich de uitdaging een jaar lang elke dag iets met peulvruchten te eten. Dit mondde uit in een kookboek. (Carrera, €29,99) BARBA Is het einde van archi tectuur met stenen en beton nabij? Denktank The Why Factory stelde zich deze vraag. In 'Barba' (naar het flexi bele figuur Barbapapa) komen de meest fu turistische ideeën voorbij. (NAiOIO, €30) Hoe maak en hou je zo'n miniwoning leefbaar? Pauline van Lintei, oprichtster van thehappyhouse.nl, geeft tips. rt! Wees voorzichtig met kleur. Gebruik er maximaal drie (liefst twee) en doseer. Zo werkt het in een kleine kamer beter om accessoires de ruimte kleur te laten geven dan één grote ge verfde muur. Juist in een klein vertrek werkt een Jan-des-Bouvrietje goed; alles wit zorgt voor licht. Zoek naar meubels die meerdere func ties hebben. Een kist (bergruimte!) kan tevens dienstdoen als tafel. Denk ook aan klaptafels. Kies voor meubels op 3 pootjes. Alles wat di rect op de vloer steunt ziet er zwaarder en groter uit dan iets dat pootjes heeft. rtJ Zorg voor vrije J lichtval via je raam, dus wees voorzichtig met gordijnen. Schone ramen doen ook wonderen en maak gebruik van spie gels. Deze vergroten de ruimte optisch, vooral als ze de blik naar buiten richten (dus door een raam of deur). Lichte muren en meubelen op een zware, donkere vloer geven het idee van meer ruimte. Hang niet zomaar I iets aan de muur. Juist door de muren vrij te houden krijg je een ruim telijk gevoel. rt! Investeer in goede opbergsystemen die je helpen alles wat je wilt bewaren aan het zicht te onttrekken. rt! Investeer in een goed J lichtplan. Hoe lichter een kamer, hoe groter deze lijkt. Weinig ramen? Ga lekker los op lampen. rt! Werk verticaal. Als je toch graag een kast hebt die op de vloer staat, kies dan voor een smalle maar zo hoog mogelijke. Ruim op, ruim op, ruim op! De bank heeff maar één leuning, zodat een logee erop kan slapen. Nina Lenting heeft een slaapkamer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 54