2 IINNEN O? BUI TIPS NIEUWTJES Wonen in dozen Het aantal eenpersoonshuishoudens groeit jaarlijks met 30.000. Veel singles zijn op zoek naar compacte, betaalbare huizen. Projectontwikkelaars duiken in de markt van mini woningen voor de 'net niet generatie'. Miniwoningen Camera ziel kapsfok met een per gekke dingen soon lijk tintje TEKST JUDIE JASPERS I FOTO'S SHODYCAREMAN slapen. „Ook handig: deze houten plank gebruik ik aan de ene kant als tv-meubel, maar hij is ook stevig genoeg om erop te zitten." In dit huis zit alles wat ze nodig heeft. „En dat terwijl de gemiddelde stu dio in het centrum veel duurder is." Wonen in een ONE kost 700 euro per maand. Omdat Lenting de wo ning mag testen, hoeft ze geen huur te betalen. „Maar ik zou het er wel voor over hebben. Ik vind 700 euro nog steeds vrij veel, maar de vrije sector is duurder." Volgens Jan Latten, hoogleraar So ciale Demografie aan de Universi teit van Amsterdam en verbonden aan het CBS, neemt de vraag naar compacte woningen de komende jaren alleen maar toe. „De singles- markt groeit enorm. Elk jaar komen er ruim 30.000 eenper soonshuishoudens bij. Dat heeft te maken met de vergrijzing en indivi dualisering. Het zijn niet alleen jongeren. Op dit moment zijn er 1,2 miljoen gescheiden Nederlanders. Ook veel ouderen kiezen ervoor om alleen door het leven te gaan. Al is het maar voor even." Randstad Ook projectontwikkelaars hebben door dat veel alleenstaanden zoe ken naar een betaalbare, compacte woning. Dus worden er volop mini- woningen gebouwd, al dan niet met gedeelde voorzieningen. In de Rotterdamse binnenstad komen er dit jaar bijvoorbeeld 1500 stuks bij; variërend van 20 tot maximaal 60 vierkante meter. Buiten de Rand- stad is de vraag vooral groot in de universiteitssteden. De Brabantse ondernemer Maarten van der Salm speelt ook in op de markt van miniwoningen. Zijn be drijf Stuworld verhuurt en ver koopt woningen aan starters en studenten. Stuworld zette de laatste jaren verschillende projecten neer met kleine studio's van 27 tot 60 en paar maanden geleden zat ze nog bij haar ou ders. Maar inmiddels j woont Nina Lenting (23), A vorig jaar zomer afgestu deerd, in haar eigen mini-woning in Breda. Slechts 40 vierkante meter heeft ze tot haar beschik king, maar klein voelt het voor haar niet. „Dit weekend zijn er nog vier vrienden blijven logeren." De verplaatsbare 'ONE-woning' is een concept van bouwbedrijf Heij- mans, dat de Nina Lentings van Nederland rekent tot de 'net niet- generatie'. Goed opgeleid, tussen de 25 en 35, eerste baan, alleenstaand. Van deze mensen telt Nederland er in 2050 zo'n 700.000. Ze worden 'net niet' genoemd omdat ze te veel verdienen voor sociale huur en te weinig voor de vrije sector. Ook krijgen ze niet gemakkelijk een hy potheek. Nina Lenting past precies in dit plaatje. Na haar afstuderen, Ruim telijk Ontwerp aan de Kunstacade mie, had ze geen zin meer om op kamers te wonen. Maar ze wilde wel graag in de stad blijven. Na een tijd tevergeefs zoeken naar iets be taalbaars, ging ze noodgedwongen terug naar haar ouders. Proefbewoonster „Toen ik via mijn werkervarings- plek bij de gemeente Breda hoorde dat de ONE-modelwoning hierheen kwam, heb ik me meteen opgege ven als proefbewoonster," vertelt Lenting terwijl ze een kop thee drinkt op haar stoffen grijze bank. Die heeft maar aan één kant een leuning, zodat er iemand op kan Maak vogels blij mei potje pindakaas vrijdag 27 november 2015 KLEIN, KLEINER kleinst In Japan, met miljoe nensteden als Tokio en Kyoto, werden tiental len jaren geleden al capsulehotels ge bouwd, waar je kunt slapen in een cel van zo'n 2 meter lang en I meter breed. Atelier Original Pro ducts and Architecture ontwierp een huis van mobiele dozen. In de houten dozen zitten een vouwslaapkamer, - kantoor en -keuken verstopt. De wieltjes er onder zorgen ervoor datje inrichting overal kunt neerzetten. Het vele hout zorgt voor een vakantie gevoel. Tuinvogels zijn dol op pindakaas, want pinda's zijn calorierijk en voedzaam. Maar pas op, want gewone pindakaas zit vol zout en gebrande noten. Vivara ontwikkelde met Vogelbescher ming Nederland een pindakaas speciaal voor tuinvogels, zonder schadelijke in grediënten. Er zijn verschillende varian ten op de markt. De versie met meelwormen levert bijvoorbeeld veel ei witten. Je koopt een pot vanaf 1,99 euro en een houder vanaf 5,95. Slaapt de baby nog? En wat doet de hond? De Nest Cam (199 euro) beantwoordt deze vragen. De beelden kun je via een beveiligde vi- deostream live op je mobiele telefoon bekij ken. De Nest Cam stuurt ook een melding bij een on gewone beweging of een vreemd geluid. Meer info: nest.com. Een gang vol winterjassen, sjaals en mut sen oogt een stuk gezelliger met een mooie kapstok. De kapstokken van Frakkz zijn allemaal te personaliseren. Zo kun je bij de nieuwe kapstok 2.0 kiezen voor hout of RVS en daar bijvoorbeeld de naam van je kinderen of een leuke tekst op laten zetten. En ga je voor effen of geef je juist elke haak een andere kleur? De prijs hangt af van het aantal letters. Zo kost een kapstok met de tekst 'Jas&Tas' 90 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 53