Dode is 'Rooie Willem' Studenten en mbo's: geen moeite met grote school Wist je dat... Vooral bij woningbouw gaat het beter. Mensen durven weer te verhuizen en kopen PZC 4 NIEUWS 'Volgend jaar de vruchten plukken1 De bouw timmert aan de weg: meer omzet, minder faillissementen en de bouwers zijn positiever. Is de sector weer boven Jan? 'Ik denk dat het herstel zal doorzetten' Jan Coppelstock, Fronik Later de klap van de crisis incasseren maar dus ook later het plezier van de groei ervaren; dat is het verhaal van aan nemingsbedrijf Fro nik. De firma uit Mijdrecht zit in de weg-, grond- en wa terbouw en moet volgens eigenaar René Fronik nog even wachten met het plukken van de vruchten. „Volgend jaar zal ook onze markt écht stabilise ren want we zien dat de bouw aan trekt. Wij ijlen wat dat betreft na." Zorgen hoeft Fronik zich niet te maken want het bedrijf is kerngezond en hoef de in de crisis nau welijks te saneren. „Sinds vorig jaar hebben we zelfs een omzetgroei. Dat is niet zaligmakend of van een niveau waar je steil van ach terover slaat, maar het is wel positief." tfB ie zou er niet staan te juichen bij deze mooie cij fers: de om zet in de bouw lag in het derde kwartaal bijna 7 procent hoger dan in dezelfde periode een jaar geleden. Niet alleen bedrijven in de woningbouw, ook onderne mers die zich in de wereld van be drijfsgebouwen en de grond-, wa ter- en wegenbouw bewegen, za gen hun omzetten stijgen. Het goede nieuws gaat nog ver der. Er vielen vorig kwartaal min der bouwbedrijven om. Het aantal faillissementen bleef steken op 154. Dit is het laagste aantal faillis sementen in de bouw sinds de eer ste meting in 2009. En dan den ken de ondernemers ook nog eens dat de bouwsector volgend jaar verder aantrekt. Het CBS vat de laatste stand van zaken samen: de positieve ontwikkelingen in de bouw houden aan. BAM BAM, het grootste bouwbe drijf van Nederland, is 'voor zichtig positief over de hui dige ontwikkelingen in de bouwsector. Volgens topman Rob van Wingerden moet de polo naise nog niet worden inge zet. „Het dieptepunt ligt ach ter ons maar alle remmen kunnen niet ineens los. De kantorenmarkt is bijvoor beeld nog steeds slecht. Daarentegen trekt de wo ningmarkt aan, vooral in Amsterdam. Dat zien we te rug in onze kwartaalcij fers." De staat van de bouwsector van vóór de economische crisis, zal volgens Van Win gerden echter niet terugke ren. „De komende jaren in ieder geval niet. Ik denk wél dat het herstel zich door zal zetten." UTRECHT. De dode man die dins dag in de laadruimte van een be stelbusje bij het politiebureau van Maarssen werd afgeleverd, is gla zenwasser Willem Woertman. Dat heeft zijn advocaat Louis de Léon gisteravond bevestigd. De 53-jarige Woertman, ook bekend als Rooie Willem, lag dood in de bus van Utrechter John R. (61) toen die dinsdag naar het politie bureau in Maarssen reed. Hoe hij aan zijn einde is gekomen, is nog niet bekend gemaakt. Woertman werd al bijna twee weken vermist. Volgens zijn advocaat De Léon is hij vorige week maandag voor het laatst gezien voordat hij naar Utrecht reed om de oldtimer van zijn overleden vader bij John R. af te leveren voor een onder houdsbeurt. Zaterdag maakten vrienden melding van de vermis sing. Ze stellen dat studenten zich op een grootschalige mbo-instelling geen nummertje voelen. „Wij hebben een paar weken geleden nog benadrukt dat groot schaligheid helemaal geen pro bleem hoeft te zijn", reageert Nic ky Nijhuis, voorzitter van Jonge ren Organisatie Beroepsonder wijs (JOB), verbouwereerd. Voor zitter Jan van Zijl van de MBO Raad: „De scholen zijn niet be trokken bij haar plannen en er is geen draagvlak voor." Bussemaker wil de 'leerfabrie ken' in het mbo ontmantelen. Scholen met meer dan 5.000 stu denten moeten zich opsplitsen in mbo-colleges. De minister zegt tegemoet te komen aan klachten van studenten en ouders. Studentenorganisatie JOB herkent zich niet in het ver haal. „Bij een grote mbo-instel- ling kun je je ook prima thuisvoe- len", betoogt Nijhuis. „Je komt daar ook eJke dag via dezelfde in gang binnen, gaat naar je eigen af deling en hebt vaste docenten." Dat de leerlingen een persoon lijke benadering moeten krijgen, tuurlijk, daarover is iedereen het eens. Maar het verkleinen van een instelling moet geen doel op zich zijn, vinden de studenten en scholen. Alles draait om een goed bestuur en een goede onderwijs kwaliteit. „Wat je ziet is dat be stuurders een mbo-instelling soms als bedrijf runnen", zegt Nijhuis. „Dan wordt er bijvoor beeld minder geïnvesteerd in het onderwijs. Dat is zeker een pro bleem. Dat los je niet op met schaalverkleining." De minister noemt het ROC van Amsterdam als voorbeeld van zo'n 'leerfabriek'. De instel ling is met ongeveer 27.000 leer lingen de grootste in Nederland. Bij het ROC van Amsterdam voe len ze zich niet aangesproken. „Wij hebben al lang mbo-colle ges. Een aantal jaar geleden heb ben we gekozen voor klein bin nen groot, precies zoals de minis ter wil", zegt woordvoerder Jan- neke Toet. Volgens Bussemaker is het ROC 'goed op weg'. De MBO Raad ergert zich aan de opstelling van Bussemaker. „De minister baseert zich kenne lijk op beelden en niet op feiten", reageert Van Zijl. „Feit is dat on derzoek zegt dat onderwijskwali teit geen verband houdt met de grootte van een gebouw of de om vang van een stichting." De Raad vreest voor grote reorganisaties. De minister zegt vooral geluis terd te hebben naar studenten, docenten en bedrijfsleven. „Daar bij hoorde ik dat er behoefde is aan onderwijs waar studenten zich door hun docenten gekend, gehoord en gemist voelen. Waar hun talenten worden gezien." HOLLANDSE HELQ£m^ veerman van Den Briel de hoofdpersoon is in het liedje In naam van Oranje, doe open de poort. De verhalen over onze Hollandse Helden doorvertellen aan uw (klein) kinderen? Ga naar pzc.nl/HH .-hoU-andse melder J De Veerman van Den Briel ,FRp: JCfc, -■ v foto Marlies Wessgts René Fronik door Natasja de Groot Rob van Wingerden door Ellen van Gaaien en Hanneke Keultjes ROTTERDAM. Mbo-studenten en -instellingen zijn geïrriteerd over het plan van onderwijsminister Bussemaker om kleine mbo-colle- ges in te richten. Minister Jet Bussemaker foto Peter Hilz Zeeland 9: 'Onze minister slaat de plank mis'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4