Siebelink in Middelburg Over de ijsvogel Signeersessie 111 plekken Haar vork valt in de satésaus Over Zeeuwse maten en gewichten ZEELAND GEBOEKT 13 Welkom in de wereld van oude Zeeuwse maten en gewichten: de Schouwse roede, het honderd Zeeuws, mudden en munten. Oude maten en gewichten in Zeeland www.pzc.nl/zeelandgeboekt Zeeland geboekt Auteur Bert Boon man zelf waar schuwt de lezer: dit is een 'ver schrikkelijk boek'. Waarschijnlijk zal hij meteen ook een knipoog ge ven. Zijn prachtig uitgegeven boekwerk over Oude maten en ge wichten in Zeeland wordt ook een 'hersenkraker' genoemd. Zoveel is in elk geval duidelijk: we hebben hier niet met een spannend leesboek te maken. Wat dan wel? Boonman schreef een standaardwerk over Zeeuwse maten en gewichten van de 14e tot begin 19e eeuw, toen het me trieke stelsel in Nederland werd ingevoerd. Dat laatste met dank aan de Fransen. Zij zorgden voor uniforme standaardeenheden voor het meten van afstand, ge wicht en inhoud. Vóór het metrie ke stelsel verschilden de gebruik te maten per land en dikwijls ook per regio en stad. De ondertitel van het boek geeft een indicatie over waar we het in Zeeland over hebben: 'het honderd Zeeuws, mudden, mijlen en munten'. Daarmee zitten we in de we reld van Bert Boonman. Hij is wa terbouwkundig ingenieur en mo lenaar op molen De Koornbloem in Goes. Naar aanleiding van een onderzoek naar molens in Goes besloot hij de oude watergetijde molen aan de Kleine Kade op schaal na te bouwen. Zo ontdekte hij dat er in de i7e-eeuwse bouw tekeningen sprake was van voe ten en duimen, zonder dat duide lijk was welke voeten en duimen. Boonman is gaan speuren in ar chieven en bibliotheken, acht jaar lang. Het eerder dit jaar gepresen teerde boekwerk is het tastbare re sultaat. Het boek biedt lokale geschie denis, toegespitst op maten en ge wichten. Voor wie meer wil we ten over karteringen, vroegere landmaten, bouwmaten, gewich ten, zoutmaten, turfmaten, mee- krapmaten. De muntstelsels in Zeeland worden in een apart hoofdstuk behandeld. Boonman noemt zijn werk ook 'grensover schrijdend': „De Brabantse en Vlaamse invloed op de Zeeuwse maten en gewichten is onmisken baar." Tijdens de presentatie werd de vraag gesteld: voor wie is dit boek interessant? In elk geval voor de leden van de Gewichten en Ma ten Verzamelaars Vereniging. Boonman is zelf één van de le den. Wie zich verdiept in de han del vóór de Napoleontische tijd, kan het boek als naslagwerk ge bruiken. En natuurlijk restaura teurs die met oude bestekken werken. Kortom, wie zich wil verwon deren over vroeger heeft met dit boek een mooi uitgangspunt in handen. De Blooise roede, de Schouwse roede, het honderd, het viertel, de wage, de aam, de stoop en de pint. Er valt in deze uitgave een compleet vergeten wereld te ontdekken. Schrijver Jan Siebelink (77) pakt de draad weer op. Tien jaar geleden ver scheen zijn met de AKO Literatuurprijs bekroonde ro man Knielen op een Bed Violen, waarin we kennis maken met het gezin Sievez. Vooral vader Hans Sievez kwam in beeld. Vori ge maand verscheen Siebelinks nieuwste: Margje. Daarin is Ru ben Sievez, de zoon uit Knielen op een bed violen, een oudere man die gedurende een oudejaar snacht terugkijkt op zijn leven. Eén van zijn grote vragen: hield zijn moeder niet meer van zijn jongere broer Thomas, die rebel leerde tegen zijn vader? Vrijdag 4 december praat PZC-verslaggever Jan van Dam me met de schrijver over Margje in het kader van de serie PZC-le- zingen in de Kloveniersdoelen in Middelburg. Aanvang 16 uur. Bioloog, neuroweten- schapper en schrijver Willem Hendrik Gis pen geeft vandaag om 16.30 uur een lezing over de ijsvo gel in de Kloveniersdoelen in Middelburg. Kaarten kosten 5 eu ro. Gispen (1943) is schrijver van Het geluk van de ijsvogel (2013) en Het Afrika van de ijsvogel (2015), boeken over het mythische spoor van de ijsvogel in de Euro pese en Afrikaanse cultuur. Jan J.B. Kuipers en Heieen Dek ker signeren donderdag 3 de cember hun boek 111 plekken in Zeeland die je gezien moet heb ben. Dar doen ze russen 15.00 en 16.00 uur in boekhandel De Ko peren Thin in Goes. Schrijver Kuipers en fotograaf Dekker lei den de lezer langs 111 minder be kende plaatsen in Zeeland. De uitkijktoren bij de Krammerslui zen, de leilinden van Stavenisse, de koelwateruitlaat van Dow. Om een of andere reden gebeurt het altijd on der het eten. Onver hoeds dringen zich dan de gruwelijke geheimen, de be klemmende bekentenissen, de ver ontrustende vragen op. In het onlangs verschenen Er is niets wat hier nog blijft door Jan van Tienen staat er nasi op tafel. Als zestienjarige confronteert hij zijn moeder ineens met de onbe spreekbare familiekwestie: 'Denk je nog wel eens na over die overle den broer en zussen van je, ma?' Haar vork valt in de satésaus en ze huilt zachtjes. De vraag en het boek gaan over de zelfmoorden, binnen twee jaar, van Bernadette, Joanne en Jo ris. Wat is er gebeurd? Heeft het iets te maken met een haargroei middel en een dokter K.? Jan van Tienen ging navraag doen, wat tot opschudding leidde in de familie, en vertelt over zijn zoektocht. Die hem, zou je kun nen zeggen, niets leert, want hij krijgt slechts 'minuscule biografi sche flarden, losgezongen van dui- Jan van Tienen delijke tijdlijnen' te horen. Die hem, kun je net zo goed beweren, juist veel leert, over hemzelf, over hoe mensen zijn, over het leven. Het is Jan van Tienens eer ste boek, maar hopelijk nog lang niet het laatste. Op aansprekende, bewogen, betrokken en vooral ook geestige toon vertelt hij een Zeeuwse familiegeschiedenis. Uiteraard wordt soms onver valst Zeeuws gepraat. 'Aan moe ders', luidt de opdracht, met de ty pische s. Voor Tholen, in de litera tuur zo karig bedeeld, is een be langrijke rol weggelegd. De schrij ver groeide er in een katholiek ge zin op. We maken 'langs dijken en slo ten en zonneblinkend water' een uitstapje naar een ander Zeeuws eiland, naar Kriekendorp dat je op geen kaart zult vinden. Hij heeft namelijk bepaalde feiten aange past. Zo wordt hij, terwijl hij pro beert het ontstellende familiege heim te ontraadselen, toch ook weer medeplichtig aan het grote familiecomplor. Wat is dar toch met familie, de verboden knop pen, de gesloten gebieden, de drei ging achter voorgewende gezellig heid, de tijdens de maaltijd ge voerde oorlogen? Wij weren iets van elkaar en anderen mogen het niet weten. Ik zwijg als jij zwijgt. VRIJDAG 27 NOVEMBER 2015 Oude Maten en Gewichten in Zeeland Bert Boonman Eigen uitgave Hardcover 452 pagina's 65,- euro Het wegen van meekrap in het Stadhuismuseum Zierikzee. foto Stadhuismuseum Zierikzee Stoop en pint door Jan van Damme Kaarten (7,50 euro, PZC-abonnees met bon 3,50 euro) te koop in de Drvkkery Middelburg en via drukkerijmiddelburg.nl/tickets. door Mario Molegraaf Er is niets wat hier nog blijft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 45