Mentor Marja van Rooij Mentor Niek Tramper GroenLinks is bezorgd dat grote roofvis opduikt in de Oosterschelde ZEELAND 11 Zeeuwse Kreeft op de bres voor beroepsvissers Het is gewoon super leuk om te doen. Ik ben bouwkundige van beroep, maar daar naast heb ik altijd vrijwilligers werk gedaan. Bij Radio Walche ren, bij de Oranjevereniging en vier jaar geleden kwam het men torschap op mijn pad. De eerste persoon voor wie mij gevraagd mentor te worden, heb ik geweigerd. Dat was een man van in de twintig die ook nog eens in de buurt woonde. Beangstigend vond ik dat. Ik zou de rest van mijn leven aan hem vastzitten. Ik heb nu twee mentorschappen. Een is voor een man van in de vijftig. Iemand die echt helemaal niets of niemand heeft. Hij heeft dertig jaar geleden drie jaar in co ma gelegen en zijn korte termijn geheugen is weg. Op een gege- 'Het belangrijkste is signalen opvangen en het belang van je cliënt dienen' De Vereniging De Zeeuwse Kreeft roept politici en de rijks overheid op een einde te ma ken aan het woud van vergun ningen om kreeften te vissen in de Zeeuwse wateren. De ver eniging vreest overbevissing en is bang dat uiteindelijk de be roepsvissers hun bedrijf niet meer kunnen voortzetten. In Zeeland zijn rond de 40 vergun ningen om kreeften te vissen uitgegeven, terwijl er maar 15 beroepsvissers zijn. De vereni ging De Zeeuwse Kreeft verte genwoordigt vijf Zeeuwse be roepsvissers. Dat blijkt uit vragen die aan het dagelijks provinciebestuur zijn ge steld naar aanleiding van plannen voor een viskwekerij onderaan de Zeelandbrug, bij Colijnsplaat. Vol gens GoenLinks gaat het om een ongewenste vorm van bio-indus- trie. Het bedrijf Kingfish Zeeland wil op het terrein van het voorma lige proefbedrijf van de Stichting Zeeuwse Tong een viskwekerij be ginnen voor de yellowtail king fish. Die soort komt normaal ge sproken voor in de Stille Oceaan. Voor de kweek van de vis is vers zout water van goede kwali teit nodig. Dat is in de Ooster schelde aanwezig en kan met een aanvoerleiding naar de viskweke rij worden gebracht. Daarin schuilt volgens Statenlid Gerwi Temmink gevaar. Hij wil weten hoe wordt voorkomen dat vissen (of eitjes of larven) ontsnappen naar de Oosterschelde. Ook vreest hij dat het water uit de kweekbassins de Oosterschelde kan vervuilen. Hij wil van de pro vincie weten hoe die dat denkt te voorkomen. Het gebied bij Colijnsplaat is aangewezen als ontwikkelzone voor extensieve aquacultuur, maar volgens Temmink gaat het hier om intensieve aquacultuur, die daar niet is toegestaan. Vol gens hem is het een vorm van bio-industrie die niet duurzaam is en 'in ethisch en moreel opzicht en uit het oogpunt dierenwelzijn' onverantwoord. Hij wil ook van de provincie weten of die op treedt als de huidige bebouwing wordt uitgebreid. Hij vreest ver rommeling van het landschap. Twitter Stephan Dirks @Stephan_Dirks #sinterklaas in een boxershort op een paard... ehh... #Amsterdam Online Top-5 Instagram Uw reactie Kijk op www.pzc.nl of G @pzcredactie facebook.com/depzc (Upzcredactie 'Het mooie is dat je helemaal meegaat in iemands leven' Vanuit mijn werk in de psychiatrie weet ik hoe belangrijk het is dat ie mand opkomt voor de belangen van mensen die dat niet zelf kunnen. Anderhalfjaar gele den hoorde ik van Mentorschap Zeeland en toen hebben ze mij meteen gestrikt. Ik ben nu mentor van een vrouw van 81 jaar die nog zelfstandig woont. Ik ga met haar mee naar de dok ter of de specialist en ik hou in de gaten of de zorg thuis bij haar goed verloopt. Je probeert te weten te komen wat haar wensen zijn. Soms gaat het ook om heel praktische zaken. Wie moet ik bellen als je in het ziekenhuis terecht zou komen? Waar liggen de papieren, mocht het nodig zijn? Wil je begraven worden of gecremeerd? Veel tijd kost het mentorschap niet, een keer in de twee weken ga ik bij haar langs. Ik heb zelf geen ouders meer, dus dat scheelt. Het is niet je taak als mentor, maar je wordt toch ook een beet je mantelzorger. Het mooie is dat je helemaal mee gaat in iemands leven. Dat ervaar ik toch echt als een verrijking van mijn leven. ven moment heb ik hem toch eens een middag mee naar huis genomen. Hij leefde helemaal op. We gaan nu af en toe een rondje rijden. Hij vindt dat geweldig. En daarvan word ik dan gelukkig. Het tweede mentorschap doe ik officieel zelf, maar mijn vrouw helpt mee. Het belangrijkste van mentor zijn is signalen opvangen en het belang van je cliënt die nen. VRIJDAG 27 NOVEMBER 2015 foto Thinkstock Niek Tramper, Middelburg door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG. De Statenfractie van GroenLinks is bang dat de yeliow- tail kingfish - een roofvis die een meter groot kan worden - opduikt in de Oosterschelde. Voetgangers in Amsterdam keken woensdagochtend vreemd op: Sinterklaas kwam voorbij op zijn paard Amerigo slechts gekleed in een roze onderbroek en blauw-rode sneakers. Het is nog niet bekend of het gaat om een reclamestunt of dat de Sint echt het spoor bijs ter was. 1. Zeeuwse gemeenten wor stelen met nieuwe belasting 2. Asielopvang op Marina Beach nog geen gelopen race 3. Tijdelijke opvang asielzoe kers in Den Dullaert in Hulst 4. Brand bij Technum van Scalda in Vlissingen (video) 5. Burgemeester Jan Huis man van Reimerswaal stopt ermee Gisteren op het Instagram- profiel van de PZC: een foto van de hond van Jaco Ver burg. Hij ging met de baas op pad om te kijken naar on weerskoppen. Heb jij ook een mooie foto gemaakt? Tag die dan met #pzcfoto. De uitspraken van burge meester René Verhulst over de pietendiscussie kon op onze Facebookpagina op veel bijval rekenen. Zo rea geert Mario van der Maas: „Deze burgemeester slaat de spijker op zijn kop." En Peter de Lijser schrijft: „Gelukkig, er zijn nog mensen die zich niet laten meeslepen door de waan van de dag!" Stefan Steutel voegt eraan toe: „Ha- ha wat een held, nice!" Marja van Rooij, Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 43