Lege subsidiepot nekt zonneproject PZC COLOFON Delen gegevens moet escalatie van mishandeling voorkomen Mentor helpt mensen op gebied van zorg 10 ZEELAND Steeds meer mensen krijgen een wettelijke mentor die namens hen waakt en besluit over hun zorg. Rechtbank benoemt en toetst mentor Veel zogeheten SDE-subsidie (vol uit: stimulering duurzame ener gie) gaat naar de bouw van wind- parken op zee en naar projecten voor biomassa. In de huidige op zet van de stimuleringsregeling van de rijksoverheid is daarom geen geld beschikbaar voor een project als Zonneklaar van de BZW. Daarnaast loopt de werkge versvereniging in verschillende ge meenten aan tegen trage besluit vorming, waardoor plannen moei zaam op stoom komen. De BZW is echter niet van plan het licht uit te doen. Ze houdt de moed erin omdat volgend jaar de subsidiepot voor duurzame ener gie met 3,5 miljard euro wordt op gehoogd naar in totaal 8 miljard euro. Minister Kamp van Economi sche Zaken kondigde deze budget verruiming recent aan. De BZW wil daarom een nieu we poging ondernemen om het project Zonneklaar van de grond te krijgen. Om een nieuwe teleur stelling te voorkomen, zal de werk geversvereniging met EZ praten over mogelijke andere vormen van steun voor het project. De BZW lanceerde in maart dit jaar het plan Zonneklaar. De ambi tie was om dit jaar al bij 100 be drijven zonnepanelen op het dak te leggen. Die ambitie is in de kiem gesmoord door een gebrek aan subsidie, terwijl de werkge vers nog zo hadden gehoopt op royale rijkssteun. De BZW denkt dat het plan een wezenlijke bijdra ge kan leveren aan het verminde ren van de uitstoot van broeikas gassen. Als alle industriedaken zijn gedaan, kunnen de zonnepa nelen voorzien in 10 procent van de energiebehoefte van de indus trie in Brabant en Zeeland. Dat staat gelijk aan het energiever bruik van een kwart van de Bra bantse en Zeeuwse huishoudens. 088-0139910. iet elke volwasse ne is in staat om zelf beslissingen te nemen over de (medische) zorg die hij of zij wenst of nodig heeft. Meestal ne men familieleden van verstande lijk gehandicapten, psychiatri sche patiënten of mensen met de mentie deze besluiten voor hen. Maar wat als er geen familie is? Als niemand waakt over hun be lang? Dan kan de rechter een zo geheten mentor aanwijzen. De stichting Mentorschap Zee land is een organisatie die bemid delt bij de inzet van vrijwilligers. De vraag naar mentoren neemt snel toe, zegt coördinator Lian Co- lijn. Vorig jaar waren er nog 59 beschikkingen, inmiddels zijn via de organisatie 80 beschikkin gen door de rechtbank verleend. Voor negen mensen loopt een aanvraag. Colijn: „Soms vragen mensen voor zichzelf een mentorschap aan, omdat ze oud zijn en geen fa milie hebben die voor hun belan gen op kan komen. De aanmel ding kan ook vanuit een instel ling komen of via het maatschap pelijk werk. Maar ook vanuit de familie. Dit laatste gebeurt als bij voorbeeld ouders, broers of zus sen te oud worden om het zelf te doen. Dat speelt vooral bij fami liementoren voor verstandelijk gehandicapten." De toename van het aantal be schikkingen heeft volgens Colijn te maken met de groeiende be kendheid van het fenomeen men torschap, maar ook met bezuini gingen. Die bezuinigingen heb ben voor Mentorschap Zeeland een onbedoeld voordeel. „Het ge middelde niveau van onze mento ren is gestegen, doordat hogerop- geleid personeel in de zorg ontsla gen is. Zij kiezen voor mentor schap omdat het vrijwilligers werk is waarvoor je veel verant woordelijkheid draagt." Mentoren zijn niet de enigen die waken over de belangen van een cliënt. Wanneer zakelijke of financiële beslissingen namens de cliënt genomen moeten wor den, komt een, eveneens door de rechter benoemde bewindvoer der in beeld. Het combineren van de functie van mentor en be windvoerder vindt Colijn geen goede zaak: „Vanuit Mentorschap Zeeland leveren we alleen mento ren. Ik vind de scheiding tussen mentorschap en bewindvoering noodzakelijk, anders moet een be windvoerder met zichzelf over leggen of iets wel of niet moet worden aangeschaft. Dit is niet zuiver." Net als een be windvoerder - die de finan ciële zaken van iemand behartigt - wordt ook een mentor benoemd door de rechtbank. In het Burgerlijk Wet boek (BW) staan de pro cedure en de rechten en plichten van zowel de mentor als van degene wiens belangen de men tor dient. In artikel 450 BW staat het als volgt omschre ven: „Indien een meer derjarige als gevolg van zijn geestelijke of licha melijke toestand tijde lijk of duurzaam niet in staat is of bemoeilijkt wordt zijn belangen van niet-vermogens- rechtelijke aard zelf be hoorlijk waar te nemen, kan de kantonrechter te zijnen behoeve een mentorschap instellen." Voor de betrokkene heeft dat tot gevolg dat hij niet zelf, maar de mentor beslissingen neemt over 'verrichten in aangelegenheden be treffende zijn verzor ging, verpleging, behan deling en begeleiding', (artikel 453 BW). Dit artikel in de wet be paalt verder dat de men tor zo veel mogelijk met de betrokkene hierover moet overleggen en dat er geen handelingen worden verricht waarte gen de betrokken zich verzet. De wetgever voegt daar wel aan toe dat als een handeling nodig is om 'ernstig nadeel voor de betrokkene te voorko men', de mentor toch mag besluiten een (me dische) behandeling uit te laten voeren. De wet bepaalt verder dat de mentor jaarlijks bij de rechtbank verslag moet uitbrengen. Dit kan op verzoek ook tus sentijds gebeuren. Bescherming van de privacy, angst voor schending van het beroepsge heim of er simpelweg niet aan den ken, staan vaak het delen van gege vens op het gebied van zorg en vei ligheid in de weg. De dertien ge meenten in Zeeland, zorg- en hulp verleners, onder wie ook huisart sen en justitie, werken daarom aan afspraken over het delen van dos siers. Komende zomer moet de nieuwe werkwijze op papier staan. 'Menselijke waardigheid staat in deze aanpak voorop' „Niet privacy of beroepsge heim, maar de menselijke waardig heid staat in deze aanpak voorop", zei Marco van Leeuwen van het Openbaar Ministerie gisteren bij een toelichting over deze nieuwe aanpak. Binnen de zogeheten drie hoek van politie, overheid en justi tie stond het delen van gegevens op de agenda. „Het delen van infor matie blijkt vaak de kritische fac tor te zijn geweest die erger had kunnen voorkomen", vulde de Middelburgse wethouder Saskia Szarafinski aan. Zij is een betrokke nen bij het Zeeuwse project. De nieuwe aanpak betekent niet dat alle dossiers per definitie voor iedereen in te zien zijn. Van geval tot geval zal bekeken worden wat en met wie uitgewisseld wordt. Achteraf moeten hulpverle ners kunnen verantwoorden waar om ze gegevens hebben gedeeld. door Frank Balkenende SAS VAN GENT. Een lege subsidie- pot frustreert het project van de Brabants-Zeeuwse Werkgeversvere niging (BZW) om zonnepanelen te leggen op daken van aangesloten bedrijven. Werkgeversvereniging BZW wilde dit jaar bij honderd bedrijven zonnepane len op het dak laten leggen. Die ambitie is door een gebrek aan subsidie in de kiem gesmoord, foto Koen van Weel/ANP Krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel onze bezorgservice: 088 0561510, of meld het op: www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Vragen? Bel: 088-0139910 Uitgever Erik van Cruijthuijsen Commercieel directeur Tessa van Waarde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl www.pzc.nl Redactie Walcheren. Bevelanden. Schouwen-Duiveland en Tholen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen T: 0118- 434021 E-mail: walcheren@pzc.nl; bevelanden@pzc.nl; schouwen-duiveland@pzc.nl; tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Als je zelf niet kunt beslissen door Theo Giele N 80 Via Mentorschap Zeeland heeft de rechtbank voor 80 mensen een beschikking verleend. Vorig jaar waren dat er 59. Voor 9 mensen is een beschikking aangevraagd. Voor meer informatie over Mentor schap Zeeland: coördinator Lian Colijn, tel 06-12 58 15 61 of www.mentorschapzeeland.nl. door Theo Giele MIDDELBURG. Het is een regelma tig terugkomend beeld, na een ernstig geval van bijvoorbeeld kin dermishandeling of verwaarlozing van ouderen. Verschillende hulp verleners wisten allemaal wel wat van de problemen, maar de nie mand had het complete beeld. Marco van Leeuwen, OM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 42