Discussie over intercity en stoptrein is niet nieuw Heel Holland schrijft begint op Walcheren Raadslieden willen Muziekdocent Gino Buysrogge 4 ZEELAND L~ Chinezen leren over water bij HZ Vlissingen Kloosterzandenaar Buysrogge richt op school een mini-tentoonstelling over zanger 'OPBlue Eyes' in. Op 16 oktober publiceer de deze krant in de ru briek 'te gast' een arti kel van vervoersdeskun- dige Lex Boersma, getiteld 'Zeeuw se reiziger is beter af met interci ty's'. Daarin betoogde hij dat het aantal treinreizigers in Zeeland de laatste jaren fors is gedaald omdat er alleen nog stoptreinen rijden. Wanneer een intercity alleen de stations Vlissingen, Middelburg en Goes zou aandoen, zou de tijd winst die dat oplevert het aantal treinreizigers vanaf die stations met een kwart doen toenemen. Dat zou tien miljoen euro extra opleveren. Bovendien zou de NS - ook door die tijdwinst - één inter- citytrein minder kunnen inzetten op het traject Lelystad-Vlissingen, wat een besparing van 9 miljoen euro zou opleveren. Een deel van dat geld zou kunnen worden ge bruikt voor een bus (interliner) als alternatief voor de stoptrein tussen Goes en Bergen op Zoom. Vorige week herhaalde Boers ma zijn pleidooi in OV-magazine. Daar sloegen de PvdA-Kamerle- den Duco Hoogland en de uit Mid delburg afkomstige Albert de Vries op aan. In een reeks Kamer vragen drongen zij er bij staatsse cretaris Sharon Dijksma (PvdA, In- Het voornemen kleine stations te sluiten leidde tot heftig verzet bij de provincie en Zeeuwse gemeenten. Initiatiefnemers zijn Ronald Mul- lié en zijn vrouw Carla Dallinga. Zij publiceerden onlangs de histo rische roman lek Roelant, over Roe- lant Nebbens die in 1629 van Veere naar Noord-Beveland zwom. Volgend jaar hopen ze een nieuw boek te publiceren: Heel Holland Schrijft. Dat wordt een ver zameling korte verhalen van ama teurschrijvers uit heel Nederland. Op locaties in heel Nederland organiseert het echtpaar schrijf wedstrijden. Dat gebeurt steeds in samenwerking met bibliotheken, boekhandels en lokale weekbla den. De eerste wedstrijd is uitge schreven in Walcheren, samen met de ZB, de Drukkery en de Faam/Vlissinger. De afgelopen weken zijn 43 ver halen ingezonden. „Veel meer dan we durfden te hopen", zegt Mul- lié. De schrijvers komen dinsdag avond allemaal naar de biblio theek. Daar maakt de jury (waarin alle organisatoren zitting hebben) een shortlist van zes verhalen be kend. De schrijvers daarvan wor den gevraagd hun verhaal voor te lezen, waarna ter plekke een win naar wordt uitgeroepen. Daarin heeft het publiek ook een stem. Volgens Mullié betekent dat 'Het gaat de jury echt om de kwaliteit van de korte verhalen, niet om het voorlezen' niet dat de beste voorlezer wint. „Het gaat de jury echt om de kwa liteit van de korte verhalen. Maar ik kan me voorstellen dat het pu bliek ook de amusementswaarde mee laat tellen." De volgende ver kiezingsavond staat ook al ge pland, in Groenlo. De avond in de aula van de ZB begint om 19.30 uur. De toegang is gratis. frastructuur en Mobiliteit) op aan een studie uit te voeren naar her invoering van de intercity's in Zee land. Op internet heeft dat tot fel le debatten geleid en gisteravond stelde de SGP-ChristenUnie er vragen over in de Goese gemeente raad. Negen jaar geleden woedde een vergelijkbare discussie. De NS had toen het voornemen de kleine Zeeuwse stations - Arnemuiden, Kapelle-Biezelinge en Krabbendij ke - te sluiten. Dat leidde tot hef tig verzet bij de provincie en de Zeeuwse gemeenten. Een meer derheid van de Tweede Kamer dwong de regering uiteindelijk de Zeeuwse stations open te houden en daarmee de stoptrein in Zee land te laten rijden. Tot de felste voorvechters van het openhouden van de kleine stations behoorden twee PvdA'ers: toenmalig gedepu teerde Maria le Roy en toenmalig Kamerlid... Sharon Dijksma. Inmiddels is de situatie wel ver anderd. Toen reden er in Zeeland elk uur één intercity en één stop trein. Toen de Beneluxtrein van Amsterdam naar Brussel eind 2012 verdween ten faveure van de Ho gesnelheidslijn, kwam er in naam elk half uur een intercity van Lely stad naar Vlissingen, maar omdat die op elk Zeeuws station stopt is het feitelijk een stoptrein. De huidige PvdA-Kamerleden pleiten niet voor sluiting van sta tions, ze vragen niet meer dan een studie naar de terugkeer van de in tercity en een mogelijke vervan ging van de stoptrein door een in terliner. Het is eerst nog maar de vraag of Dijksma dat ziet zitten. Valt zo'n studie positief uit voor een intercity, dan is het de vraag of de NS dat ziet zitten. Maar het idee van Boersma is inmiddels meer dan een proefballon. En voor- en tegenstanders zijn alert. VLISSINGEN. Zes Chinese stu denten van de Shanghai Ocean University volgen vanaf februa ri het laatste gedeelte van hun opleiding aan de HZ in Vlissin gen. De studenten volgen in Shang hai de studie Environmental Science and Fisheries. In Vlis singen volgen ze de laatst an derhalfjaar van de studie wa termanagement. Ze leren onder meer over de Nederlandse benadering van waterproblemen. Daarbij wor den vraagstukken van verschil lende kanten belicht. Binnen twee jaar verwacht de HZ maximaal twintig studen ten uit Shanghai. Zij worden door de hogeschool geselec teerd. De HZ werkt al langer sa men met de Shanghai Ocean University. The Voice kennen de leerlingen van Gino Buysrogge, muziekle raar aan het Goese Ly ceum locatie Bergweg, allemaal. Maar dan wel als het televisieprogramma, niet als één van de bijnamen van de iconische Amerikaanse zanger en acteur Frank Sinatra. De man staat deze dagen weer in de belangstelling omdat het op 12 december honderd jaar geleden is dat hij werd geboren. Klooster zandenaar Buysrogge, tevens mu zikant en verzamelaar, greep die 'Hij heeft 60 miljoen platen verkocht, meer dan 100 albums gemaakt en een Oscar gewonnen' gelegenheid aan om in de school een mini-tentoonstelling over '01' Blue Eyes' in te richten. Een soort traditie inmiddels, hij deed dat al rond artiesten als Elvis, The Beat les en Eric Clapton. Maar van Sina tra is hij zelf ook echt fan. De in een vitrinekast uitgestalde memo rabilia komen dan ook groten deels uit zijn eigen collectie. Pla ten, cds, dvd, video's, boeken, pro mofoto's, posters, een concert kaartje uit 1974 (250 gulden en tree!), en uiteraard een hoed en glas whiskey, het is allemaal te zien. „En volgende week ga ik Sinatrales geven, in smoking", zegt Buysrogge. Hij heeft overi gens niet de illusie dat zijn leerlin gen massaal Sinatra-adepten zul len worden. „Hoeft ook niet, ik vertel ze graag over de popgeschie denis." My Way De legendarische zanger, bij het grote publiek vooral bekend van nummers als 'My Way' en 'New York', verruilde op 14 mei 1998 het tijdelijke voor het eeuwige, maar is nog altijd een fenomeen. „Hij heeft zestig miljoen platen verkocht, meer dan honderd al bums gemaakt en een Oscar ge wonnen", somt Buysrogge even wat duizelingwekkende wapenfei ten op. Zelf maakt hij als jonge jongen voor het eerst kennis met de 'crooner'. „We hadden vooral veel klassieke muziek thuis, maar ook Sinatra." Wat volgens Buysrog ge bijzonder was aan de zanger, was dat hij kon ontroeren door zijn manier van zingen. „De ti ming, de uitspraak, de frasering. En het straalde altijd klasse uit, je zou hem nooit zien optreden in een spijkerbroek." Zelfheeft Buysrogge de Ameri kaan nooit aan het werk gezien, maar zaterdag 12 december kruipt hij zeifin de huid van The Voice. Momenteel wordt er hard gerepe teerd aan een avondvullende Sina tra-tribute in de Machinefabriek in Vlissingen, samen met de Swin ging Afair Big Band. Dat belooft een spektakel te worden. Bronstig „Ik ben geen imitator en geen look-alike, maar ik vind het ge woon leuk om zijn werk te zin gen. Ik ben niet zo van de ballads, meer van het swingende werk zo als The Lady's A Tramp", zegt Buysrogge, die meteen demon streert over een bronstig stemge luid te beschikken. „Of het moei lijk is om te zingen als Sinatra? Als iedereen het zou kunnen zou het niet meer bijzonder zijn. En als ik het zou kunnen, zou ik misschien geen les meer geven", lacht Buys rogge. Want het zou onherstelbare fou ten hebben gemaakt rondom het onderzoek naar deze organisatie. Het merendeel vroeg ook aan de rechters het OM opdracht te ge ven het onderzoek naar de ver dachten gewoon te staken. Onder de codenaam Etenaken begonnen politie en justitie op 3 maart 2011 officieel het onder zoek naar HWS wegens groot schalige handel in drugs. Vol gens de raadslieden is het eigen lijke onderzoek veel eerder be gonnen en is dat lange tijd niet verteld. Mark Dunsbergen en Alf- ons Bals wezen naar een verslag ANALYSE door Ernst Jan Rozendaal Op het station Krabbendijke stoppen per uur twee treinen. foto Marcelle Davidse door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG Het moet de eerste worden van een lange reeks. Dins dag vindt in het gebouw van de ZB Planbureau en Bibliotheek in Mid delburg de verkiezingsavond plaats van Heel Holland Schrijft - editie Walcheren. In heel Nederland vol gen de komende maanden verge lijkbare avonden. Ronald Mullié, initiatiefnemer Sinatra nog door Luc Oggel De tentoonstelling in de hal van het Goese Lyceum aan de Bergweg is voor iedereen te bezichtigen tijdens schooldagen, tot 17.30 uur. Vanavond treedt Buysrogge op in ca fé Triple Blond in Vlissingen met zijn Bulldoze Band tijdens de Bluesroute. The Frank Sinatra Show (onderdeel van Festival Wonderstroom) is op za terdag 12 december in de Machine fabriek in Vlissingen, aanvang 21.00 uur. Toegangskaarten kosten in de voorverkoop 15 euro, aan de deur 18,50 euro. door Emile Calon MIDDELBURG. De 29 verdachten in de strafzaak tegen een drugs bende rond de Kapelse Hoogwer kersservice (HWS) moeten vrijuit gaan, zo vinden hun advocaten. De veertien raadslieden vroegen gisteren stuk voor stuk aan de rechtbank om het Openbaar Mi nisterie niet ontvankelijk te ver klaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36