Musical over de charismatische showmaster met scherpe kantjes 28 CULTUUR SHOW Grote namen geen garantie voor succes 'Willem Ruis - De show van zijn leven' beleeft zondag haar première. Een eerbetoon aan de man die brak met kneuterigheid op tv. Xander van Vledder vertolkt hem: „Alles moest wijken voor zijn carrière." 'Harry Potter* blij met vervolg Een grote ster is geen garantie voor een kaskraker. Zakenblad Forbes zette de grootste filmflops op een rij. Zoals Mort- decai met Johnny Depp (foto), en George Clooneys Tomorrowland. Rock the Kasbah met Bill Murray was qua opbrengsten de grootste flop: slechts 2,9 miljoen dollar. Het is een bizarre samen loop van omstandighe den. Toen Willem Ruis 4 augustus 1986 op 41-ja- rige leeftijd in het Spaan se Dénia aan een hart aanval overleed, vierde het gezin Van Vledder vakantie op steenworp van af stand van het appartement van de im mens populaire tv-presentator. „Ik was één jaar en heb er niets van meegekregen", zegt acteur Xander van Vledder (30), die de springerige en aan trekkelijke quizmaster speelt in de musi cal Willem Ruis - De show van zijn leven. „Later begreep ik dat er een schokgolf door Nederland ging. Mensen van des tijds boven de 40, weten exact waar ze waren toen hij stierf. Zoals bij Theo van Gogh en Pim Fortuyn." Xander van Vledder - hij speelde in de tv-series Ramses en Feuten en succesmu sical Soldaat van Oranje - moest derhalve vorsen naar zijn personage aan de hand van krantenartikelen, tv-registraties en YouTube-fragmenten. En in gesprekken met Ruis' voormalige echtgenote Ineke en zijn kinderen Eva, Suus en Nicolas. „De familie was bij de eerste lezing van de musical. Nicolas dacht aanvanke lijk dat het een feelgoodvoorstelling zou worden. Toen werd ik een tikje zenuw achtig, want dat is het niet. Wel warm en met gevoel voor de hoofdpersoon. Na afloop was hij zichtbaar aangedaan. 'Nu ik dit heb gehoord, begrijp ik mijn vader beter...', zei hij." Van Vledder: „Voor de anderen was het evenzeer emotionerend en confronte rend. Ineke bijvoorbeeld voelde zich schuldig over hoe het met hun huwelijk was gelopen." Een onvoorwaardelijke ode aan Willem Ruis is de musical, zegt hij, bepaald niet geworden. „Hij was iemand die voor de kijkers en zichzelf een gigantische schuimtaart bakte. Vol overgave, als een bezetene. Het gevolg was dat hij zijn privéleven to taal verwaarloosde. Hij creëerde een droomwereld waarin iedereen kon weg dromen. Inclusief hijzelf. Het echte le ven was te droog, te ingewikkeld. Hij was een energieke hemelbestormer, wil de een rasentertainer zijn. „Daarbij ging zijn fantasie dikwijls met hem op de loop. Hij was een onecht kind, zoon van een rijke huisjesmelker. Heel zijn leven vocht hij voor erkenning door zijn vader. In zijn shows had je een onderdeel 'Willems Dromen'. Daarin ging hij elke zondag met zijn vader naar de bioscoop. Naar Marilyn Monroe. Zo had hij het graag willen zien en dus zet te hij de werkelijkheid naar zijn hand. Toen zijn vader hem uiteindelijk wilde erkennen, weigerde Ruis dat. 'Te laat...' „Tegelijk was hij een saaie, oer-Hol- landse man. Berucht om zijn zuinigheid, op het krenterige af. Ineke kreeg een heel klein huishoudbudget, dat ze tot op de cent moest verantwoorden. Als het om geld ging tekende hij alles aan. 'Ik krijg zoveel en zoveel plus 17 pro cent reiskostenvergoeding..!', schreef hij dan op. „Uit eten was voor hem een biefstuk met frites in een bistro - zijn culinaire maximum. Willem was wel geregeld thuis - hij bracht, vaste prik, 's och tends de kinderen naar school. In zijn persoonlijke leven kon je echter nauwe lijks contact met hem maken. Hele zon dagen zat hij op zijn grasmaaier. Ook had hij de tic om alleen voor de tv te zitten en uitsluitend naar ruis te kij ken, sneeuw dus. „Ik vermoed dat hij door die tv-successen gerespecteerd en geliefd wilde worden in zijn eigen kring. 'Als ik maar goede tv maak, be wonderen ze me. Dan houden ze van me.' Daar heeft hij zich lelijk in vergist. „Uiteindelijk is zijn vrouw Ineke er vandoor gegaan met Ruis' regisseur Ri- nus Spoor. Zij stikte in dat huis in La ren. Ruis was extreem op zijn privacy gesteld, er kwam zelden iemand over de vloer. Boodschappen deed hij nooit. Hij vond het verschrikkelijk herkend te worden." Maar toch, Willem Ruis, be vestigt Van Vledder, was en is nog al tijd een fenomeen. „Ik ben enorm on der de indruk van hem. In de jaren 70 en 80 was zijn presentatie uiterst mo dern in een tijd dat er op twee kanalen louter pratende pakken figureerden. Hij is de grondlegger van de eigentijdse tv. Mensen als Carlo Boszhard en Paul de Leeuw zijn schatplichtig aan hem." Inderdaad wordt Willem Ruis herin nerd als een baanbreker op de tot dan toe brave en kabbelende Nederlandse tv. De voormalige bellboy op de Hol- land-Amerika Lijn en steward bij de KLM, die tot twee keer toe werd afgewe zen op de toneelschool, debuteerde op tv in 1976 bij de KRO met de Willem Ruis Show. In 1981 verbond hij zich aan de VARA voor het destijds astronomi sche jaarsalaris van 300.000 gulden. Van Vledder: „In die tijd absurd hoog. Er werden zelfs Kamervragen gesteld." Voor de socialistische omroep maak te hij de peperdure Willem Ruis Lotto show en de Sterrenshow. „Hij reis de naar Londen en New York om musicals te bekijken en elementen daaruit in zijn shows te verweven. Daartoe werd de gehe- L le crew overgevlogen L - aan geld geen ge- B brek - om Evita te M zien. In zijn eigen show speelde Lee H Towers dan Che Guevara en Anita Meijer Evita. Vervol- gens vond hij het vre selijk als maandagoch tend iedereen alleen maar sprak over de auto die al dan niet was gewon nen." Daarbij ruimde Ruis altijd een onbetwiste hoofd rol voor zichzelf in. „Hij vond dat hij alles kon tot het tegendeel was bewezen. En dat was zijns inziens heel moeilijk aan te tonen. Egocen trisch, gericht op zijn eigen belang. Het draaide om zijn carrière. Daar moest al les voor wijken. „De Wisseloordstudio in Hilversum werd nachtenlang hermetisch afgeslo ten om een lied op te nemen dat hij in zijn show kon playbacken. Het kostte moeite hem een zanger te laten zijn. Zijn dansnummers stelden evenmin veel voor, maar hij deed het met aplomb en bravoure. Mensen zaten ge kluisterd aan de buis." De VARA ging aan de spektakelstukken wel haast fail liet. Dus moest, tot ongenoegen van de showmaster, elke Sterrenshow met min der geld toe. „Dat kon hij niet zetten. Hij heeft zelfs live in een uitzending ge klaagd. „Toen de stekker er werd uitgetrok ken, wilde hij een nieuw programma maken. Een soort detective waarin een moord moest worden opgelost. Toen las hij in Spanje dat Ron Brandsteder iets dergelijks ging doen. Hij was er hei lig van overtuigd dat het was gejat.Een paar dagen later was hij dood." In de voorstelling, zegt Xander van Vledder, wordt een standbeeld voor Willem Ruis opgericht dat niet van zijn sokkel wordt getrokken. „Wil je ie mand in het theater recht doen, dan moet je ook diens slechte kanten belich ten. Ik laat een mens zien die oprecht iets probeert maar, net als wij allen, ook tegen teleurstellingen aanloopt. Echt eerbetoon is altijd humaan." Daniel 'Harry Potter' Radcliffe is benieuwd wie de tovenaarsleer ling volgend jaar op toneel gaat spelen. „Ik ben blij dat er een ver volg komt en ik ben niet de eni ge die Harry Potter mag spe len", laat hij weten. door Arno Gelder Ode aan de echte Willem Ruis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 28